Kay-D: Jsem vášnivý horský turista

Tento progressive housový matador z Maďarska 13. září poprvé v ČR předvede na akci Upstream svůj typický mistiquemusic sound. Než tento pán začne v klubu hudebně kouzlit, přinášíme krátký rozhovor.

9.9. 2013 08:49:52 | rozhovory | Vyrys

Kay-D: Jsem vášnivý horský turista

- Vyrys: Ahoj Krisztiane, jsem rád, že sis v těchto letních dnech udělal čas pro náš rozhovor, jak se máš?

- Kay-D: Díky za optání, mám se fajn, nicméně jsem trošku vyčerpaný spoustou práce v posledních měsících.

Byl jsi už někde na nějaké dovolené nebo chystáš něco mimo sezónu?

Jsem vášnivý horský turista a chození po horách miluju. Letos v létě jsem se svými přáteli během tří dní dokázal zdolat několik třítisícovek v rakouských Alpách.

Tvé náctileté producentské začátky sahají až do 90. let, jak na tuto pionýrskou dobu německého ravu a trancu vzpomínáš?

V té době byla hudba nejdůležitější věcí v mém životě. Jako teenager jsem utratil své veškeré kapesné za cédéčka. I když se mi líbily známé ravové a taneční hity, hledal jsem především více do hloubky propracovanou trancovou muziku. Když pak na začátku roku 1996 přišla na scénu nová vlna housu, ten mnou milovaný trance z klubů většinou zmizel, což pro mě bylo obrovské zklamání. Poté, co jsem se dostal k mixům Paula Oakenfolda, stal se progressive house brzo mým oblíbeným stylem. Právě tracky z tohoto období mě nejvíce inspirovaly, rodiče mi pořídili synťák a já začal trávit čas třeba 10 hodin denně skládáním a nahráváním melodií. Neměl jsem tenkrát žádné jiné prostředky pro dokončení celé skladby, tak jsem měl v plánu tyto melodie a nápady použít někdy v budoucnu, až na to budu mít technické vybavení. Každopádně nakonec jsem si ty nahrávky už nikdy nepustil.

Ve skládání hudby sis dal na pár let pauzu i kvůli studiu ekologie. Věnuješ se ekologii i nadále?

Měl jsem víc důvodů, proč přestat se skládáním muziky. Neměl jsem bohužel už několik let žádný kladný ohlas na mé tracky, tak jsem ztratil motivaci. Netroufnul jsem si ukázat mou tvorbu více lidem, ty tracky samozřejmě neměly očekávanou technickou úroveň pro vydání. Žil jsem každodenním studentským životem a můj zbývající volný čas na party a produkci byl zanedbatelný. Nicméně po celý můj život byla ochrana životního prostředí vždy důležitou záležitostí, díky čemuž jsem si tuto profesi zvolil a pořád se v tomto účastním světového dění.

Po této pauze ses k hudbě zase vrátil, ale změnil jsi žánr na progressive house a progressive trance, což v Tvé kariéře bylo určitě zásadní. Postupně ses stal členem prestižního labelu Mistiquemusic, na kterém Ti vyšlo magické debutové album Source of Miracles. Co Tě přivedlo zpátky ke skládání?

Když jsem se seznámil s novými programy na skládání hudby, mé dřívější technické problémy a omezení zmizely, takže už bylo možné realizovat všechny mé nápady, které jsem nosil v hlavě několik předešlých let. Veškerý čas jsem strávil skládáním a stalo se i to, že jsem udělal třeba dva tracky během dne díky velkému množství inspirace. Asi za rok jsem se seznámil s jedním z vlastníků a zakladatelů labelu Mistiquemusic, Stiven Rivicem. Byl to člověk, který mě od začátku mé kariéry podporoval. Nakonec jsem u tohoto labelu podepsal exkluzivní smlouvu a mé skladby a většina mých remixů vyšla tady.

Za celou dobu máš na kontě nespočet tracků a remixů, ale která skladba pro Tebe nejvíc znamená?

My dreams - to je nejspíš track, který je mi nejbližší. Ta atmosféra skladby nejvíce vyjadřuje mé emoce a pocity uvnitř mě.

Poslechni si: Kay-D - My Dreams

13. září vystoupíš v Brně na akci Upstream. Byl jsi tu už někdy před tím?

Ne, ještě jsem nikdy v Čechách nebyl. Několik mých přátel pracuje v Praze a mám v plánu je někdy navštívit, ale zatím jsem neměl šanci za nimi přijet. Těším se, že navštívím tuto krásnou zemi, už se nemůžu dočkat, takže je mi velkým potěšením, že jsem mohl přijmout Vaše pozvání do Brna a Prahy.

Když vidím to datum, nedá mi to nezeptat se, jsi pověrčivý :)?

Ne, nejsem vůbec pověrčivý. Jsem si jistý, že ta akce bude parádní :). 

Ze Slovenska sem také opět přijede zahrát tamní progressive guru Tomáš Havelík, znáš ho?

Zatím ne, ještě jsme se osobně nepotkali, ale dlouho dobu sleduju jeho produkci. Běžně poslouchám jeho sety v autě při řízení. Těším se na jeho live set.

Co od Tebe mohou lidé v klubu Perpetuum čekat?

Mám v plánu vzít si s sebou spoustu vlastních tracků, takže pracuju na zbrusu nových skladbách, které poprvé zazní na této party :).

Linky:

PARTYINFO

Upstream

13.09.2013 Perpetuum, Brno
DJs: Kay-D, Tomas Haverlik, Stepan Bruck + Vyrys, Sheala, Stanique Hell
Cena: 70
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně