Reaky: Techno hraji už jen velmi zřídka

Uznávaný slovinský producent Luka Šubic alias Reaky, který je známý především svým energickým soundem balancujícím mezi technem a trancem, vystoupí se svým kolegou Flisem již tento pátek na párty Startech v brněnském klubu Favál. Proč už tolik nehraje techno, kam se snaží směřovat a jak se mu daří se dozvíte v krátkém rozhovoru.

23.4. 2014 06:07:18 | rozhovory | Phil Albedo

- Phil Albedo: Ahoj Luko, jak sis letos užil Velikonoce?

- Reaky: Ahoj, jak jinak než na párty tady ve Slovinsku. Bylo to super!

Celý život žiješ v jednom z největších slovinských měst – Mariboru. Co zde považuješ za nejvýznamnější kulturní bohatství?

Maribor je sice druhé největší slovinské město, ale obecně to moc velké město není, neboť zde žije pouze kolem 100 000 obyvatel. Velkou chloubou našeho města je tradiční vinařství, včetně nejstaršího keře vinné révy na světě.

Teď k muzice. Když jsem poslouchal tvůj poslední set, tak jsem si všiml, že začínáš dost experimentovat s psy trancem. Proč náhle taková změna?

To je pravda. Zaměřuji se teď na psy trance, protože jsem si uvědomil, že to je pro mě to pravé. Moje muzika byla vždy spojována s rychlostí, drivem, trancem a hypnotickými prvky. Snažím se svůj hudební styl neustále rozvíjet. Před 10 lety jsem se specializoval na tech-trance, ale v současné době je to pro mě už moc komerční. Pokud někdo vyhledává něco rychlejšího, tvrdšího a zajímavějšího, tak „psy scéna“ je ta správna volba! Mnoho lidí ani stále neví, že něco takového existuje. Každopádně se zde dá najít tolik kvalitní produkce, kterou si nedovedeš ani představit. Celé tato scéna se škatulkuje od psy chill, progressive psy až po dark psy nebo oldschool goa. Další důvod je ten, že současnému techno-house-trance soundu většinou dost chybí kreativita a kvalita.

Je možné postřehnout změny i u tvých rezidentních akcí - Midnight Resurrection, kde vystoupili jména jako např. Pedro Delgardo, Bryan Kearney, Wehbba, Stephane Signore Daisychain či Peppelino? Koho bys rád pozval na další díly této akce?

Midnight Resurrection měla vždy nádech undergroundu a byla kombinací jak techna tak i trancu. Pozval jsem tam již mnoho zahraničních jmen. Nyní je však prioritou již zmiňovaný psy trance. Ve Slovinsku jsme vždy měly a stále máme nespočet akcí zaměřených na techno. Než jsem začal pořádat akce, tak téměř nic se zde nedělo pro fanoušky kvalitního trancu a mojí misí je vybudovat početnou základnu těchto příznivců. A koho pozveme na další díly MR? To nemůžu teď prozradit, sorry.

Midnight Resurrection je zrovna tak i tvůj label a když přejdeme k produkci, o které tvé tracky byl za poslední dobu největší zájem?

Za poslední rok pravděpodobně nejžádanějším trackem na labelu Midnight Resurrection je můj release Kata. Dále pak slušné ohlasy měly moje remixy pro Johna 00 Fleminga a Christophera Lawrencea a nesmím zapomenout ani na remix „Ace Ventura & Darma – Acidcore“. Letos plánuji vydat o něco víc releasů, než v předchozím roce, takže stačí sledovat můj soundcloud.

Poslechni si: Ace Ventura & Darma - Acidcore (Reaky Remix)

Máš v plánu vydat i nějaký techno track?

Pokud by ses mě zeptal před 2 měsíci, tak odpověď by byla „NE“…. Ale nikdy neříkej nikdy a možná mé druhé já – „Reakson“ fanoušky techna příjemně překvapí.

Vystupoval jsi už i v Jižní Americe a Austrálii. Jak bys tyhle kontinenty porovnal s Evropou?

Hrál jsem čtyřikrát v Argentině, jednou v Mexiku a rozhodně to považuju za své nejlepší vystoupení. Publikum je zde velmi odlišné od evropského. Jsou zde mnohem větší fanoušci a potvrdilo mi to i nejvíce komentářů a liků na Facebooku, které byly od uživatelů z Latinské Ameriky. Mexico City je považováno jako jedno z nejnebezpečnějších míst na světě, ale upřímně na párty jsem se mezi těmi skvělými lidmi cítil bezpečněji než v Mariboru. Co se týče Austrálie, tak ta byla taky skvělá, ale dost mi připomínala Evropu a hrál jsem zde pouze v klubu. Abych to lépe porovnal, budu toho muset v Austrálii ještě více zažít.

Když na chvíli odbočíme od parties, tak kde ještě rád trávíš svůj čas?

To záleží na ročních období, během studených zimních měsíců pracuji ve studiu a když přichází léto, tak vyhledávám s kamarády místa na bláznivá dobrodružství.

Jedním z tvých dobrých kamarádů je i DJ Flis, se kterým občas vystupuješ ve speciálních versus techno setech. Jak dlouho se znáte a kdy se zrodila první myšlenka společného vystoupení?

Poznali jsme se v roce 2002, když jsme v Mariboru oba hráli na jedné párty. Už přesně nevím, čí to byl nápad, že začneme hrát společně, ale prostě jsme v období 2003-2005 nějak začali. Byly to šíleně skvělé časy, hráli jsme spolu téměř každý víkend po celém Slovinsku a v sousedních zemích. Po roce 2005 začal Flis více hrát hard techno, zatímco já se stále držel svého stylu. Pak jsme se až po 5 letech zase spolu objevili na legendárním slovinském open airu - Lampiončki, kde jsme hrály tzv.: „oldies goldies techno tracky“.

Video: Reaky vs. Flis @ Lampioncki Festival 2010 (Maribor)

V pátek 25. dubna vystoupíš společně s Flisem na párty Startech v brněnském klubu Favál. Doufáme, že se těšíš a co od vás čeští fanoušci můžou očekávat?

Do České republiky se rád vracím, protože jsem si zde hraní vždy užil a už se na tuhle párty nemůžu dočkat. Můžete očekávat ryzí techno energii a perfektní balanc mezi Flisovými našláplými peckami a hutnými basy mého soundu. V současné době hraji techno už jen velmi zřídka, takže každý, kdo má rád moje techno tracky, ať si nenechá ujít tuhle příležitost. Uvidíme se tam!

PARTYINFO

StarTech 3

25.04.2014 Favál, Brno
DJs: Reaky + Flis, Steen + Otiatros, Destroyer + Phil Albedo, Lucasch + Mildee, NO-ON + Thomas Cook, Skais + Lexinger, Najgecc + Navr
2nd: Peterson + T mass, Lenzy + Tronic, Schanzz + Withecker, Trunk + Slayer, R!P + Frey
Cena: 150 / 199
REKLAMAREKLAMA