Jaká jsou nejlepší alba za rok 2013?

Kdo nás celý rok aspoň jedním okem sleduje, tak má jistě přehled, kdo letos vydal něco zajímavého. Co z toho všeho bychom vám doporučili?

31.12. 2013 13:36:59 | ankety & názory | Carl W

Návážeme na minulý rok a znovu vám nabídneme vybraná alba za posledních dvanáct měsíců. Letos bylo na výběr tolik zajímavé hudby, že se rozhodně nejednalo o jednoduchý úkol. Jak tedy vypadá náš žebříček 25 nejlepších alb?

10. Jeff Mills - The Jungle Planet [Axis Records] - 16. září

Kdyby se hodnotila atmosféra, kterou album dokáže vykreslit, tak by byl Mills s The Jungle Planet jasná jednička. V prvních pár minutách vás vtáhne do světa, který si umíte představit tak barvitě, že někdy nevěříte vlastním očím (ani uším). Setkává se zde filmová hudba, sci-fi a techno v jednom velkolepém příběhu, který Jeff vypráví příběh velice intenzivně. Velký svět, který touží být prozkoumán, to je The Jungle Planet. Mills úročí své zkušenosti a právoplatně se zapisuje do našeho žebříčku.

9. Marcel Dettmann - Dettmann II [Ostgut Ton] - 16. září

Sound berlínského Berghainu zastupuje v našem výběru Marcel Dettmann. Ostgut Ton v září vyslalo do světa jeho druhé album nazvané II. Techno vždy pokládal za umění a taky tak s ním zachází. Dvanáct vizí, které na albu najdeme, ukazuje, že v jednoduchosti je síla, ale zároveň v ní nacházíme další a další maličkosti. I po druhém poslechu působí nevyspytatelně a v tom je jeho největší síla. S jedím vokálem na albu pomohla Emika, která je v tomto kovaná a přesně vystihla atmosféru moderního techna. Seduction je díky tomu impozantní skladba, která má parametry na to zařadit se k tomu nejlepšímu, co můžeme za stěnami Berghainu slyšet.

8. Clouds - Ghost Systems Rave [Turbo Recordings] - 10. června

Turbo Recordings se v tomto roce vytáhlo a přineslo řadu triumfů. Mezi nimi je i mladé skotské duo z Perthu, které má talentu na rozdávání. Clouds představují největší překvapení, které v rámci techna za poslední 3 roky najdeme. Jsou mladí, dospívající, plní energie a tvoří techno, na které jsme byli zvyklí před deseti i více lety. Mix starých postupů v mladých rukou Caluma Macleoda a Liama Robertsona vyšel na jedničku. A debut Ghost Systems Rave byl pro ně ten zlom, díky kterému jsou hvězdy. Abych správně vyjádřil zvuk alba, půjčím si citát kolegy Paula Clarka: „Ghost Systems Rave je hrbolatá, nervy-drásající projížďka v odcizeném Fordu Fiesta.

7. Daft Punk - Random Access Memories [Columbia Records] - 17. května

Asi už máte alba plné zuby a při Get Lucky si rezignovaně vydechnete. Dlouho jsem bojoval s tím, kam vlastně Random Access Memories zařadit. Rád si jej poslechnu, ale vadí mi ta vyhypovaná atmosféra spojená s vydáním tohoto alba i kolotoč kolem obou umělců. Get Lucky byl letní hit, na který jistě nezapomenete, Lose Yourself to Dance je instatní pohoda, a mou volbou číslo jedna je pak pocta Giorgio Moroderovi - Giorgio by Moroder. Když zapomenete na vše kolem alba i na to, že jsou to Daft Punk, a lehnete si na pláži na lehátko s mojitem v ruce, tak Random Access Memories vykouzlí kouzelný klid a pohodu.

6. Matt John - The Keys [Cocoon Recordings] - 27. května

Žádná zběsilost, tvrdé bicí ani masivní basy, ale sountrack londýnsko-berlínského hipstera. Zvuk inspirovaný technem s analogovými synťáky v pomalejším provední. To je debut Matta Johna na Cocoon Recordings. Hodně zábavný funky sound přináši v každém tracku něco nového a než se nadějete, máte za sebou všech jedenáct skladeb. A ty si pustíte velice rádi znova. Pokud bych si do nového roku něco přál, tak více takových skvostů.

5. Markus Suckut - DNA [Figure] - 20. května

Na první poslech vám může příjít DNA stereotypní, ale debutové album Markuse Suckuta na mém oblíbeném labelu Figure Lena Fakiho takové není. Marcus mistrovsky ovládá melodické vábení i deformující vibrace. Tvrdé temné techno neřeklo poslední slovo a DNA by toho mělo být důkazem. Mlátit ocelovou tyčí do kolejí na starém polorozpadlém berlínském nádraží je určitě cool, ale musí v tom být duše, něco navíc, něco zapamatování-hodného. A právě to Suckut nabízí.

4. Miss Kittin - Calling From The Stars [wSphere Records] - 22. dubna

Sweet seduction in a magazine, endless pleasure in a limousine, in the back shakes a tambourine, nicotine from the silver screen ... Žádnou takovou pecku již od Caroline Hervé nečekejte. Její instrumentální ukolébavky a downtempo okořeněné jejím hlasem v Calling From The Stars mnozí kritici odsoudili. Ale já půjdu proti proudu - mě se toto album jednoduše líbí. Je možná zbytečně dlouhé, ale podle mě kompozičně vyzrálé s půvabnými melodiemi a chytlavými vokály. Pokud vás okouzlí úvodní stejnojmený singl s jejím krajanem Gesaffelsteinem (Mike Levy), rozhodně si album pusťte celé.

3. DJ Koze - Amygdala [Pampa] - 22. března

Hamburgské vydavatelství Pampa Records je pro mnohé labelem roku 2013. S tím můžeme i nemusíme souhlasit, ale jistě víme, že Amygdala je vyjímečný počin. Stefan Kozalla míří mezi výstřední minimalisty, zaryté deep-housové fanoušky, milovníky přeslazené elektroniky ... prostě DJ Koze dělá to, co předchozích 13 let. A v tomto je nejlepší. Krásná atmosféra, pohoda, nenucená zábava a pár příjemných hostů dělá z Amygdala jedno z nejlepších alb v tomto roce. Nic víc, nic míň.

2. Westbam - Götterstrasse No. 1 [Vertigo Berlin] - 26. dubna.

Westbam je samorost. Co se vystupování i tvorby týče. Ale to, co ukázal ve tři roky připravovaném albu, mě dostalo. Je kýčovité, dětské a většina tracků působí prvoplánově. Nasrat! You Need The Drugs s Richardem Butlerem je vylítí duše berlínského raveboye, které s old-schoolovým klipem způsobí patřičnou skepsi. Radio Siberia s Kanye Westem je hymnou na všechny hatery, Iron Music s Iggi Popem rozbíjí jednoduchostí, She Wants s Bernardem Sumnerem z New Order zase dává pornohvězdám sílu do života... a našlo by se toho daleko víc. S instrumentálním druhým diskem taky chybu neudělal a tak je otec Mayday zase na scéně vidět. I když tak nějak po svém.

1. Dusty Kid - III [Isolade] - 25. listopadu

Hudbou na více levelech, pohodou i napětím, uvolněním i očekáváním se třetí album Itala Paola Alberta Loddeho dostalo na vrchol našeho žebříčku. Ucelený dvouhodinový koncert asi nebude tím nejlepším, co elektronická hudba aktuálně nabízí. Je to spíš takový skvost, třešnička na dortu. A mám pocit, že potřebuje vyzdvihnout. A jsem rád, že to můžu prostřednictvím tohoto "žebříčku" udělat. Navíc Dusty nabízí III zdarma ke stažení, za což mu děkujeme. A nejen jemu, ale i vám všem přeje tým rave.cz do nového roku samou dobrou hudbu a zážitky s ní spojené.

Další umístění:

 • 11. Moderat - II [Monkeytown Records] - 2. srpna
 • 12. Kölsch - 1977 [Kompakt] - 24. června
 • 13. Drumcell - Sleep Complex [CLR] - 30. srpna
 • 14. Electric Rescue - Sonic Architecture [Bedrock] - 10. července
 • 15. Petar Dundov - Sailing Off The Grid [Music Man Records] - 2. září
 • 16. Green Velvet - Unshakable [Relief Records] - 28. října
 • 17. Voigt & Voigt - Die Zauberhafte Welt Der Anderen [Kompakt] - 18. února
 • 18. Robert Babicz - The Owl And The Butterfly [Systematic Recordings] - 21. června
 • 19. Chief!Mama - Lozen [Naked Records] - 24. prosince
 • 20. Tim Paris - Dancers [My Favorite Robot Records] - 28.října
 • 21. SHXCXCHCXSH - STRGTHS [Avian] - 15. července
 • 22. Zeitgeber - Zeitgeber [Stroboscopic Artefacts] - 10. června
 • 23. Shifted - Under A Single Banner [Bed Of Nails] - 25. listopadu
 • 24. Juan Atkins & Moritz von Oswald - Borderland [Tresor Records] - 10. června
 • 25. Architectural - The Blue Album [Pole Recordings] - 16. září
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně