DJ Tonka: Dirty House na Dirty Tripu - už se nemůžu dočkat!

Legendární DJ, který stál u zrodu disko-house v Evropě. Zakladatel slavných Uplifting Records a Vivienne Records nyní zakládá také třetí label. Ale povídali jsme si i o jeho neuvěřitelné terase či posledním hraní v Brně.

7.11. 2013 15:17:05 | rozhovory | Carl W

- Carl W: Ahoj Thomasi, DJingu se věnuješ už téměř 25 let. Co tě pořád žene dopředu? A kdo nebo co tě inspiruje?

- Tonka: Vyrostl jsem v jazzové rodině obklopen hudbou a uměním, takže pro mě je to odmalička součást mého života.

V Brně jsi hrál dva roky zpátky na Flédě. Bylo téměř vyprodáno a fantastická atmosféra. Pamatuješ na tu akci?

No jasně! Opravdu jsem si to tam užil. Pamatuji si taky, že jsem hrál na klavír pro lidi v backstage hned po mém vystoupení. To byla sranda. Výborná párty s nažhaveným publikem a energií. Trochu mi to připomínalo koncert - to místo mělo takový "indie rock feeling".

Pojďme k tvé produkci - po chvilce hledání jsem objevil tvůj první release z roku 1991. Ten jsi tvořil s Ianem Pooleym, je to tak? Setkáváte se ještě a probíráte novou hudbu?

Čas od času si spolu telefonujeme, protože Ian žije v Berlíně a já v Mnichově. Ale trávíme spolu dovolené - naposledy třeba na chorvatském Hvaru. A hudbu probereme vždycky.

Technologie se mění a zdokonaluje, takže je jistě rozdíl v tom, jak jsi dělal tracky v devadesátých letech s tím, jak je děláš teď. Co aktuálně k produkci používáš?

Aktuálně používám Logic Pro a dva MacBooky Pro. Jeden je připojen k Pro Tools a druhý - novější - k mému Apogee Symphony I/O System. To je nejlepší zvukovka, jakou můžeš mít. Dá se srovnat třeba s páskovými stroji - zvuk je prostě hustý a žhavý! Když přijde na bicí a klávesový zvuk či pluginy, tak jsem velice vybíravý v tom, co použiji a o čem si myslím, že by bylo dobré. Nejdůležitější je pak mít vlastní kolekci zvuků. Vždy jsem je sbíral a dělal vlastní samply do mé zvukové banky. Je to takový trochu hip-hopový způsob, jak pracuji se zvuky.

Za svou kariéru jsi musel zažít nějaká výjimečná vystoupení. Kde ve světě jsi se nejvíce bavil?

Hodně si užívám už několik let hraní ve východní Evropě. Lidé tady chápou pravou podstatu hudby a umějí si jí vychutnat. Možná to má co dočinění s prolínáním typické východní melancholie a šťastných lidí. Já se vždy zaměřoval na tu emocionální část hudby. Já tomu říkám "hudba v hudbě". Co se týče dalších vystoupení, tak v Mnichově jsem teď měl možnost hrát pro firemní akci BMW. Bylo to sice hodně jiné, když to srovnám s vystoupením v klubu, ale taky jsem si to hodně užil. Dobrá hudba prostě zůstane dobrou hudbou.

Někde jsem četl, že máš jednu z nejúžasnějších teras v Mnichově. Nikde jsem však nenašel nějakou fotku, jak vlastně vypadá?

Počkej - jak tohle víš? Nikde jsem ji neukázal nikomu kromě svých nejbližších přátel a mé kočky :-) Vypadá jako obrovská loď. Je uprostřed města, je tu neuvěřitelně mnoho místa a nepopsatelný výhled na oblohu.

Když jsem tedy u tvého domova - taky jsem se dočetl, že tam máš zhruba 40.000 desek. Kterou bys mohl vytáhnout s tím, že je to ta nejdůležitější?

Haha, raději další otázku :-) Měl by ses mě spíš zeptat na mých 200 oblíbených desek! Ale kdybych měl vybrat dvě: "Bronski Beat - Smalltown Boy" - vzácné britské vydání s obrazem přímo v disku a "Madonna - The Immaculate Collection" - originální platinové album, který vyšlo v USA jako LP, kazeta a CD. To bylo původně pro Tonyho Shimkina (producent a textař - pozn. red.), který byl zvukařem Shepa Pettibona (jeden z nejznámějších amerických producentů 80. let - pozn.red.) u hitů jako “Vogue” a “Express Yourself”, které jsou na albu. Prostě nic na prodej.

Video: DJ Tonka - Don't Be Afraid

Hráváš ještě vůbec někdy z gramofonů?

Někdy v Mnichově, když hraju raritní Italo Disco. A někdy v mém rodném Mainzu, kde hrávám na karnevalu, dorazím se sedmipalcovými deskami.

Co tě vlastně žene dopředu, aby ses jako umělec pořád zdokonaloval?

Mám tričko, na kterém je nápis: "Smutné písně mi dělají radost". Kdybych tam dodal: "šťastné písně mě dělají smutného" tak odpověď na tvoji otázku bude někde uprostřed těchto dvou krátkých vět.

Aniž by jsme to hluboce museli probrat, tak mi řekni, co na EDM a kultuře kolem shledáváš zajímavého?

Zvukové dovednosti. Je vždy strašně důležité nahlížet a dělat věci čas od času jinak. Ale je zajímavé poznání, že noví producenti nikdy nebudou znít jako ti z dekády před nimi. Disko zůstane diskem, house zůstane housem a EDM bude EDM.

Který producent bude další velká housová hvězda?

Poslední dobou mě uhrančil Madeon. Uvidíme, co přinese dalšího. Disclosure jsou už dostatečně známí - tento rok měli skvělá vystoupení na Ibize a hodně šli nahoru. Britové Disciples a jejich Remedy EP je taky cool. A možná ještě Satin Jackets (Tim Bernhardt) z Německa - ten proto, že své produkci dává takový Nu-Disco a Piano House feeling.

Máš nějaké rituály, které praktikuješ před a po svém vystoupení?

Tak před hraním si vždycky zajdu na záchod :-) A po hraní pokaždé relaxuji ve vaně na hotelu. Vana je něco, co musím mít vždy při svých cestách. V rideru ji mám už roky.

Jak se technologie podílela na tom, jak dlouho se připravuješ na hraní? A na kolik díky ni můžeš improvizovat - myslím při hraní díky tomu, co využíváš?

Tak moje Rane Serato SL4, MacBook Pro a malý Dicer kontroler mi dávají opravdu hodně svobody v tom reagovat v každé situaci. Rád živě edituji svou hudbu. Takové efekty, co přináší mixák Pioneer Nexus 900, jsou hodně podstatné v mém setu. Nyní je dobrá věc to, že při cestě na hraní do jiné země se můžeš na své vystoupení připravovat už třeba během letu. Mám v PC vlastně vytvořené jednu až tři složky - vždy pro každou show, na kterou se chystám. Ale jak jsem v klubu, tak to někdy cítim trochu jinak, než jsem si to připravil.

Můžeš nám představit nějakou tvou novou produkci - tracky, remixy, kolaborace, které ještě nevyšly?

P’k zsss
P’k zsss
P’k zsss
P’k zsss

To doufám stačí :-) Sledujte mou produkci na mém zbrusu novém labelu Tonka Tunes!!!

Co vlastně teď tak posloucháš?

Kapely jako Van She nebo Two Door Cinema Club. A doma nejraději poslouchám "I Was A Fool" od Tegan & Sara. Poslechni si Monsieur Adi Remix a samozřejmě i výbornou originální verzi. Rád si také připomínám popové osmdesátky - například "Fleetwood Mac - Little Lies".

Když dojedeš do Brna, můžeme od tebe očekávat nějaké nové věci? Třeba i něco, co jsi ještě nikde nehrál?

Oh yes! Můj poslední remix pro AM2PM nazvaný "So Bad". A taky jsem právě nahrál neuvěřitelný house-banger, který tento víkend budu poprvé testovat na place. Nekecám, udělal jsem několik verzí, zatímco jsem ti odpovídal na otázky. Něco nového z Tonka Tunes labelu ale dovezu taky. Prostě Dirty House na Dirty Tripu. Už se nemůžu dočkat!

Poslechni si: AM2PM - So Bad (DJ Tonka Remix) Teaser

PARTYINFO

Dirty Trip 6

08.11.2013 7. Nebe, Brno
DJs: Tonka, Luis Lamborghini, Carl W, Nee'o, Excubitor, Quiks, Ivo Hilszek
2nd: BeatSplitterz, Thomazz B, Peet Crue + Kenneth Spice, Hoppe + Kimbee, Luke Andrews, Denyb, Ron JB
Cena: 99 / 149 / 199
REKLAMAREKLAMA