Adam Beyer kraloval polské Mayday

Vždy, když se najde vítěz, musí někdy být i ten poražený. To platilo i na polské edici slavné halovky Mayday, která se již po čtrnácté uskutečnila v Katovicích.

14.11. 2013 05:52:45 | reporty | Carl W

U našich severo-východních sousedů se jedná o jeden z největších elektronických festivalů, který bývá každoročně velmi očekáván a i účast tomu napovídá. Ale pojďme postupně. Cesta z Brna do Katovic zabere asi tři a půl hodiny, s naší zastávkou a nákupem v Olomouci to dělalo hodin asi pět. Ubytovali jsme se, stejně jako minulý rok, v hotelu hned naproti hale Spodek, která již byla nachystaná a nasvícení blikalo do rytmu hudby, která v sedm odstartovala v hlavní aréně.

My jsme se po menším warm-upu na pokoji do haly dostali asi v jedenáct hodin, když na hlavím pódiu skákal mladičký Danny Avila. Jeho hudba není nic, co by mě zajímalo. Pro představu, co hrál, si stačí pustit třeba Evropu 2. My jsme zamířili k merchandisingovému stánku pro vějíř, vyměnit nějaké ty žetony a pro něco na pití. Když jsem v té době nakoukl do haly, byla celá zaplněná a očekávala Švéda, který ji nadchl minulý rok.

Švédský král Beyer

Od Adama Beyera jsem čekal nějaký klidnější set, přece jenom hraje už od půlnoci. Ten mě ovšem vyvedl z omylu hned při prvních beatech - začíná totiž legendárním Pontape, respektive její verzí z letošního roku, která vyšla na jeho Drumcode. A po celý set vůbec neslevuje. Nevynechává ani track, který hrál snad na všech svých vystoupeních po letních festivalech - Tiga vs. Audion - Let's Go Dancing. Doufám, že brzy bude k dispozici aspoň částečný tracklist k jeho setu, protože Adam byl v sobotu v takové formě, jaké ho neznám. A obecentsvo to samozřejmě hlasitě ocenilo. Při konci jeho setu to byla atmosféra, kterou by jste jinde těžko hledali.

V hlavní aréně ho střídá, pro mě absolutně nepochopitelně, Tocadisco. Začíná trackem Eat, Sleep, Rave, Repeat v remixu Calvina Harisse což znamená náš okamžitý odchod. Na druhé stagi s názvem Showroom, kde celý večer neuslyšíte nic jiného, než techno, zrovna dohrává velikán Rush. Slyšel jsem snad jen poslední 3 tracky a pak také odezvu a obrovský aplaus zaplněné haly, když předával žezlo. To přijímá Cisco Ferreira jako The Advent live. Od něj jsem očekával industriální temnotu plnou loopů z jeho posledních releasů - což předvedl na letošní dortmundské Mayday, kde jsem jej slyšel naposled. Tady byl ale jeho set o nečem úplně jiném. Hrál si s tracky a motivy zatraceně rychle, nabíral na tempu a nevynechával ani cizí produkci, vzpomenu si třeba na remix Garyho Becka tracku A. Mochi - C2M. Ke konci jsme se ale už stěhovali zpět do kulaté arény, kde mají začít Mom - tedy Members of Mayday - každoroční megamix.

Westbamova nuda

Arena je narvaná k prasknutí, přes dav se dá jen těžko někam dostat, ale přesto se nám to daří. Tocadisco dohrával své poslední beaty z tracku Sky and Sand a každoroční show mohla začít. Megamix se neliší od toho v Dortmundu, takže jsme přesně věděli, co nás čeká. Po dvaceti minutách s rukama nad hlavou už za pultem číhá Westbam. Čekal jsem něco z nového alba Götterstrasse - třeba You Need The Drugs nebo She Wants. V Dortmundu otevíral svůj set trackem Radio Siberia a předchozí dva tracky taky nevynechal. V Polsku za jeho prvních 45 minut nezaznělo z alba nic a Maximilian nás nudil elektro-housem a breakbeatem. A nudil nás opravdu tak, že jsme se v půlce jeho vystoupení stěhovali zpět do Showroomu.

Tam dohrává Oscar Mulero a rozhodně se s tím moc nepáře. Hodně mě mrzí, že jsem téměř celý jeho set prostál na Westbamovi. Otěží se ujímá londýnský Perc. Ali Wells je znám pro své hutné techno a tuto pověst tady beze zbytku plní. Jen škoda, že není o něco víc akčnější, je to spíše taková hračička. Motivem z prvního tracku si hrál víc jak půl hodiny a během jeho představení hala hodně prořídla. My tam vydrželi asi hodinu, pak jsme se shodli, že to je opravdu moc monotóní, a že vyrázíme opět do hlavní haly. Ale už si pouze sednout.

Osm ráno = plná hala

Moguai, který vystřídal Westbama, dohrává svůj poslední track a nastupuje Klaudia Gawlas, kterou v Polsku party-people zbožňují. Ta svůj devadesátiminutový set zakončuje samozřejmě svým editem Papillon od Editors. Je osm hodin ráno a Klaudia hraje pro plnou halu. My také odcházíme, už není co poslouchat a letošní Mayday je u konce.

Na poslední ze tří stagí - Classic Floor - jsme se letos vůbec nedostali. A ani nás to nemusí mrzet. Hvězda tohoto pódia - Marusha - pro nemoc nedorazila. Nebudu zde zmiňovat organizaci ani zvuk - oboje bylo perfektní. Stánků s pitím je tu požehnaně, fronta se stála pouze na točené pivo. A na Lech se frontu stát fakt nevyplatí. Za mě spokojenost, na Beyerův set jen tak nezapomenu a Westbamovi projednou odpustím. Co ovšem musím dodat - Poláci se umí bavit! Tolik kostýmků na párty a taková atmosféra, to se jen tak nevidí. Oproti tomu působí německá Mayday spíše sterilně a toto je hlavní důvod, proč je mi polská edice (nejen geograficky) trochu blíž.

Fotky:

PARTYINFO

Mayday Poland

09.11.2013 Spodek, Katowice
DJs: Adam Beyer, Tocadisco, Westbam, Moguai, Danny Avila, Rush, Marusha, The Advent (live), Klaudia Gawlas, Torsten Kanzler & Sven Wittekind, Oscar Mulero, Brian Sanhaji (live), Perc, Stefan Dabruck, Miss Nine, Emerson, Hardy Hard, DJ Dag, Dave 202, Linus Quick, Ralf Drastic, Jaco, DUSS, Members of Mayday (live)
Cena: 131 Zł
REKLAMAREKLAMA