Miss Djax: Měla bych používat špunty do uší

Saskia Slegers alias Miss Djax hraje již přes 30 let a za tu dobu se stala respektovanou součástí evropských i světových line-upů. Vždy unikátní, vždy nekompromisní, vždy proklatě taneční vystoupení na pomezí ostrého techna a hardtechna pasují Frau Slegers na pozici nekorunované královny evropské elektronické scény. Nedávno oslavila 50. narozeniny a její label bude slavit čtvrtstoletí, proto jsme se bavili o tomto jubileu, připravovaném albu i turné a řeč přišla i na její sluch a netradiční hobby.

28.10. 2013 06:16:26 | rozhovory | Nois

- Nois: Jsou podle Tebe vinyly nesmrtelné?

- Saskia: Ano, miluji vinyly a myslím, že nás přežijí.

Jak to teď vypadá s hardtechnem v Holandsku?

Hardtechno už zde není tak populární jak tomu bývalo dříve. Ale techno, ať už rychlé nebo pomalé tu bude vždy.

Doslechl jsem se něco o tvém plánovaném albu. Co o něm v této chvíli můžeš prozradit?

Bude to čistě vinylové album obsahující nový Miss Djax komiks dílny Alana Oldhama. Na albu se vracím ke svým kořenům, takže se můžete těšit na pořádnou dávku acidu.

Při tvých běžných vystoupeních tě běžně vídáme za displejem laptopu, ale nedávno jsem tě viděl na jedné party, kde jsi hrála i z gramofonů. Z čeho teď tedy vlastně hraješ?

Z gramofonů jen příležitostně, ale své live sety hraji pouze z laptopu se softwarem Ableton, externího mixáku, efektorů a legendárniho Rolandu TB-303. Příští rok plánuji v rámci svého „25th například drum machine. Anniversary Tour“ přidat ještě nějaký hardware navíc,

www.rave.cz/shop
Kup si lístek na Apokalypsu na www.rave.cz/shop.

Který rok tvé dosavadní kariéry byl pro tebe nejdůležitější?

Rok 1992, protože jsem poprvé hrála na party Mayday v Berlíně, díky čemuž jsem prorazila i ve světě a odjela jsem na dva týdny do Detroitu a Chicaga. Taktéž rok 95 byl pro mě speciální, protože jsem se stala součástí Love Parade a vypravila svůj vlastní kamión.

Tvé oblíbené BPM?

Záleží na tom kde hraju. Pokud je to hardtechno party, tak se pohybuji někde mezi 146 – 152 BPM. Na techno nebo acid mejdanech hrávám od 136 – 142 BPM. V případě klasických vinyl setů hrávám ještě pomaleji.

V prostředí hlučných parties se pohybuješ již takřka 35 let. Co na to tvůj sluch?

Máš pravdu, hraju již od svých 16 let. Nikdy jsem svůj sluch nechránila, protože chci hudbu slyšet čistě a naplno. Nerada nosím špunty do uší, ale uznávám, že bych fakt měla…

Evidentně si ujíždíš na kérkách. Která je pro tebe nejcennější?

Všechny obsahují nějaké sdělení a jsou pro mě svým způsobem cenný. Většina z nich má co dočinění z hudbou, například G klíč na mém zápěstí, slovo „techno“ a vinyl v mém podpaží, jméno Djax na mém hrudníku a samozřejmě nápis „Forever“ na mých bedrech.

Jak relaxuje Miss Djax?

Pořídila jsem si závodní člun, takže jakmile jsem na vodě, úplně přestanu vnímat čas a každodenní starosti. Taky ráda kouknu na dobrý film nebo skládám a barvím modely.

PARTYINFO

Apokalypsa 36 The New Age

22.11.2013 BVV, Brno
DJs: Sasha Carassi, A.Paul, Joseph Capriati, The Advent + Industrialyzer (live), Horacio Cruz, Eric Sneo, Miss Djax (live), Triple Religion (Arkus P. + Boris S. + Robert Natus), Motormorfoses (Eto + Gab), Nois, Makarov + Spiriakos
2nd: KaiserDisco, Jay Lumen, Subgate, Orbith, Adam Cloud, Andy Smithh, Marty Fish + Wilda, Nika
3rd: André Galluzzi, Dominik Eulberg, KaiserSoze, JB & Flesh, Ravic, Taada, Sonja, Tokátko, CallBoy
Cena: 499 - 2.499 (VIP)
REKLAMAREKLAMA