Markus Lindner: Vinylová kultura v Berlíně žije

Manažer berlínského obchodu s deskami nám přiblíží jeho byznys. OYE Record Store sice nepatří k největším, ale pohoda a rodinná atmosféra z obchodu dýchá už při otevření vstupních dveří. Jak je to v Berlíně s vinyly, pozadí úspěšného podnikání a mnohem víc, se dozvíš v tomto rozhovoru.

14.1. 2014 10:03:34 | rozhovory | Carl W

- Carl W: Ahoj Markusi, jak dlouho vedeš v Berlíně obchod s vinyly?

- Markus Lindner: V OYE pracuji od roku 2006.

Řekl bys, že vedeš úspěšný byznys?

Když vezmeme v potaz čistě prodeje, tak jsme v roce 2013 prodali o neuvěřitelných 60% více desek, než rok předtím. To si myslím, že je úspěch. Navíc nyní spolupracujeme s Box aus Holz, Very Polish Cutouts, Fasaan Records, Tartelet & The Gym Records, což jsou nyní bestsellery v našich prodejnách.

Co je pro vás finančně výhodnější - obchod nebo e-shop?

Pořád ještě kamenný obchod. Ale v letošním roce plánujeme předělat naši online prezentaci, abychom zákazníkům po celém světě nákup co nejvíce zjednodušili. Musím ale dodat, že jsme strašně rádi, že většina zákazníků nás navštíví osobně. Vždy můžeme probrat nové hudební trendy.

V České republice vinylových obchodů oproti Německu moc není. Je zde málo zákazníků. Proč se Německo, nebo spíše Berlín, v tomto tolik liší?

Tady pořád žije vinylová kultura - speciálně v Berlíně. A za to jsem strašně rád. Je zde spousta DJs, co pořád točí desky, stejně tak je tady i hodně klubů, kde jsou jenom a pouze gramofony. A hlavně mladá generace, která má o desky zájem, je stále početnější. O nejen o nové, rádi se v deskách přehrabují a hledají nějaké vzácnější kousky.

Ještě se vraťme k tomu podnikání - je to tvůj první projekt?

Ne úplně, ještě jsem byl manažer hudebního blogu Humboldt University v roce 2010.

Kolik máte nyní zaměstnanců? Kdo pracuje v jakém úseku?

Aktuálně pracuje pro OYE 12 lidí. Dva zpracovávají objednávky z webu, dva se starají o zásilky, 4 lidé pracují ve skladu a 4 lidé se starají o kamenný obchod.

Jaký žánr je nyní u vás nejprodávanější?

House a hlavně deep-house. Na záda jim pak dýchají techno, disko a future bass.

Který vinyl, co ti prošel rukama, považuješ za nejcennější?

V obchodě máme "Wall of fame" - tam nám visí třeba podepsaná kopie Siriusmo - The Uninvited Guest. Nedávno za ni nabízel někdo 150€, ale tu mi nikdy neprodáme. Tuto kopii podepsal Mo (Moritz Friedrich - pozn. red.) speciálně pro náš obchod. Třeba ale RIMINI #1 (Magnus Östergren ‎– Erown Byes EP - pozn. red.) se tu nedávno prodalo jednomu sběrateli za 100€.

Kolik vinylů vlastně máte v obchodě?

Ve skladě v Prenzlauer Bergu je jich asi 13.000. Přímo v obchodě okolo tří tisícovek.

Odkud si vlastně můžeme objednat vinyly z OYE?

Zasíláme do celého světa, takže tady žádné omezení není.

Je pro vás facebook hlavní marketingový nástroj?

Určitě ano. Je to nejrychlejší způsob, jak informovat naše zákazníky o novinkách nebo speciálních akcích. A taky hodně zákazníků nás kontaktuje právě tímto kanálem.

Co navíc - kromě vinylů - nabízíte zákazníkům v obchodě?

Máme tu nějaká trička, ale spíš letí sluchátka, jehly, přenosky. A taky nějaké hudební magazíny, případně knihy.

Na co jsi ve svém podnikání hrdý?

Undergroundový hudební byznys je takový můj sen. Každý sem může přijít, strávit tu část života a pustit si tu nějakou hudbu. Také jsme vlastně součástí klubové a hudební scény v Berlíně. Téměř každý, kdo tu pracuje, je také DJ. Paramida je rezidentkou ve Wilde Renate a vede tam Paradisco Night. Ve stejném klubu je rezidentkou také Gloria. Beaner je booker pro Chalet Club, kde budeme mít od ledna každé dva měsíce párty OYE Floor. Já sám jsem rezidentem klubu Gretchen.

Kdybys mohl nalákat zákazníka v jedné větě ...

Dbáme na osobní kontakt, takže po zjištění, co má zákazník rád mu vždy nabízíme alternativy. Takže věta, kterou zákazníky lákáme - a daří se nám to - zní: „Zkus si poslechnout třeba toto - bude se ti to líbit.

Co za hudbu vlastně hraje ve vašem obchodě?

Z žánrů téměř všechno. Ale převážně jsou to novinky, které k nám dorazily, protože se na ně vždy hodně těšíme.

A co posloucháš ty, když jsi třeba doma?

Mně se hodně líbí spíš starší hudba. Funk, soul, disko, jazz a někdy i nějaká klasická hudba.

Máš doma taky pořádnou sbírku vinylů?

Samozřejmě, mám jich příliš mnoho :-)

  

Odkazy:

REKLAMAREKLAMA