Maximiljan: Kreativita je mrcha

Maximiljan? Možná vám jeho jméno zní rusky či francouzsky, přesto tento sympaťák pochází z Německa, žije v Holandsku, ale to hlavní je, že 8. Listopadu přijede do Česka. Do Brna, na Coonk, který se již tradičně bude konat v klubu Perpetuum.

6.11. 2013 07:37:35 | rozhovory | deivis

- Deivis: Ahoj Maxi, jak se vede, čím jsi momentálně nejvíc vytížený?

- Maximiljan: Hey hey, mám se opravdu dobře, díky za optání. Právě teď trochu experimentuji se zvuky. Dělám na remixech a pokouším se o dodělání mého sólového EPčka. To je to, co mě poslední dobou zaměstnává.

Jak ses vlastně dostal k elektronické taneční muzice (EDM)? Co ti ve tvé hudební kariéře nejvíce pomohlo dostat se tam, kde jsi teď?

Nejdřív ze všeho musím říct, že nemám rád výraz EDM. Je to zcela nový termín, který odráží nedávný "hype" elektronické hudby. Pro mě většinou EDM představuje komerční Eurodance a Trance House, který můžete slyšet v rádiu nebo televizi. Raději bych tedy mluvil o House a Techno muzice. Poprvé jsem se dostal k el. hudbě díky svému staršímu bráchovi. Měl jsem velké štěstí, protože jsem mohl být součástí toho, jak objevuje House Music – nejdřív komerčnější muziku a poté zaměřil svůj vkus na sofistikovanější věci. Myslím, že já se do toho nejvíc dostal v devadesátých letech s vlnou "French House". Mezi mé nejoblíbenější interprety patřili Cassius, Daft Punk a tehdejší Bob Sinclair. Časem jsem koupil své první DJ vybavení a po vyučování jsem chodíval kupovat desky. Již brzy poté jsem začal hrávat na školních a soukromých akcích. Poté jsem se stal residentem jednoho studentského klubu v mém rodném městě, kde jsem nabral spoustu zkušeností. Poté jsem začal studovat, ale paralelně jsem se vždy věnoval i produkci. Časem se moje tracky zlepšovaly a já měl rázem možnost vydávat a dostat se do podvědomí širšího okruhu lidí. Prostřednictvím své produkce jsem se dostal do styku s Tapeshem, se kterým jsme sdíleli stejnou vášeň pro hudbu. Pracujeme spolu doposud a poptávka se naštěstí stále zvyšuje po naší muzice za ty roky. Jsem opravdu rád, že mě naše spolupráce posunula tam, kde dnes jsem.

Právě s Tapeshem vydáváš spousty společných tracků. Jak jste si k sobě našli cestu a jak hodně vám pomohla vaše spolupráce v dalším vývoji?

Jo to je docela vtipný příběh. Jak jsem říkal, zaujal jsem ho především svojí produkcí. Dříve jsem používal jiné DJské jméno, které nebudu zmiňovat, ale určitě byste ho našli, kdybyste trochu pátrali. Během jedné open air party v mém městě, kde hrál Tom Novy, jsem přinesl své demo-CD s vlastními tracky, abych mu je dal. Byl jsem tenkrát docela navátý a docela jsem blábolil, když jsem s ním mluvil. A to bylo právě to, proč si mě pamatoval a další den pustil moje CD. Hodně se mu moje hudba líbila a tak o mně řekl Tapeshovi. Novy a Tapesh v té době byli dlouhodobí kamarádi. O pár dní později mě Tapesh kontaktoval přes MySpace (staré dobré časy) a pozval mě na jednu party, kde hrál jeden z nadcházejících víkendů. Já jsem přišel a rychle jsem zjistil, že si skvěle rozumíme. Poté jsme se rozhodli strávit nějaký společný čas ve studiu. A tato spolupráce trvá dodnes. Ačkoli dneska už žijeme každý v jiném městě, tak jsme v kontaktu skoro každý den. Spolupráce s Tapeshem mi určitě hodně pomohla dostat se tam, kde jsem dnes.

Vzhledem k tomu, že máš za sebou spousty skvělých tracků, jak dlouho ti trvalo, než si tě všiml pro tebe zajímavý label? Kde budou další releasy a na jaký by ses chtěl ještě určitě dostat? Na který svůj track jsi nejvíc hrdý a proč?

První track pod jménem Maximiljan jsem vydal v roce 2010. V té době jsem ještě pořád studoval, což docela brzdilo moji produkci. Řekl bych, že mi to zabralo celý rok, než jsem vydal můj první ucházející release. V roce 2011 jsem vydal "Bodymovin EP" na Monique Musique a tím jsem na sebe strhnul určitou pozornost stěžejních DJs. Tyto tracky hráli Dubfire, Loco Dice a Marco Carola a v té chvíli o mě rázem vzrostl zájem. Od té doby jsem udělal značný pokrok s kvalitou mého zvuku. Myslím, že trvalo další rok, než jsem si v hlavě urovnal, kam chci vlastně směřovat. Je hodně těžké říct, který svůj track se mi líbí nejvíc. Každopádně mezi jeden z oblíbených releasů je moje EP, které vyšlo na labelu Liebe*Detail. Ten představuje většinu mých vnitřních pocitů. V několika příštích týdnech chystáme další super EPčka. 8. listopadu, v den Coonk party, spatří světlo světa moje a Tapeshovo nové EP na Labelu Anji Schneider – Mobilee Records. Je to jako splněný sen, protože Mobilee je dle mého názoru jeden z nejvíce respektovaných labelů vůbec. Poté půjde ven ještě sólo track na Intacto, který je skvělý amsterdamský label vlastněný Shinedoe a 2000 and One. A na začátek roku 2014 plánuji další sólo EP, které vyjde na mém oblíbeném labelu Hudd Traxx. Můžete čekat více "old school" house tracky, které poukazují na moje kořeny. Vyjde také na vinylu, za což jsem jakožto milovník vinylů velmi rád. Dalo by se říct, že jsem šťastný, že je moje tvorba součástí již zmíněných labelů, ale ty který nejvíc obdivuji, jsou Rush Hour, Rekids, Hotflush.

Poslechni si: Maximiljan - Crowd Jumpin

Dobrý vkus a gratulujeme k úspěchům! Necháváš se inspirovat i jinými styly, než je elektronická hudba, když skládáš? Jak dlouho tvoříš průměrně jeden track?

Jasně, beru inspiraci z mnoha věcí. Může to být klidně třeba i jízda autem, atd. Mám rád také vážnou hudbu. Jestliže máte za sebou náročný den, tak na relax doporučuji “Erik Satie – Gymnopédie No.1”. Miluju swing, zvuk "80‘s", tak jak to měli rádi naši prarodiče. To mě vždy dostane do super nálady. Ale největší inspirací pro své tracky je, když můžu jít ven a poslechnout si moje oblíbené DJs. To prostě nic nepřekoná! Ohledně dělání tracků… To samozřejmě vždy záleží na situaci. Většinou ztratím zájem, když nejsem schopný track dodělat do 4 až 5 dnů. Často znovu objevím to, co jsem nedodělal před několika měsíci. Některé starší projekty mě tudíž inspirují i později. Každopádně většinou, když dělám track a cítím, že je vše správně hned ze začátku, jsem netrpělivý a chci ho dokončit co nejrychleji. Detaily nechávám většinou na později. Myslím, že průměrně dělám track 3 až 4 dny. Ale protože kreativita je mrcha, čas mezi dokončením jednoho a dalšího tracku, může být o mnoho delší ;).

Pojďme se přesunout od produkce k DJingu. Jaká národnost/publikum ti bylo nejsympatičtější z tvých dosavadních hraní a kde to podle tebe nejvíc vřelo?

Hmm, to je tvrdý oříšek. Nemyslím, že můžeš říct, že jedna národnost reaguje lépe nebo více než druhá. Ale kdybychom měli hovořit o mých favoritech, tak mezi ně budou patřit UK, Holandsko a Německo. Nejšílenější parta lidí byla před pár lety v mém rodném městě Neuss v klubu RedRoom, kde jsem býval residentem. Když znáš lidi, pro které hraješ a oni ví, kam bude směřovat tvůj zvuk... To je vždy něco extra. Každopádně v ČR jsem ještě nikdy nehrál, takže uvidíme. Doufám, že to překonáte! Jsem šťastný, že můžu dělat to, co je moje vášeň. Lidi mě zvou a tím se cítím vítán.

Když hraješ, tak jsi na pódiu radši sám nebo preferuješ, když tě lidi povzbuzují i za tebou?

Mám rád lidi okolo sebe, dokud jich není moc. Když se dá normálně hrát, je vše v pořádku.

Nějaká vysněná party nebo festival, kde by sis chtěl alespoň jednou zahrát?

Musím říct, že festivaly jsou opravdu skvělé. Preferuji ty menší a útulnější. Vždy jsem snil o tom, si jednou zahrát např. v Panorama Baru nebo ve Fabricu. Kdybych si měl vybrat nějaký festival, tak Melt by byl určitě zajímavý. Nebo Burning Man, jednou to vidět na vlastní oči!

Poslechni si: Maximiljan feat. Bessie Jones - Sink Em Low

A co letošní ADE? Jak sis užil tento event?

Abych byl upřímný, tak tento rok pro mě stál za nic. Opravdu jsem se moc těšil, přece jen je to zjevně nejrušnější týden v Amsterdamu za celý rok. První noc jsme šli s Tapeshem setkat se s nějakými lidmi. Vysedávali jsme na jedné "warehouse" party v klubu Studio 80, kde hrál Dubfire a kluci z Warung Brasil. Byla to opravdu skvělá noc. Naneštěstí jsem se tu noc nebo den předtím nachladil. Nakonec jsem dostal další den horečku a tím pro mě letošní ADE skončilo. Někdy si prostě nemůžete pomoct. Bylo těžké se dívat na to, jak všichni chodí z jedné akce na druhou. Hlavně, když měli Mobilee v pátek dvě skvělé noci a já se tak těšil, že s nimi strávím nějaký čas. Pojďme raději mluvit o něčem jiném.

Soucítíme, to by štvalo každého… Určitě jsi zažil nějakou šílenou situaci během hraní. Prozradíš nám nějakou perličku nebo zastáváš názor: "Co se stane ve Vegas, zůstane ve Vegas"?

Hahaha, jasně. Raději o těchto zkušenostem pomlčím. V zájmu všech zúčastněných ;)

Bude to tvoje první hraní v ČR. Co tě napadne jako první, když se řekne "Czech"?

První věc, kterou mám v hlavě, je Praha. Byl jsem tam už několikrát se školou a s mojí přítelkyní. Je to krásné město. Navíc moje babička se narodila v Praze, tudíž tam mám nějaké předky. Vlastně jsem zjistil, že mám s ČR víc společného, než jsem si dřív myslel, protože můj dědeček a teta jsou také narozeni v ČR a dokonce přímo v Brně. Brzo se ale přestěhovali do Vídně, takže jsou Rakušané. Každopádně se stydím, že toho, kromě Prahy, moc o vaší krásné zemi nevím. Už se opravdu těším, až prozkoumám ČR o něco víc. No a druhá věc přichází přímo z mé mysli. Pivo :)! Budvar, Pilsner Urquell, Staropramen, atd. Třetí věc je fotbal a Petr Čech.

Klasika! Děkujeme za skvělý Coonk Podcast 005, který jsi pro nás namíchal. "Pure house music" jak se říká. Bude tvoje hraní v něčem jiné díky tomu, že se jedná zároveň o narozeninovou akci?

Je to vždy něco jiného, když vybíráš tracky pro podcast nebo když hraješ na živo před lidmi. Takže si myslím, že můj set bude znít určitě trochu jinak. Podcast vám dal dobrou představu a pohled na to, co hraji. Uvidíme, kam mě ponesou vibrace páteční noci. Nehraji pouze jeden styl a lidem nic nenutím. Mezi mnou a publikem je tenká hranice a musím v lidech jako DJ, umět číst. Takže to zkusím. I když rád lidem hraji nové věci, vždy mám oči otevřené.

Díky za tvůj čas, přejeme příjemný let a moc si to u nás užij!

Mnohokrát díky za pozvání, budu se těšit!

PARTYINFO

Coonk: Tomika´s birthday bash

08.11.2013 Perpetuum, Brno
DJs: Maximiljan, CrossNineTroll, Chaab, Deivis, Pete White
2nd: Click Joe + Kellys, Luke Nova, Guga, Kema
Cena: 100
REKLAMAREKLAMA