Joao Relvas: Vyhodím Zbrojovku do vzduchu

Portugalskými techno DJs se to v našich končinách příliš nehemží. Proto může jméno z Lisabonu působit i poněkud exoticky. A právě za účelem vzájemného poznávání kultur jsme vyzpovídali jednoho z headlinerů Akce Z na Zbrojovce.

5.10. 2013 08:52:40 | rozhovory | PePe

Joao Relvas: Vyhodím Zbrojovku do vzduchu

- Peter Pea: Ahoj Joao, jak to jde?

- Joao Relvas: Ahoj PePe, daří se výborně.

Vzpomínáš si ještě, kdy jsi poprvé opravdu zažil techno?

To si pamatuju docela dobře. Mí rodiče o tom tehdy nesměli vědět. Psal se rok 2002 a v Portugalsku se konala techno party s názvem Tecnolandia. Hráli tam třeba Felix the Housecat, Luke Slater nebo Jiggy (což je pro mě nejlepší DJ z Portugalska). A bylo to naprosto šílené.

Můžeš nám trochu přiblížit současnou taneční scénu v Lisabonu?

Elektronická scéna v Lisabonu v současnosti vře. Máme teď v Portugalsku hromadu promotérů, kteří organizují všechny možné druhy akcí. Nejvíc asi frčí techno, house, deephouse. Do Lisabonu jezdí všechna velká jména elektronické hudby. Já například pracuju pro produkční firmu Bloop Recordings, která organizuje události po celé zemi a už přivezla jména jako dOP, tINI, Subb-ann, Dyed Soundroom, Delano Smith, Bill Patrick, Art Department, Maceo Plex a další. Máme i čistě elektronické letní festivaly jako NeoPop, Refresh nebo Sound Waves. Po celé zemi fungují kluby. V Porto je klub Gare, na severu Pacha Ofir, v Lisabonu třeba Lux, Zero, Ministerium atd. Ti všichni přivážejí největší jména z elektronické scény, takže fakt můžu říct, že v Portugalsku taneční hudba zdomácněla a frčí.

Představ si, že máš nekonečný zdroj peněz. Jaké je tvé vysněné místo pro uspořádání party? Jaké DJs, projekty či skupiny bys tam pozval?

První velká techno party v Portugalsku se konala v roce 1997 a hrál na ní třeba Jeff Mills, Plastikman i Jiggy. Ještě dnes je opředená legendami, prý to byl fakt mazec. Tento rave se konal kousek od mého města, u zámku Montemor-o-Velho. A Přesně tady bych udělal svou vysněnou akci. Zvolil bych trochu retro a rozhodně bych pozval Portugalského DJe Jiggy. Dál by zahráli Richie Hawtin, Jeff Mills (samozřejmě se vší možnou výbavou), Ben Klock, Marcel Dettmann, DVS1, Dubfire, Kenny Larkin, Laurent Garnier a Carl Craig. A protože tu první akci si lidi stále pamatují, o téhle by se mluvilo po celé Evropě, ne-li po celém světě!

Souhlasíš s tím, že jednou z klíčových věcí v technu je určitá ponurost? Co je podle tebe důvodem, že spousta lidí vyhledává právě temné a monotónní zvuky a rytmy?

Souhlasím i nesouhlasím. Myslím, že techno začínalo jako něco temného a čistě undergroundového, ale zároveň se během doby vyvíjelo a měnilo. Nyní můžeme najít nejrůznější druhy techna, je tu pořád to temnější, zároveň máme i techno s důrazem na groove, radostnější... Podle mě je spojování celého stylu s těžkým a temným prostředím už trochu zastaralé, protože pokračuje stále dál a ta temná stránka je už jen jednou z mnoha. Na druhou stranu je pořád přítomná a to možná dělá techno tak zvláštním!

Čeho bys chtěl dosáhnout v nejbližším roce či dvou na poli DJingu nebo hudební produkce?

Já si o sobě moc nemyslím, nehraju tak dlouho jako legendy, které jsem zmiňoval výše. Podle mého názoru DJ nemusí být nutně i producent, věci se změnily. Mám ale kamaráda, vynikajícího portugalského producenta Cardia, který už mi jednou navrhoval, ať něco složím a mně se ta myšlenka líbí, takže k tomu určitě jednou dojde.

Nedávno jsme se bavili o tom, že se chystáš vyhodit Zbrojovku do povětří. Jaký typ výbušnin plánuješ použít?

Ahahaha! Objednal jsem si nějaké trhaviny z Detroitu a myslím, že je přivezu do Brna. To bude takový základ a zřejmě ještě přiložím různé další. Musíme ještě počkat a uvidíme, co ta Zbrojovka vydrží!

 

PARTYINFO

Akce Z

19.10.2013 Fabrika Zbrojovka, Brno
DJs: Pavel Bidlo, Joao Relvas, Granata, Ecco Rox, Aghi, Leonov Bronski, Comander, Guga, Ivka, Kema, Marquis, Peter Pea, To-Su-Ya
Cena: 30
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně