PvD byl na Winter Vandit Night ve skvělé formě

Letošní vánoční Vandit Night v berlínském komplexu Kulturbrauerei přinesla fanouškům německé legendy Paula van Dyka nezapomenutelný zážitek a skvělou atmosféru.

20.12. 2013 09:41:09 | reporty | Paya

Návštěva zimní edice label night společnosti Vandit je pro nás už mnohaletou tradicí, spojenou s vánoční atmosférou svařáku, německých koled a dobré nálady na trzích kolem Alexanderplatzu. Musím říci, že jejich kouzlo je na daleko jiném levelu než v Praze. Skvělá atmosféra se nesla i venkovními prostory areálu Kulturbrauerei na Prenzlauer Bergu a neopustila nás ani po vstupu do Maschinenhausu a konečně Kesselhausu, který hostí narozeninovou akci Paula van Dyka už několik let po sobě. Ačkoliv PvD ztrácí v žebříčku DJ Mag Top 100 DJs Poll své pozice, na Vandit Night se to nijak neprojevuje – ba naopak, letos se ji podařilo vyprodat více než měsíc předem. Na party se sjíždí jeho fanoušci z opravdu širokého okolí, potkali jsme jeho věrné obdivovatele z Irska nebo z Anglie. Velká část z nich do Berlína jezdí bez ohledu na zbytek line-upu, v podstatě především proto, že chtějí mistrovi popřát k – tentokrát 42. – narozeninám. V letošním roce jeho support tvořil kanadský borec Arnej a Paulův kamarád Alex M.O.R.P.H. Výzdoba klubu byla pro rok 2013 nezvykle bohatá, stejně tak světelný park, nechyběl ani merchandising a slušný zvuk, špunty netřeba.

Vypusťte Krakena!

Prvním DJem v pořadí byl Arnej, účastník nedávné Transmission. Jeho warm-up set se nám líbil, nebyl přecpaný hitovými skladbami a přesto nabitý energií – dvě a půl hodinky utekly jako voda. Ze známých skladeb zaznělo Tiëstovo Love Comes Again, Doornův Renegade, Emeryho Concrete Angel a také obligátní Adagio. Největší peckou v Arnejově sadě však byl skvělý floorkiller Chris Schweizer – The Kraken s nesmrtelnou filmovou hláškou Liama Neesona „Release The Kraken“. V půl druhé v noci se již pódia zmocnil oslavenec a k našemu obrovskému údivu sice jako obvykle spustil gigantickou kombinaci svojí nové i starší produkce, ale do svého setu nasázel i spoustu klasických skladeb starších i více než 10 let. Provedení Paulova výkonu v nás dokonce evokovalo jeho legendární vystoupení v pražské T-Mobile Areně na jaře 2004. Dokonce jsme došli k závěru, že tato dvě hraní snesou přímé srovnání. Stejně jako tehdy vládla v prostorech party fantastická, až fanatická atmosféra, nadšení z kombinace skladeb servírované naší oblíbenou deejayskou ikonou a obdiv z kvality Dykova vystoupení. Znovu po několika letech mohu říci, že nás Paul opět omráčil.

Producer’s Show

A čím nás vlastně PvD dostal? Z výčtu jeho vlastní produkce zmiňme alespoň to nejpodstatnější (nehledě například na tuny nové produkce, kterou na nás německý expert evidentně opět testoval před jejím vydáním, jak má celou svou kariéru ostatně ve zvyku): We Are One 2013 (ve spolupráci právě s Arnejem), Symmetries (s Austinem Leedsem), For An Angel, The Sun After Heartbreak (se Sue McLaren a Artym), For An Angel v kombinaci s New York City (s Austinem Leedsem, Starkillers a Ashley Tomberlin), All The Way (s Tylerem Michaudem a Fisher), The Falling (s Danielem Nittem), Crush (se Second Sun), Eternity (s Adamem Youngem), Lost In Berlin (s Michelle Leonard), The Other Side (s Waynem Jacksonem), The Ocean (s Artym), We Are Tonight (s Christianem Burnsem), Nothing But You (s Hemstock & Jennings), Let Go (s Reou Garveym), Can’t Stand The Silence (opět s Reou Garveym), We Come Together (se Sue McLaren), Everywhere (s Fieldwork), We Are One 2013 (s osobní účastí Arneje na stagei), All The Stars/Your Music Rescues Me (s Johnnym McDaidem), Time Of Our Lives (s Vega 4), Verano (s Austinem Leedsem), Home (znovu s Johnnym McDaidem) a I Don’t Deserve You (s Plumb).

Záblesky minulosti

Po překladu do češtiny, Dyk nám zahrál dvě třetiny svého posledního alba plus hromadu starších i novějších skladeb. Jako jeho správní fanoušci jsme se toho nemohli nabažit. To ale zdaleka nebylo vše. Bylo znát, že PvD na domácí půdě a během své narozeninové oslavy ztratil zábrany a hrál opravdu to, co má nejraději – zařadil takové historické ikony, jako je Schiller mit Heppner – Leben ... I Feel You. Páni, tento symbol své doby s nepřekonatelným vokálem Petera Heppnera hrál na úplný závěr svého pražského setu z roku 2004! V jedné z kombinací zazněla ještě o 6 let starší skladba, BT & Paul van Dyk – Flaming June z roku 1997. Skvělé! Nechyběl ani 15 let starý Paul van Dyk remix na ultraklasiku Binary Finary – 1998. Euforie dosahovala vrcholu v momentu, kdy se ze soundsystému ozvala Amiel – Love Song (Scrumfrog Club Mix). Deset let starý track s monstrózní atmosférou. A duchem jsme se vrátili zpět do T-Mobilky dne 14. května 2004 také při písni OceanLab – Satellite (Alx Oddens Flipside Vocal Mix). Ale nedosti na tom, Paul zařadil ještě i šestý track z tehdejšího vystoupení, slavné Modulation – Spirits (Slusnik Luna Remix).

Mamma Dyk!

O Paulově berlínském setu bych toho mohl psát ještě hodně, dodejme tedy už jen, že zazněl i další 15 let starý track Liquid Child – Diving Faces, kolosální Sander van Doorn remix na zpěv Davea Gahana v songu Depeche Mode – Peace, zajímavý track Nick The Kid pres. The Nameless Girl - Bright Light (Digital Self & Tek-Tonic Mix) nebo aktuální Above & Beyond feat. Richard Bedford – Sun & Moon. Ovace neznaly mezí, PvD nám naservíroval dlouho vytoužený dezert. Asi není divu, že nám po 3,5 hodinovém setu nezbývala už vůbec žádná energie, často jsme proskákali dlouhé minuty s celým davem provolávajícím berlínskému králi slávu. Mimochodem, svědkem tohoto aplausu byla i celou dobu přítomná Paulova máma :-) DJského pultu se pak chopil Alex M.O.R.P.H. a všechny odboural svou nesmírně povedenou citovkou An Angel’s Love s krásným zpěvem Sylvie Tosun. O pár minut později poctil hostitele, který si své hraní opravdu hodně užil a zaskočil za svými fanoušky i do první řady, skladbou Lost In Berlin a nám nezbývalo doufat, než že na úplném konci svých sil přežijeme cestu zpět do Prahy. Neuvěřitelná party! Za rok zase!

P.S. Díky, Vandit a spol., díky, kamarádi – zdravím tímto (jak jsem slíbil) Slávka, Alexxe, Janičku, Ivoše, Karla a další!

PARTYINFO

Winter Vandit Night

14.12.2013 Kesselhaus, Berlin
DJs: Paul van Dyk, Alex M.O.R.P.H., Arnej
Cena: 19 / 59 €
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně