Marc Romboy: Někdy je lepší být egoista

Marc Romboy nyní vydává track za trackem a v květnu se s nimi chystá i do pražské Roxy. Rozhovor jsme ale museli začít fotbalem ...

15.4. 2014 16:54:02 | rozhovory | Carl W

- Carl W: Ahoj Marcu, předtím, než začneme probírat hudbu, musím se tě zeptat na fotbal. Vím o tobě, že jsi velký fanda Borussie Mönchengladbach. Jak vidíš letošní sezónu?

- Marc Romboy: Wow, jak to víš? Ano, máš samozřejmě pravdu. Borussia byla dlouhou dobu, hlavně v sedmdesátých letech, úspěšným klubem. Nyní máme velice dobrý management a je to lepší a lepší. Určitě se nemůžu nyní stěžovat, vždyť jsme aktuálně na čtvrtém místě.

Mnoho českých fotbalistů kopalo v barvách Borussie. Vzpomínám si na Ivo Ulicha, Frantu Straku, Milana Fukala, Tomáše Galáska, Marka Heinze nebo Václava Svěrkoše. Kdo z nich se ti u vás líbil nejvíce?

Haha, máš super otázky. Mezi ty, co tu odvedli největší práci, patří Ulich a Straka. Je velká škoda, že Marek Heinz si u nás v podstatě nezahrál, vkládaly se do něj velké naděje. Ale bez debaty to byl opravdu výborný fotbalista.

Tak a pojďme nyní k muzice. Jako producent pracuješ převážně s Cubase. Zkoušel jsi i jiný software? Proč jsi se rozhodl právě pro Cubase?

Já jsem si osahal snad všechny dostupné programy, co jsou na trhu. Live9, Bitwig nebo Logic jsou úžasné programy. Na závěr je to vždy celé o správné kompozici, ta je nejdůležitější a je jedno, v čem je udělaná.

Pojďme nyní k albu Taiyo, na kterém jsi spolupracoval s Kenem Ishiim. Jak se ti s ním pracovalo?

Ken je jedním z nejklidnějších a nejpohotovějších lidí, jakého jsem kdy v branži poznal. Je opravdu potěšení s ním skládat hudbu. Naše hudba je pro mě speciální, toto album v produkci opravdu vyniká, protože já bych ho sám takto neudělal. On do mé hudby přidal takové stylové prvky, o kterých jsem neměl ani ponětí a vždy jsem jen zíral s otevřenou pusou. Kolikrát mi opravdu vyrazil dech.

Obrovský úspěch sklidil právě úvodní track Taiyo. Jak jste k němu dospěli?

Taiyo je výsledkem jam session, kde jsem si pohrával se všemi knoflíky na synťáku Jupiter. Ken do toho přidal své nápady ze svých digitálních mašinek. Má neuvěřitelnou kolekci synťáků z osmdesátých a devadesátých let. Většinu z nich už nyní nevytvoříš.

Před Kenem jsi dlouhou dobu spolupracoval se Stephanem Bodzinem. Dělá se ti lépe s nějakým kolegou, anebo si raději vše tvoříš sám?

To máš tak. Tvořit hudbu dohromady ti toho hodně dá a dost se naučíš. Ale někdy je lepší být egoista a udělat si vše pěkně po svém. Ale opravdu jsem se toho hodně naučil z kolaborací s kolegy, musím zmínit jak Stephana, tak ale taky KiNKa nebo Rodrigueze Jr.

Poslechni si: Systematic Session Episode #247 (Mixed by Marc Romboy)

Jak to máš se Systematic Records, které jsi založil a vedeš? Máš v merku nějaké velké jméno, které bys sem chtěl nalákat?

To je zase dobrá otázka. Když nad tím tak přemýšlím, tak jsem vlastně rád, jak to je. Systematic není vlastně víc, než platforma na vydávání hudby pro mě a mé přátele. Takže žádné přání neřeším a co bude je ve hvězdách.

Procestoval jsi téměř celý svět, ale do Prahy se chystáš poprvé. Už víš, co máš očekávat?

Především jsem zvědavý, jestli jsou u vás opravdu tak hezké a super holky, jak se povídá. Protože jsem to už slyšel z tolika stran, že jsem rád, že se o tom můžu jet přesvědčit. Loni na Svojšicích bylo úžasné publikum a hraní jsem si moc užil. A tak nemám pochyb, že v Praze to bude taky skvělá noc.

Stihl jsi na Svojšicích poslechnout si nějakého jiného DJe?

Ano, slyšel jsem Idu Engberg. Vlastně poprvé v životě a moc se mi to líbilo.

Kterou skladbu určitě v Roxy nevynecháš?

Zanedlouho vydáme se Stephanem nové EP, tak něco z něj určitě uslyšíte.

Díky za rozhovor a uvidíme se v Praze.

Jasně, v květnu na viděnou!

PARTYINFO

Svojšice warm up

09.05.2014 Roxy, Praha
DJs: Henry Saiz, Marc Romboy, Lucca, Toky, Luke Sun, Džejár aka Roger Venzent
2nd: Vik, Fly, Kema, Robotech
Cena: 270 / 299
REKLAMAREKLAMA