Festival Tomorrowland byl opět famózní

Už devátý ročník nejznámější belgické akce hostil během tří dní znovu 180 tisíc partypeople!

6.8. 2013 13:51:57 | reporty | Paya

Belgická pobočka společnosti ID&T popravdě nepořádá festival, ale spíše zve do pohádkového světa obklopeného nádhernou přírodní scenérií. Vlámové si dávají záležet na dekoracích, na útulných doplňcích, na festivalovém vybavení, na ohňostrojích, zkrátka na celé té party show. A aby zabavili všechny smysly návštěvníků akce, nabízí i široký sortiment jídla a pití. Tehdy v roce 2005 si Belgičané asi nedovedli úplně představit, v jaké monstrum jejich festiválek vyroste. Od roku 2006 dvoudenní, od roku 2011 třídenní akce je budována celý měsíc předem v rekreačním areálu De Schorre na půlce cesty mezi Bruselem a Antverpami. Přírodní areál nabízí kromě kouzelných jezírek a lesů také přirozený amfiteátr, který dává vyniknout hlavní stagei. Ta byla letos postavena do podoby velkého sopečného pohoří (samozřejmě s ohněm a vodopády). Na ploše 75 hektarů však bylo možné napočítat scén hned 15. Představilo se na nich 400 umělců, zatímco návštěvníci dorazili z 214 zemí a každý den jich 60 tisíc oslavovalo akci roku. Přilehlý kemp o rozloze 45 hektarů poskytoval nocleh pro 35 tisíc z nich. To vše jsou poměrně velmi impozantní fakta. Pro zajímavost ještě dvě nejkolosálnější. Všech 180 tisíc vstupenek bylo vyprodáno za 8 minut. A konečně, štáb organizátorů se všemi najatými zaměstnanci tvoří crew o počtu 5 000 hlav. Nebojím se říci, že je to vážně továrna na sny.

Pohádková organizace

Belgičané opravdu pořádají party, která asi nemá obdoby. Na každé stagei si dávají záležet. Zapomeňte na hranaté konstrukce osázené hromadou repráků. Na Tomorrowlandu jde o nádherné dekorace v rozměrech desítek a desítek metrů čtverečních. Kupříkladu druhá stage byla zbudována do podoby obrovského barevného motýla s ruským kolem za zády. Společnost Q-Dance zase své království stvořila v čele s gigantickým škorpionem. Pořadatelé myslí i na takové detaily, že každý stanový kolík obalí izolací, aby se náhodou někdo neuhodil. Tam, kde ještě vloni rostl rákos, stojí najednou sloupořadí s barevnými prapory. Ve vodě lekníny s gejzíry, ohňové ryby, trpaslíci na pontonu. I ty odpadkové koše byly ve tvaru květin. Ve větvích barevné lucerny. Gigantická vodní stage, mini scéna ve sklepě. Každý den vychází festivalové noviny. Ano, správně, včetně spousty fotek z předcházejícího dne party. Tomorrowland žije naplno už od čtvrtka, kdy se koná srocení partypeople v kempu, který disponuje vlastní plnohodnotnou stageí, na které tentokrát vystoupili například domácí Yves V a Dimitri Vegas & Like Mike. Samotná plocha festivalu počítá samozřejmě s merchandisingem, s lockerboxy, s pokerovými stoly pro vášnivé hráče, konzolemi pro počítačové fanatiky, s nabíjením mobilů, s bazénem pro kočky v plavkách, s vířivkami (taky pro kočky v plavkách :-) a tak dále, a tak dále... 

Páteční odpoledne

Svět Zítřka je ovšem pochopitelně hlavně o hudbě. Rozepisovat se o všem, co jsme viděli, slyšeli a zažili, by bylo opravdu na dlouho, proto alespoň některé okamžiky našeho třídenního tanečního maratonu. V době našeho příchodu na party ovládaly hlavní scénu populární australské blondýny - dvojčata Nervo. Největší aplaus pochopitelně sklidily za bývalou hymnu Tomorrowlandu Afrojack, Dimitri Vegas & Like Mike and Nervo - The Way We See The World. Obrovský úspěch měl i jejich singl ve spolupráci s Nicky Romerem s názvem Like Home. Nesměli jsme chybět také na psytrancu, kde odpoledne zářil usměvavý John 00 Fleming a za odměnu nám zahrál bombu Muse - Knights Of Cydonia ve vlastním reworku. Zpět na mainstage nás přilákal Fedde Le Grand a bylo vidět, že mu dav leží u nohou, a to nejen během hitovek Calvin Harris & Ellie Goulding - I Need Your Love, Calvin Harris & Florence Welch - Sweet Nothing nebo Tommy Trash & Aston Shuffle - Sunrise. Další Holanďan Hardwell pokračoval v pevně nastaveném housovém trendu a nabídl skvělý moment v podobě populární skladby One Republic - If I Lose Myself v Alessově vizi. Ze spolupráce s Alessem vzešel také Hardwellův megahit Years a points mladý Nizozemec shrábl i za pecku Hardwell & Showtek - How We Do. Jako bonus jsme pak obdrželi skladbu spojenou s filmem Project X, tedy Kid Cudi - Pursuit Of Happiness (Steve Aoki Remix).

Páteční večer

Díky dešti jsme se v devět večer ocitli ve stanu, a jak se dalo čekat, i v tom nejluxusnějším stanu hrál house. Popravdě, ten den reprezentoval trance pouze svým 12tihodinovým setem Markus Schulz ze stáje Coldharbour. Housový stan šílel pod vedením popstar jménem Afrojack. Ten sázel jednu svou produkci za druhou, třeba No Beef (singl se Stevem Aokim) nebo Give Me Everything (singl s Pitbullem). Diskotéka, avšak s neuvěřitelnou atmosférou, široko daleko nejlepší. Afrojack ale zahrál například také track Armin van Buuren & W&W - D#Fat nebo floorkillery Atom či Reload (což byla snad nejhranější skladbu festivalu). Celá „hala“ pak málem spadla během Guettova singlu Titanium. Přestalo pršet, hurá na švédského mafiána Sebastiana Ingrossa. Co se od něj asi tak dalo čekat: The Temper Trap - Sweet Disposition (Axwell Remix), Swedish House Mafia - Don’t You Worry Child nebo Sebastian Ingrosso & Tommy Trash - Reload. Velkým překvapením pak pro nás byla kombinace Steve Aoki - Ladi Dadi (Tommy Trash Remix) a mafiánského singlu Save The World. Střídání, headliner za mixákem, Tiësto v akci: singly Hell Yeah, Feel It In My Bones, Maximal Crazy, ale i Lethal Industry či Love Comes Again. Rozjásaná skladba Sultan & Ned Shepard - Walls sklidila obří odezvu, pro mě osobně nejlepší okamžik dne pak Tijs Verwest zařídil skladbou Lana Del Rey - Young & Beautiful. Velký úspěch měl Tiëstův remix na Showtek & Noisecontrollers - Get Loose, Tiësto také zmashupoval Afrojack & Shermanology - Can’t Stop Me a Nadia Ali & Starkillers & Alex Kenji - Pressure (Alesso Remix). Zazněly také songy Zedd - Spectrum nebo Bingo Players - Out Of My Mind. Ovšem jako ještě větší hitovkáři jsou známi samozřejmě Dimitri Vegas & Like Mike, kteří kromě bývalé hymny festivalu předvedli i Oasis - Wonderwall nebo Sweet Nothing od Calvina Harrise. My však vyrazili zpět na psytrance, kde uzavírali Infected Mushroom. Cestou kolem housového stanu jsme zaznamenali Quintina a jeho hraní včetně Calvina Harrise & Ellie Goulding - I Need Your Love, Alvaro & Merces - Welcome To The Jungle, Showtek & Noisecontrollers - Get Loose nebo samozřejmě Quintino & Sandro Silva - Epic. Takže asi tak přibližně tento typ hudby na celém festivalu po celou dobu převažoval :-).

Sobotní odpoledne

Druhý den na mainstage otevíral Thomas Gold a hned po něm Zedd, který využil šanci a uvedl své singly Clarity a Spectrum. I on zahrál například Welcome To The Jungle nebo Sweet Nothing, taktéž dal loňskou provařeninu Otto Knows - Million Voices. Nicky Romero v době našeho průletu v housovém stanu drtil Hard Rock Sofa - Rasputin. Naším cílem však byl borec s vizáží rockera Tommy Trash. Australský řízek nás velmi potěšil svou produkcí: Cascade, Future Folk, The End, Sunrise, Lady Dadi nebo Reload. Do svého energického setu nacpal i tracky typu Pursuit Of Happiness, Ivan Gough & Feenixpawl - In My Mind, Swedish House Mafia & Knife Party - Antidote, Congorock - Babylon či Alesso - Clash. Trancové scéně dominoval kupříkladu Aly & Fila: když jsme procházeli, hrál zrovna Nadiu Ali a její zpěv v Rapture. Velmi nás zajímal další švédský mafián, tentokrát Axwell. A chlapec nezklamal, předvedl, že z celé trojice je jednoznačně nejlepší, míchal fantasticky a hrál si s mash-upy. Předvedl například Sweet Nothing, Greyhound, In My Mind, kombinaci One a Sweet Disposition, Sunrise, kombinaci Empire Of The Sun - We Are The People a Rasputin, kombinaci Steve Aoki - Ladi Dadi (Tommy Trash Remix) a Save The World, Reload a ve finále skvělou kombinaci Don’t You Worry Child a Sweet Disposition. Pochopitelně v jeho vlastním remixu.

Sobotní večer

Avicii je na svůj věk také slušná popová hvězda, ačkoliv v té kšiltovce vypadá stále tak na patnáct let. Dav si dle očekávání vyžádal singl Avicii & Nicky Romero - I Could Be The One, znovu zaznělo Sweet Disposition v Axwellově verzi, novinka Avicii feat. Lana Del Rey - Dance In The Water, kombinace Deniz Koyu - Bong a Avicii - Fade Into Darkness, znovu zaznělo Sweet Nothing, pecka Sander van Doorn & Mayaeni - Nothing Inside a dávný track Avicii / Tim Berg - Alcoholic (dobře jsme se nasmáli). Na Erica Prydze v housovém stanu se nebylo možné přesunout, protože stage byla plná a z bezpečnostních důvodů nebylo možné překračovat její kapacitu. Přece jen byla na vodě, že :-) Podařilo se mi však zastihnout druhou polovinu živého vystoupení mistra M.I.K.E. aka Push Live! a v dešti si vychutnat legendární track Legacy. Kvůli dešti jsem se ale nemohl vrátit na hlavní scénu, abych byl svědkem hraní světové jedničky Armina van Buurena, který na začátku svého setu oznámil čerstvé narození syna Remyho. Přece jen lilo hodně. Rád jsem ale vzal za vděk trancovou stageí v čele s Ferry Corstenem. V pokročilém čase ovšem držel otěže této scény pevně v rukou Orjan Nilsen a ani náhodou se s tím nemazlil. A zahrál dokonce i pár housověji laděných pecek v čele se Sunrise. Velkou radost mi udělala hymna Trance Energy z produkce legendárního Joopa (to byl ročník 2007, to byly časy!) a závěr sady patřil mj. novému singlu Armina van Buurena This Is What It Feels Like s vokálem Trevora Guthrieho. Mimochodem, Ferry ten den odehrál krátké B2B vystoupení s každým DJem na této své „Full On“ stage, takže o zábavu zde bylo postaráno náramně.

Nedělní odpoledne

I poslední festivalový den, který je tak trochu na krev, protože únava se neúprosně dostavuje, jsme započali na hlavní scéně. Jedním z prvních DJs na ní byl totiž náš oblíbený Deniz Koyu z Německa. A nezklamal, zahrál například hit Tommy Trash & Sebastian Ingrosso - Reload, svůj singl Bong nebo kombinaci Antidote a Hard Rock Sofa & Swanky Tunes - Here We Go. Po něm si za DJský pult se svými neodmyslitelnými klávesami na krku stoupil francouzský showman Joachim Garraud a spustil smršť hitovek hraných naživo v nejrůznějších úpravách: Reload, Delerium - Silence, Meet Her At The Loveparade, The Drill - The Drill, Nari & Milani - Atom, Leave The World Behind, Million Voices či kombinaci Oasis - Wonderwall a Queen - We Will Rock You. Přitom zvládl rozházet do davu desítky masek mimozemšťanů pod svým heslem The Space Invaders Are Back! V housové „hale“ šéfovali právě Nari & Milani a byl z toho například kousek Welcome To The Jungle, Put Your Hands Up For Detroit nebo Don’t You Worry Child. Jasně, zase hitovky. To festivalové publikum ale přesně toto chtělo. Navázala dvojice Cazzette a spustila Greyhound. Jenže to už jsme běželi na scénu I Love The 90’s, kde jsme chtěli poslechnout Cora Fijnemana. Ten si zájem partypeople viditelně užíval a nasázel postupně například Tiësto feat. BT - Love Comes Again, Fragma - Toca’s Miracle, Tiësto - Sparkles, Jens - Loops & Tings či Tiësto - Adagio For Strings. Belgický favorit Yves V poté na mainstage už asi posté zopakoval Reload a Antidote a připravil půdu pro dalšího švédského borce Alessa. Ten začal úspěšně skladbou Sander van Doorn - Kangaroo, avšak já jsem se podle očekávání dal zklákat trancem a zběhl na Paula van Dyka. Ten, opět ve skvělé náladě, otevřel svou sadu netypicky Time Of Our Lives, pokračoval však již podle zajetých předpokladů: PvD - Verano, PvD & Arnej - We Are One 2013, Robert Miles - Children (WOW!), PvD - Ocean, Underworld - Born Slippy + Hard Rock Sofa & Swanky Tunes - Here We Go, Ummet Ozcan - The Box, PvD - Sun After Heartbreak, PvD - For An Angel + Swedish House Mafia - One + PvD - New York City + PvD - All The Way (WOW!), PvD - Crush, PvD - Eternity, Above & Beyond - Sun & Moon, finále PvD - I Don’t Deserve You. Pro fanoušky této německé ikony nebe na zemi :-).

Nedělní večer

I třetí večer začínal hlavní program mainstage švédský mafián, dotřetice tedy Steve Angello. Přišel jsem prý o Knas, jeho totální rozsekávku, avšak Greyhound už jsem stihl, stejně jako In My Mind v Axwellově remixu, Don’t You Worry Child a Save The World. Legrační, po rozdělení SHM můžete jejich hudbu dostat na festivalu v trojnásobném množství :-) Pak už přišel headlining set letošního ročníku Tomorrowlandu, set odehraný trojicí David Guetta, Nicky Romero a Afrojack. Stage byla totálně natřískaná, amfiteátr byl na hranici své kapacity. Je vidět, jak neuvěřitelně moc je David Guetta populární. Takže opět diskotéka, ale co s tím naděláte, když si to dav tak moc žádá :-) Tedy jen pro ukázku, co tato popová trojice namíchala za koktejl: David Guetta - Play Hard, Afrojack & Shermanology - Can’t Stop Me Now, Michael Calfan - Resurrection, David Guetta - Turn Me On, Avicii & Nicky Romero - I Could Be The One, Nervo & Nicky Romero - Like Home, Afrojack - Rock The House, Nicky Romero - Symphonica, Calvin Harris & Ellie Goulding - I Need Your Love, David Guetta - Titanium. Asi netřeba cokoliv dodávat, nicméně atmosféra během tohoto více než dvouhodinového back2back2back byla fantastická a sit-down-moment neměl chybu. Co na závěr? Posledním DJem nemohl být nikdo jiný než šílený Steve Aoki! Partypeople z posledních sil propařili jeho singly Turbulence, Warp (Whoop Whoop) nebo No Beef. A nechyběla u toho ani modernizace devadesátkové pecky 2 Unlimited - Get Ready For This. Není pochyb, že tuto další popovou hvězdu spatříme i během příštího, již desátého ročníku. Long Live The Tomorrowland!

P.S. Nejlepší na tomto festivalu je to, že máte neustále pocit, jak moc organizátorům záleží na tom, aby se všem na akci líbilo, jak se starají - že přes noc na blátivé místo dopraví stromovou kůru, maximum uklidí atd. A nejsilnější stránka? Festival se koná ve dne! Super!

PARTYINFO

Tomorrowland 2013

26.07.2013 - 28.07.2013 , Boom
DJs: Armin van Buuren, Avicii, Axwell, Benny Benassi, Dirtyphonics, Dixon, Eric Prydz, Joachim Garraud, Knife Party, Sebastian Ingrosso, Steve Aoki, Tiësto etc.
REKLAMAREKLAMA