Christian Smith: Nyní už nestačí být DJ a producent

Člověk, který stojí na světových pódiích už více než 25 let. Hudba je jeho život. Nezajímají ho trendy. A žije si svůj sen. Chceš se o něm dozvědět víc? Tak pokračuj ve čtení.

2.4. 2014 14:22:46 | rozhovory | Carl W

- Carl W: Ahoj Christiane, vím o tobě, že jsi žil v mnoha zemích. Jsi sice ze Švédska, ale jako teenager jsi vyrůstal v Německu, následoval přesun do Španělska a následně Brazílie. Nyní trávíš většinu času na Ibize. Přemýšlel jsi někdy o tom, kde budeš žít v důchodu?

- Christian Smith: Haha. To je opravdu dobrá otázka. Myslím, že jedna z nejlepších věcí na tom být úspěšný mezinárodní DJ je právě to, že vůbec nezáleží, kde žije. Hlavně že je to blízko mezinárodního letiště. Tohoto faktu jsem se snažil během předchozích deseti let využívat. Bydlel jsem v New Yorku, Barceloně, Sao Paulu a nyní žiji v Palma De Mallorca. Ale opravdu miluji Evropu a myslím, že zde budu ještě dlouho žít.

Za svou kariéru jsi spolupracoval s mnoha producenty. Nejdelší dobu s Johnem Selwayem, je to tak?

S Johnem jsme pracovali opravdu dlouhou dobu, někdy od roku 1998 téměř dvanáct let. Nicméně už v průběhu této spolupráce jsem se chtěl zaměřit více na vlastní zvuk a začít vydávat hudbu sám. Ale bavilo mě to a s Johnem jsme vydali některé nezapomenutelné tracky. Zároveň ale cítím, že je důležité jít i myslet dopředu a hledat nové výzvy.

Pořád mám tvé album The Coming Storm na CD, už je to téměř sedm let, co vyšlo. Když zavřeš oči, vybavíš si vůbec název nějakého track z něj?

Samozřejmě. Toto bylo moje debutové album a strávili jsme nad produkcí hrozně moc času. A musím říct, že jsem s tím albem spokojen, protože je vyzrálé a kromě techna obsahuje také více hudebních tracků. A když se bavíme o albech, tak ti musím říct, že zrovna na jednom pracuju ...

Carl Cox ti dal před několika lety titul “Hero of 2008”. Kdybys jej mohl ty dát někomu za minulý rok, kdo by to byl?

Hero of 2013” by pro mě byl Wehbba. V posledeních dvou letech dělá neuvěřitelně dobrou hudbu. Jsem jeho dobrý přítel, ale také jeho fanoušek.

Wehbba je nyní velká hvězda labelu Tronic. Jak jste se vlastně poznali?

Na Tronicu je několik hvězd - Wehbba, Dosem, Macromism a další. Všichni jmenovaní zde už vydali svá alba a daří se jim velice dobře. S Wegbbou jsem se potkali v Brazílii, ale je to taková doba, že už si nepamatuju, kdy to přesně bylo. Ale musím říct, že si myslím, že rok 2014 bude patřit jemu.

Pojďme teď k Tronicu. Slaví právě dvacet let, což je jistě velká událost. Dostává se tak do společnosti labelů jakými jsou Axis, Plus 8 nebo Tresor. Co plánuješ se svým labelem do budoucna?

Další krok je stejný, jako ten před ním. Proto pokračovat v tom, s čím jsem začal již na startu - dělat dobrou hudbu. Jedním z důvodů, proč je Tronic tak úspěšný, je díky tomu, že nesledujeme trendy. Ode dne, kdy jsem s labelem začal, je to pořád jen o jednom - vydávat hudbu mezi technem a housem. Nic se nezměnilo.

Poslechni si: Alexander Kowalski - Speaker Attack (Christian Smith's Tronic Treatment Remix)

Ty sám jsi nedávno udělal remake staré klasiky Speaker Attack od Alexandera Kowalskiho. Jak jsi na tento nápad přišel?

S tím nápadem jsem nepřišel já. Alexander mě kontaktoval a požádal mě o remix. Opravdu se mu totiž líbilo, jak jsem se zhostil remixů pro Carla Craiga, Underworld nebo Laurenta Garniera. Pár let zpět byl Speaker Attack jeden z mých nejoblíbenějších tracků a to rozhodlo.

Máš nyní zaměřeno na remake nějaké jiné klasiky?

V tento moment ne, ale nikdy nevíš ...

Posuňme se nyní k Tronic Podcastu. Objevila se tu spousta známých DJs, jak si hosty vybíráš? A kdo bude na dalším podcastu?

Aktuální hosté jsou Pan-Pot a příští týden to bude Alexander Kowalski. Jako hosty si vybírám své přátele, jejichž hudba se mi líbí a hodí se do radio-show. Tronic Podcast je zatím sice jen rok a půl starý, ale už nyní se vysílá na 96 stanicích ve 35 zemích světa. Je to vážně úžasné, jak rychle jsem se rozrostli a jsem strašně vděčný za všechny posluchače.

Teď se dívám na tvoji fanpage na facebooku a ty jsi tam aktivní snad každý den? Spravuješ si profily na sociálních sítích sám, nebo na to někoho máš?

Dělám to sám. Přijde mi to tak osobnější a správné. Na druhou stranu to žere dost času. Před deseti lety, kdy tato média byla v začátcích, jsem měl daleko víc času na tvorbu hudby ve studiu. Nyní nestačí být jen dobrý DJ a producent, ale musíš zvládnout i desítky jiných věcí. Je toho tolik, že mi to zabere pět dní v týdnu. Mám ale to štěstí, že svou práci miluji. Jinak bych to nedával.

Z čeho aktuálně hráváš?

Používám tři přehrávače CDJ-2000 a mixák DJM-900. S ním můžu využít tolik efektů, že nepotřebuji počítač. Také si rád užívám mixování bez sync tlačítka.

Máš někdy chuť se zahrát set pouze z vinylových desek?

Mohu ti říct, že s DJingem jsem začal v roce 1987 a hodně hodně dlouho jsem hrál pouze z vinylů. Procestoval jsem se dvěma velkými kufry pomalu celý svět. A upřímně říkám, že mi tahání desek vůbec nechybí. Je teď hodně cool hrávat sety pouze z vinylů, ale já toho s nimi odehrál už tolik, že se teď nemám co dokazovat. Preferuji raději obrovské množství hudby na mých USB discích a mít tu možnost vybírat si z celé škály hudby než jen z několika desek.

Poslechni si: Christian Smith & Wehbba - Passion Over Fashion 3.3

Když slyšíš o České republice, co tě napadne v této souvislosti jako první?

Ženy :-)

Párty Elektra je známá pro perfektní vizuální show, která nemá v Česku v klubech obdoby. Máš raději hraní v komornějším klubu v přítmí nebo preferuješ velkou stage plné laserů a light show?

Tady vždycky záleží na situaci. Je úžasné hrát pro velký dav na skvěle zvládnutém festivalu, kde je perfektní zvuk i světelná technika. Ale přece jenom někdy jsem rád, že hraji v menším klubu, kde je taková ta čistá energie, kterou mám rád.

Když se potkáme v Brně, co ti mohu koupit za drink?

Ten víkend mě čekají čtyři hraní, takže pokud nebudu moc unaven, tak snad ochutnám nějaké vaše víno. A taky možná pár panáků, uvidíme :-)

PARTYINFO

Elektra Dalí Edition

11.04.2014 Fléda, Brno
DJs: Christian Smith, Orbith, Loktibrada, Schwa
2nd: Lucas Hulan, Leonov Bronski, Kema, FlyTech (Fly + RoBoTech)
Cena: 300 / 350
REKLAMAREKLAMA