Proč si poslechnout nové Pet Shop Boys?

Britská formace Pet Shop Boys vydala 15. července 2013 nové, v pořadí dvanácté studiové album s názvem Electric. Pakliže se vám u názvu skupiny vybaví devadesátky a hity jako Go West nebo Domino Dancing a jen mávnete rukou, že to už je dávno pasé a s elektronickou hudbou to nemá nic společného, zadržte. Album Electric totiž opravdu stojí za poslech.

21.8. 2013 06:03:41 | recenze | Leonita Aki

Pet Shop Boys - Electric [x2 - 2013]

1. Axis, 2. Bolshy, 3. Love Is a Bourgeois Construct, 4. Fluorescent, 5. Inside a Dream, 6. The Last to Die, 7. Shouting in the Evening, 8. Thursday, 9. Vocal

Počin se může pyšnit nejlepším startem v hitparádách od dob Petshopáckého alba Very z roku 1993, Electric skončilo na třetím místě v britské UK Albums Chart a například u nás v Česku skončilo na příčce čtvrté. To není až tak špatné, že? Přitom by se dalo předpokládat, že album zas tak úspěšné nebude - vyšlo jen 10 měsíců po posledním albu Elysium, které bylo... jak to říct, dobré na třetí čtvrtý poslech a to jen některé kousky. Bylo to velké retro a dle slov autorů mělo jít o album s rozjímavou náladou, což se tedy i podařilo.

Pet Shop Boys všichni známe a není třeba je už dále představovat. Takže k jádru věci - proč by si měli rejváci tohle album poslechnout?

Protože je opravdu Electric a ne jen podle názvu. Vyloženě taneční až housové album bez pomalých písní obsahuje 9 tracků, z toho byly zatím vydány dva singly - Axis a Vocal, třetí singl se v rádiích objeví za měsíc. Album se natáčelo zhruba půl roku a produkoval ho Stuart Price, jeden z nejznámějších popových prodcentů na světě (Madonna,The Killers, Coldplay a mnoho mnoho dalších=viz wiki).

Neil Tennant a Chris Lowe si album vydali na vlastním labelu x2 ("times two") pod vlajkou Kobalt. Posledních 28 let vydávali PSB u značky Parlophone, tomu je však konec a PSB tak už koupíte v budoucnosti jen přes x2. Nahrávka je ke koupi ve čtyřech formátech - jako CD, LP, Playbutton a lze jej také stáhnout digitálně. Celé album si můžete poslechnout také na The Guardian.

Celým albem se prolíná erotická nálada a emocionální podtext, místy najdeme zase odkazy či přímé narážky na politiku a válku. Pet Shop Boys se vždy snažili zůstat ve vlastní představě soundu budoucnosti a i když tu už dávno překonali, nahrávka nepůsobí tak překotně a komerčně, jako novodobá taneční hudba, která má proudit do rádií i na parket a leckdy jde o opravdu zoufalé pokusy. Aneb "vyrobme hit za každou cenu, hlavně ať se to těm děckám líbí"...

A které tracky mají největší potenciál zapadnout do housového/tanečního setu DJů bez předsudku, ať už tak jak jsou nebo v remixu?

Axis

výborné intro, návrat do devadesátek, ale v trošku sofistikovanější podobě. Stylové vokály prohnané robotickým vocoderem, velký důraz na rytmus a v druhé polovině také nástupy mírně připomínající Vitalica (La Rock). Skvělý úvod!

Fluorescent

Temná a tajemná skladba věnovaná bezejmenné celebritě, která rozsvítí ponurou klubovou atmosféru. Track přesně pro světla stroboskopů, dumavou náladu nebo pomalé svádění.

Shouting in the Evening

Hodně dlouho budete přemýšlet, co je tohle za interpreta, kdo složil takovou vypalovačku. Pet Shop Boys vás hned tak nenapadnou, vokál Neila Tennanta je pečlivě prohnaný ekvalizérem a zvuk je syrový a příliš vzdálený všem "New York City Boys", resp. té "klasice" od PSB z minulého století.

Vocal

Nemůžu se ubránit srovnání závěrečné písně z alba Electric - Vocal - ke skladbě Give Life Back to Music, která otevírá album Random Access Memories od Daft Punk. Nemyslím to samozřejmě po hudební stránce, protože tam je každá z úplně jiného soudku, ale spíš poselstvím, které obě písně přinášejí. Jsou oslavou hudby jako takové a její poctou a ve člověku vzbuzují velkou vděčnost za kvalitní hudbu a její příjemné tóny, melodie a rytmy, které nás činí šťastnými. Synťáky a melodie zní jako klasika z dnešních diskoték, ale přece jen je to mnohem sofistikovanější zvuk a samozřejmě i lyrics, které nejsou jen o tom, že "héééj, pařba, budem tancovat a chlastat a hééééj". Tahle skladba je nádherným zakončením opravdu elektrického alba, které dostálo svému jménu a které si snad budete chtít znovu a znovu pustit. Minimálně já jsem na delší dobu trošku propadla závislosti :). A moje srdcovka? Bolshy, i když ta se do klubu zrovna moc nehodí... 

Videa: Pet Shop Boys - Vocal

Režírované Joostem Vandebrugem, video je tributem rave kultuře a elektronické hudbě. Jedná se o sestřih ametérských videí z party Summer of Rave z roku 1989.

Vocal se také dočkal mnoha více či méně dobrých remixů, ať už oficiálních nebo ne…

Videa: Pet Shop Boys - Axis

To se musí vidět, komentář není třeba ;). Holkám to tam hafo sluší ;).

REKLAMAREKLAMA