I takto se v Česku dělají party aneb potkali se u Kolína!

Své zážitky s českými promotérskými vykuky má asi každý DJ. Tento příběh nám poslal brněnský DJ Hydrophonic.

16.7. 2013 07:52:06 | ankety & názory |

Do jeho vyprávění jsme nijak nezasahovali, mezititulky jsou redakční. Prostor samozřejmě nabízíme i druhé straně, pokud bude mít zájem.

Potkali se u Kolína

Více než 13 let se věnuji hraní, pořádání akcí a dalším promotérským aktivitám, o kterých mnozí z vás ví. Za tuto dobu jsem projezdil nespočetně mnoho míst, poznal spoustu lidí a zažil neuvěřitelné množství zábavy. Co se však odehrálo tuto sobotu v kolínském v klubu Staré Lázně, jsem nezažil a asi dlouho zase nezažiju. Jak řekl klasik „Viděl jsem hada srát, žábu bušit pěstí do skály, koně zvracet v barvách francouzský trikolóry, dokonce jsem viděl i stíhačku couvat, ale tohleto jsem teda ještě neviděl.“

Celý tento příběh začal koncem měsíce května, kdy jsem byl osloven pro spolupráci na promotérské aktivitě jistým panem Janem Zelenkou, který se na sociální síti facebook prezentuje pod nickem Enero Verde. Nyní budu citovat.

Zdarec Petře, známej mě na tebe odkázal, že prý děláš v Brně akce s občasnou zahraniční produkcí a prý ti chodí dost lidí? Možná bych pro tebe něco měl na druhej víkend v červenci. Hledám někoho na dvoják jednoho Italskýho DJe a producenta.“

Po zdlouhavější domluvě, kde vystupovali tři strany, tedy Já, pan Zelenka a manager italského Dje, jsme se dohodli na podmínkách a vše se zdálo být naprosto v pořádku. Ze strany druhého pořadatele, byl od začátku cítit jistý amatérismus a nedostatek zkušeností, jelikož souhlasil s první nabídkou, letenky chtěl kupovat přes nejdražší společnosti, za cenu domnělých úspor tu chtěl zahraniční hosty držet do pondělí atd. Po předání svého „know-how“ se bavíme o úspoře v řádech desetitisíců.

Podmínky vystoupení měly naprosto totožný charakter s téměř jakýmkoliv zahraničním Djem. Tj. základní sazbu honoráře, případné bfee, proplacená cesta, ubytování alespoň ve 3* hotelu, runnera, jídlo, pití a ostatní servis, však víte, co myslím.

Jako první přišla na řadu moje párty Full House, kde byla tentokrát účast slabší než obvykle, ale nemyslím, že to nějakým způsobem ovlivnilo můj postoj k hostům. Když už jednou někoho pozvete, chovejte se k němu tak, jak byste chtěli, aby se v obrácené situaci chovali hostitelé k vám. Tohoto se snažím držet řadu let a to je asi i důvodem, proč se DJs na mé párty rádi vrací. Nebo by třeba chtěli.

Hostel a párek

Máme tu sobotu a celá show může začít. Je přibližně 21h a přijíždíme ke klubu Staré Lázně, kde nás vyzvedává pan Zelenka. Hned po přivítání a vlastně prvním osobním seznámení mi bylo řečeno, že akce začíná ve 23h a nedošli lidi. Celá posádka mého vozidla udiveně koukala a pomýšleli jsme, jak pan Zelenka může cestovat v čase. Když jsem navrhl, že o řešení kritické situace se budeme bavit, až jestli nastane, obrátil, že akce trvá pouze 7 hodin a je tu 6 Djs, čímž se do line upu moje vystoupení nemůže vejít (tímto odkazuji na níže vložený plakát akce, který mi byl zaslán). Následně po tom jsem byl osočen, že mi jde pouze o peníze a s vystoupením Dje Hydrophonica se již nepočítá. Tento fakt byl dle pořadatele znám celý týden, ale vše jsme se dozvěděli před klubem. Chápal jsem to tedy tak, že díky za přívoz zahraničních hostů a zase upaluj, což následně potvrdil slovem „ano“. V hloubi duše jsem stále přemýšlel, zda je ten člověk psychicky zdráv, nebo zda skutečně každé město má svou pořadatelskou „ikonu“.

Po půlhodinové slovní demagogii jsme se na mém vystoupení dohodli a italská dvojice byla zavezena do údajného hotelu (prozatím zavezena pořadatelem). Nečekal jsem, že se v Kolíně bude nacházet hotel podobný třeba Continentalu v Brně, kde pravidelně ubytovávám své hosty, ale tohle bylo moc i na mě. Italský manažer i Dj byli ubytováni v jistém penzionu, který připomínal spíše hostel, či ubytovnu. Na slíbenou večeři „vyfasovali“ grilovanou „cosi“ na papírovém tácu - a abych stále jen nehanil, musím dodat, že k tomuto pokrmu obdrželi i plastový příbor. Po upravení kávových lžiček, by se soudruzi z NDR měli zaměřit i na vidličky, jelikož po dvojím zakrojení byly obě přelomeny.

Po všech těchto zážitcích jsem si řekl „kašli na to“ a sedli jsme všichni na drink. Jako dobrý hostitel jsem nečekal a dále se staral o hosty. O útratu na baru jsem neměl odvahu požádat, a tak jsem dál platil za všechny. Tohoto si pan Zelenka všimnul a došel za mnou se slovy „Ty to jako platíš? Támhle na tom baru máte otevřený účet na 500 Kč.“ Trochu jsem se pousmál a této dobročinnosti jsem využil až po opětovném příjezdu do klubu, jelikož pan pořadatel řekl Italům, že když budou chtít na „hotel“, ať si vezmou taxíka. Neměl totiž čas, musel vybírat vstupné. Opětovně jsme se ujali funkce runnera.

Bylo právě 5 minut po půlnoci a vrhl jsem se na své vystoupení, když mi italský manažer sdělil, že místní pořadatel nedodržel ani rider na techniku. Slíbenými, smluvně danými playery klub nedisponoval. To by se dalo ještě přežít, kdyby jeden z těchto playerů nebyl před samým koncem své existence a Nicola se tak podotýkal s technickými nedostatky, za které opravdu nemohl (když nenačítá, tak nenačítá). Přibližně po 10 minutách svého vystoupení chtěl hraní ukončit. Touto dobou již bylo v klubu asi 400 lidí a atmosféra večírku nechyběla.

Prostor pro vyjednávání

V průběhu Nicolova vystoupení jsem si řekl, že je čas jet domů a odebral jsem se přes dav lidí za pořadatelem panem Zelenkou pro vyplacení smluveného honoráře. A jak si myslíte, že to dopadlo? No, opět mě naprosto zabil. Důvodem, proč mi nemůže být vyplacen celý honorář, bylo to, že jsme propili celých 500 Kč na baru (Já, Nicola, italský manažer a moje přítelkyně, která řídila)! Opět musím citovat.

„Ty jsi jako propil celých 500 Kč?! To bylo pro všechny, pro všechny DJs!“

Rovněž jsem dle slov pana Zelenky naštval všechny místní DJe, když jsem si dovolil vystoupit od půlnoci do 1h. Tímto se omlouvám. Jako perličku bych také uvedl to, že mi byl honorář ponížen několikanásobně oproti propitým 500 Kč.

Také mi bylo řečeno, že vlastně mohu být rád i za to, že vůbec něco dostanu. Velká část lidí, co si přečte tento článek, mě zná jako velmi slušného, klidného a vstřícného člověka. Teda myslím si. Co si však následně vyslechl z mých úst pan Zelenka, vědět nechtějte.

Inu tohle všechno mě mohlo napadnout, už když pan Zelenka psal v naší konverzaci, jak se chová při vyplácení zahraničních hostů. Opět cituji.

Ok, jinak to datum je pátek 12.7. (po výplatě) jo a neplatím ho dopředu, v den akce dostane zálohu 50-60 % a pak zbytek, takže, když je to třeba průšvih, je tam prostor pro vyjednávání“

Závěrem mého za 13 let prvního reportu tohoto typu, o který jsem se zkrátka musel veřejně podělit, chci dodat také to, že zahraniční Dj vyplacen byl. Tento report nemá být odrazem solventnosti pana Zelenky, nýbrž jeho charakteru a postoji k práci. Byl bych nerad, aby se nadále z ČR vraceli hosté znechucení a ztěžovali tak dobrým promotérům postavení v budoucnu. Pro případné prokázání transparentnosti jsem ochoten zveřejnit celou komunikaci.

Tak zase někdy v Kolíně, Petr alias Hydrophonic

Reakce klubu Staré lázně

Na této akci, kterou pořádal pan Zelenka, Staré Lázně zajišťovaly pouze servis pro návštěvníky klubu. Vždy děláme maximum, aby po této stránce bylo vše v naprostém pořádku a naši hosté i zákazníci se cítili v našem podniku co nejlépe. Proto nás samozřejmě mrzí, že S.L. jsou s touto produkcí byť nepřímo spojovány. Prohlašujeme, že pan Zelenka je /byl/ pouze externí promotér a jeho akce představují jen zlomek všech produkcí, které se zde konají. Zároveň se tímto distancujeme od jednání a chování pana Zelenky a ukončujeme s ním veškerou další spolupráci. Produkce - Staré Lázně Kolín.

REKLAMAREKLAMA