Transmission: Opravdu neskutečná podívaná!

Poslední listopadový víkend se zapíše do paměti všem fanouškům taneční hudby. Máme za sebou totiž v pořadí již desátý ročník trancové megashow Transmission.

5.12. 2013 08:24:28 | reporty | John Freezer

Již deset let k nám jezdí ty největší hvězdy světového DJského nebe, aby nám pořádně naservírovaly pořádnou porci trance music a rozproudily krev v žilách. Transmission je navíc světelná a laserová megashow s obřími pyro-efekty, která nemá u nás obdoby a slušně obstojí i v Evropském, či dokonce světovém měřítku. Hlavní hvězdou večera byl již po osmé Američan s německými kořeny Markus Schulz, hostitel světoznámé radioshow Global DJ Braodcast. Pořadatelé letos slibovali, že si pro nás k desátému výročí připravili ještě větší megashow než v minulých ročnících, a že chystají i spoustu inovací a překvapení. Pojďme se společně podívat jak se jim povedlo sliby naplnit a jak to vlastně v sobotu 30.11.2013 v pražské O2 aréně vypadalo…

Praha žije Transmission

Už když jsem se řítil Prahou směrem k O2 aréně, tak jsem potkával lidi, kteří měli stejné cílové stanoviště jako já a dávali to občas hodně hlasitě najevo. Dá se tedy říci, že Praha touto událostí doslova žila. Před arénou se to již krátce po 20. hodině hemžilo tancechtivými lidičkami a někteří si museli počkat ve frontě třeba i hodinku. Šatny byly umístěny v horní části arény a tentokráte vše probíhalo velmi svižně, díky lepšímu systému a rozdělení šaten na sektory. Už v době mého příchodu na plac byla aréna velmi slušně zalidněna a vytvořila tak slušnou podporu českému trance esu Thomasi Coastlineovi, který měl za úkol dostat lidi do správného varu. Řekl bych, že se mu to povedlo velmi slušně a pod náporem hitovek jako Beat Service - Reach The Sun nebo Solar Stone – Seven Cities donutil první řady k vlnění, potažmo i tanci.

Thomase pak vystřídala první zahraniční hvězda, při jehož intru se poprvé pořádně rozduněla i masivní repro-soustava od Funktion-One a musím se přiznat, že to byla skoro až tlaková vlna! Málem jsem doslova vystřelil z botasek! Takovou sílu mělo zdejší ozvučení. Intra byla pojata jako vždy velkolepě a byla vždy doplněna o pyro-efekty, které byly posety snad po celé aréně. Nechyběli ani ohnivé šlehance nebo naopak ledová mlha. Kanaďan Arnej je známý díky svému ponurejšímu a temnějšímu trance stylu, kterým se také přesně prezentoval i na Transmission. Celý jeho set byl poskládán pouze z vlastní produkce. Na závěr zahrál i pár klasik ve své úpravě. Osobně jsem si nejvíce zařádil a poprvé konečně roztancoval na Rank1 – Airwave.

Svižněji, svižněji ...

Další hvězdou byl argentinský mladík Tomas Heredia, kterého hodně propaguje ve své show Armin Van Buuren. Tomas zahrál snad veškerou svou zásadní produkci a v druhé půlce setu překvapil přeladěním na svižnější rytmus, tedy uplifting trance. Je to velmi nezvyklé, aby se hned z kraje na takové megapárty hrál styl uplifting trance. Obvykle je tomuto stylu věnován spíše závěr, ale Tomas se rozhodl ignorovat toto nepsané pravidlo a zklidil za to spíše pozitivní ohlasy. Osobně mám tento styl nejraději, protože nejsem fanouškem moderního pojetí, kdy se kombinují různé styly dohromady a vznikají pak různé mutace jako je například trouse. Mám rád čistý, takzvaný pure trance, který dokáže jako jediný pořádně rozpumpovat krev a dohnat k emocím a euforiím, a přesně tím se prezentoval Tomas v druhé části setu. Příkladem budiž skladba Arctic Moon – Starship Over Alice, kterou svůj set zakončoval.

Přesně o půlnoci nastal čas pro headlinera noci, tedy Markuse Schulze. Dalo se čekat že bude následovat zpomalení po Herediovi, ale Markus je miláček publika a umí dostat lidi do varu i pomalejšími rytmy. Markus je navíc pořádný bavič a noc si užíval naplno a pařil společně s celou o2 arénou. Já se v druhé části jeho setu přesunul pomocí přistavěných schodů na tribuny. Ne snad, že by mě jeho set nebavil, ale chtěl jsem si z dálky vychutnat laserovou a světlenou show, která byla opravdu uchvátná! Na obrovské ploše bylo umístěno dohromady 21 laserů, několik desítek světel, blikátek a stroboskopů. Nechyběli ani konfety, balonky, různé pyro výstřely a samozřejmě obří sestava obrazovek, na které se promítalo hlavní téma večera, tedy čas. Musím tedy říci, že téma bylo docela nezajímavé a nevytvářelo ani žádný příběh tak jako na minulých ročnících.

Markus zakončoval svůj set hymnou The Machine Of Transformation, starší hymnou The New Life a také nádherným trackem Solarcoaster. Po něm už následoval Transmix, který měl letos na svědomí známý DJ a producent The Thrillseekers. Ve 20ti minutách jsme si tak mohli vychutnat ty největší trance hitovky posledních několika let. Namátkou si vybavuji Synasthesia, Airwave, Gouryella nebo Adagio For Strings v nejlepší možné verzi, tedy Ferry Corsten Remix. Prostě čistý a ničím neředěný trance. Team Transmission pak odvedl perfektní práci a sladil celý světelný park s hudbou. Opravdu neskutečná podívaná!

To nejlepší na konec

Po Transmixu nastoupila světoznámá dvojice Cosmic Gate. Bohužel celou show tak trochu podle očekávaní zabrzdili, jelikož tato dvojice je právě propagátorem toho novějšího pojetí trancu, takže až na pár vyjímek jsem příliš uspokojen nebyl. Němečtí matadoři si to u mně vyžehlili až závěrem v podobě očekávané dvojice skladeb Fire Wire a Exploration Of Space. Speciálním zpestřením byl pak Orjan Nilsen, kterému se přezdívá přerostlé miminko, kvůli specifické vizáži. Orjan je podobně jako Markus velkým bavičem a dokázal rozproudit úplně v pohodě celou O2 arénu. Osobně jsem až příliš nadšený nebyl, protože hrát v takto pokročilé části večera tracky hraničící až se stylem house je docela nevhodné, ale nakonec jeho set vygradoval docela slušně a tracky jako Violetta a Between The Rays uspokojily i moje náročné choutky.

Posledním mužem večera byl irský hudební řezník Sneijder, který patří k těm novějším DJjům a teprve se spíše dostává do povědomí trance fanoušků. Jeho pojetí je jednoduché. Prostě hraje trance ve své nejčistější podobě! Tak jak ho my opravdoví tranceři máme nejraději, takže bez dalších vlivů a příměsí a hlavně bez housových motivů. Energie, euforie a beaty tepající až za hranici 140 úderů za minutu, to je přesně to jak by to mělo vypadat po větší část celé noci. Sneijder vlastně všem ukázal jak vypadá trance. Tracky jako Now Or Never nebo jeho vlastní Silent Treatment rozpumpovaly v té době ještě slušně zaplněnou celou halu. Pamatuji si jak mě jeho set dostal skoro do úplného stavu tranzu a najednou byl za pár minut konec a já byl smutný, protože se uvidíme zase až za rok. A to si piště, že já tam určitě chybět nebudu!

Rekordní návštěvnost?

Na Transmission dorazilo letos více než 12 tisíc návštěvníků z více než 50 zemí světa a troufám si říci, že bylo vyprodáno. V hale totiž nebylo snad jediné prázdnější místo. Takto zaplněnou arénu jsem ještě nikdy neviděl a možná dlouho ještě neuvidím, minimálně do příští Transmission. Celý team pod taktovkou United Music odvedl opravdu brilantní práci. Světelná show megalomanských rozměrů, pyro efekty ze kterých naskakoval husí kůže a velice solidní line-up, který nás uspokojoval hudbou, která je tolik specifická, která je unikátní a jako jediná v rámci EDM dokáže hýbat s emocemi člověka. Měl bych jen jedno přání, prosím příště víc takových jmen jako byl letos Sneijder!

PARTYINFO

Transmission 10: The Machine of Transformation

30.11.2013 O2-Arena, Praha
DJs: Markus Schulz, Ørjan Nilsen, Cosmic Gate, Arnej, Tomas Heredia, Sneijder, Thomas Coastline,   Thrillseekers Transmix
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně