Milan Kroutil: Kulturou bojujem proti developerům

Partě nadšenců se povedlo zachránit unikátní budovu na žižkovském nádraží. V jích prostorách vznikl pozoruhodný prostor nazvaný Terminal B, který nyní hostí kulturní aktivity nejen kolem elektronické scény. Právě o něm se v rozhovoru s PePem rozpovídal pražský kulturní hybatel Milan Kroutil.

16.4. 2014 09:40:21 | rozhovory | PePe

- PePe: Co vás to napadlo, vozit do Česka v době bující "EDM scény" britská techno jména?

- Milan Kroutil: Tak hlavně jsme dostali tu šanci. Oslovila nás Praha 3, která si na období březen až říjen 2014 pronajala unikátní prostor, který měl velkou šanci být zbouraný. Nějaká developerská firma by tam pak nejspíš postavila pěknou skleněnou prodejnu triček a byznys kanceláře. Tohle se zatím podařilo odvrátit a cílem radnice na Praze 3 je dostat do těchto prostorů kulturu. Jedním z oslovených je sdružení Move Association, což jsou právě ty naše elektronické večírky. A zrovna tohle americké "ídýem" jde úplně mimo nás, takže právě pořádné techno má být jakási protiváha pro ty, které výše zmiňovaný žánr také neoslovuje. Máme tu nově se rodící generaci "nezatížených" mladých lidí, kteří vůbec nevědí, kdo to je Orbith nebo La-di-da a přesto poslouchají techno a podobnou elektronickou muziku.

Takže hodláte bojovat proti developerům kulturou? To mi připomíná květiny proti hlavním pušek...

Ano, otevři si následující link na aktivitu Tady není developerovo. Jsou tam vyjmenované všechny myšlenky a počiny, které se chystají a budou chystat. Myslím si, že se to docela povedlo, tento projekt má zabránit developerům ve zničení samotného objektu překladiště. To vzniklo v roce 1927 a ve své době bylo nejmodernější v Evropě, takže má i historickou hodnotu. Nemůžem vyloučit, že developeři zachrastí korunou a postaví něco v bezprostřední blízkosti, ale samotné překladiště je aspoň prozatím zachráněno.

Jak bys nejlíp popsal prostor Terminal B?

Snažili jsme se z toho udělat příjemné místo pro noční párty. Je to strohý, ale čistý, útulný prostor. Perličkou jsou třeba toalety, které bys na takové halovce rozhodně nečekal. Nevím, jestli se dá říct o záchodech, že jsou nádherné, ale pokud jo, tak jsou to právě tyhle :). Potrpíme si na příjemnou a kvalitní obsluhu na barech, nemůžu nezmínit zajímavou a velkou videoprojekci z pěti projektorů, u které využíváme videomapping a samozřejmě kvalitní soundsystém. Je tam příjemně.

Kolik se tam vleze lidí?

Zkolaudováno je to na pět set lidí. Jedná se o jednu velkou halu o rozměrech 32 x 16 x 4.8 metrů s množstvím sloupů, více asi napoví fotky.

A co bys řekl o nákladu, který bude Platformou 3 tento pátek projíždět?

Hehehe, Sigha & Shifted! Zkoukni nějaký youtuby, mají tam záznamy z live vystoupení. Jsou to takoví techno jemnostpánové, co ti budu povídat. No a ten český support, to byla taková víceméně povinnost. Takže Elektrabel live, protože prostě Elektrabel a kluci z Transporty, to je moc příjemná partička lidí, kteří si to jednoduše zaslouží. Nemyslím to tak, že by to dostali za odměnu, ale jsou prostě fajn. Nikdy se nikam nesrali, nemají "nepříjemnou PR komunikaci" a vydávají dobrý věci. Třeba ty kousky, co teď vydává Pluge, to je techno, která já osobně se strašnou chutí hraju, výborný.

Na vykládku kterého vagonu se tedy těšíš nejvíc?

Hele, na všechny! Fakt!

Takže budeš neustále přítomen na place, něco jako "master of ceremony"?

Budu využívat svého naučeného skillu "nepobíhat moc rychle, i když jsou strašný problémy", abych nenarušoval ostatním příjemné trávení párty. Budu prostě taková nenápadná rychlá spojka.

PARTYINFO

Terminal B Platform 3

18.04.2014 Terminal B, Praha
DJs: Elektrabel (live), Sigha, Shifted, Pluge, Dialect
Cena: 250
REKLAMAREKLAMA