Ellen Allien: Berlín je nejlepší na kole

Berlínská techno královna, která natočila hned několik pozoruhodných alb včetně slavného Orchestra of Bubbles (spolupráce s Apparatem) a která řídí vlivný techno label BPitch Control, si před nadcházející Flow party v pražské Roxy udělala čas na krátký rozhovor!

2.10. 2013 08:15:49 | rozhovory | Jan „ian“ Hromek

Ellen Allien: Berlín je nejlepší na kole

- ian: Ahoj, stále se cítíš jako Berlinette nebo Stadtkind?

- Ellen Allien: Hudba, kterou jsem dělala pro tato alba, je pořád hluboko uvnitř mě. Je to část mé hudební cesty a kus mého života. Všechna alba, která jsem dělala… i ta poslední jako LISm nebo Sool, ke všem mám pořád velký vztah. Když je poslouchám, vrací mě to do minulosti! Hudba je cesta do minulosti, do budoucnosti, cesta tam a zase zpátky. I ve svých setech ráda míchám staré pecky a tracky, po kterých aktuálně šílím :).

Viděl jsem Tvé letní video, jak hraješ v rámci série Boiler Room mix u Oberbaumbrücke…

Jojo, tyhle akce venku jsou v Berlíně fakt speciální, můžeme pozvat víc lidí. Třeba z kanceláří, co jsou hned vedle. Jinak v Berlíně jsem byla v létě jen pár dní, to jsem na Ibize, u moře.

Video: Ellen Allien & Boiler Room Berlin

Jaký je Berlín na podzim?

10. října se vracím zpět, chci se zase věnovat svému hudebnímu vydavatelství a pak začít znova skládat hudbu. A už se těším na galerie a výstavy a taky až si zas zahraji na elektrické piáno.

Ikony Berlína jsou kola a U-bahn. Jak se sama nejraději po Berlíně dopravuješ?

No na kole. Tam, kde bydlím, nemá auto smysl - nedá se tam zaparkovat. Miluji své kolo, ježdění na něm je zábava. Nechápu lidi, co po Berlíně nejezdí na kole, neužijí si tak spoustu atmosféry tohoto města!

A co kluby? Které jsou teď nejpopulárnější a nejznámější?

Watergate a Berghain. Ale víš co? Dojeď se podívat!

Ještě k Boiler Room mixu, je to Tvůj aktuální sound?

Jasně, běž na Soundcloud nebo můj kanál na Youtube, tam mám všechny aktuální sety.

V březnu jsi vydala album LISm, které Tě zase posunulo dál ze škatulky „techno producent“ a od taneční hudby vůbec.

Takhle dělám elektronickou hudbu dlouho. LISm je soundtrack toho, jak se mám a jak se cítím! Pracovala jsem s Thomas Muller na soundtracku pro představení „Drama per musica“ v pařížském Centre Pompidou z března 2011. Hudba mi ležela 1,5 roku na harddisku. Pak jsem to poslouchala znovu a vybrala z toho části, co se mi opravdu líbily.

Bruno Pronsato mi pak pomohl nahrát nové vokály a další části. Bylo to úžasné, dělat takto hudbu: jenom jak to cítím, kus po kus, bez přemýšlení o tom, že bych měla skládat nějaké songy. Pojala jsme to hodně abstraktně a snažila se překvapit novými zvuky a nápady. Fakt to album ráda poslouchám.

Video: Ellen Allien - LISm Triology

Je tam hodně hudebních vlivů, přes ambient, jazz, akustická hudba. Je velmi emotivní. Celé album (vlastně jeden track) je jako procházka hudebními krajinami. Když jsem viděl video, napadlo mě, jestli nemáš chuť dělat opravdovou filmovou hudbu!

Jo, je tam spousta mých emocí, co jsem tam hned nahrála. Film by byl zajímavý i znovu dělat hudbu k divadlu by bylo super!

LISm vyšlo na Tvém labelu Bpitch Kontrol. Ve zmíněném Watergate klubu budete mít vlastní Bpitch party. Líbí se mi váš záběr, třeba Joy Wellboy jsou skvělí a přitom bych je u vás nikdy nečekal. Co ještě chystáte?

Však sleduj náš web, hudba mě právě fakt baví a jsem na ní úplně závislá. Miluji práci s osobnostmi, které svůj příběh vyprávějí skrz ní!

Linky:

Poděkování:

Pro wil-ma  a Petera Peu, kteří nezištně pomohli :)

PARTYINFO

Flow

04.10.2013 Roxy, Praha
DJs: Ellen Allien, Roman Rai, Fatty M
2nd: Eddrum, Zjook
Cena: 180
REKLAMAREKLAMA