Porstishead zahráli v Praze - konečně!

Konečně! Nic jiného mě nenapadlo, když jsem si před pár měsíci přečetl zprávu, na kterou jsem čekal nejen já, ale prakticky 3 generace fanoušků. Tahle bristolská trip-hopová legenda se České republice vyhýbala téměř dvě desetiletí. 19. července čekání skončilo. Konečně!

28.6. 2013 10:10:36 | reporty | Faly

Porstishead na letoušním tour [foto: www.facebook.com/portishead]

Vyprodáno nebude

To bylo zřejmé, když jsme krátce po půl osmé na rozpáleném pražském Výstavišti viděli postávat spoustu lidí, kteří hledali kupce pro své lístky. Vstupenky jsme měli, ale hledali jsme něco jiného, v té výhni důležitějšího. Pivo! Což se ukázalo jako složité, nakonec jsme vzali zavděk obří frontou před Sparťanskou hospůdkou. Popíjejíc jsme hledali správný vstup do arény, ze které už se linula hudba v podání ženských punkerek Savages, britských předskokanek Portishead. Před vstupem jsme ještě vysvětlili izraelskému návštěvníkovi evropských firemních sportovních her, že koncert není jejich součástí a na svou akreditaci se dovnitř opravdu nedostane, a sami se ponořili do hlubin Tipsport arény.

Občerstvení? Zapomeň!

Ta byla zaplněná dostatečně k tomu, abychom se nemačkali a zároveň to pro organizátora akce nebyl prodělek. Možná i proto se rozhodl otevřít méně budek s občerstvením. To způsobilo, v kombinaci s počasím panujícím venku (a vlastně i vevnitř bylo dusno), šílené fronty, a tak si dost lidí, včetně nás, nechalo zajít chuť. Tohle se opravdu nepovedlo.

Third moc lidí naposlouchané nemá

Krátce před půl desátou se vypnula do té doby hrající reprohudba a na projekci se objevilo tolik známé písmeno P. Hned na to se na podium dostavila bristolská trojka v doprovodu několika muzikantů a z reproduktorů se ozvali první tóny. Dočkali jsme se! Začalo se otvírákem z posledního alba Third - Silence. "Tohle bude asi nějaká novinka, tu neznám" povídala si dvojice stojící přede mnou. A opravdu, snad až na Machine Gun, měli skladby z této desky menší ohlas než klasiky z let předchozích. Přitom to není špatné album, naopak, jen se mu musí dát čas. Problém s Third, respektive s jejím novějším pojetím měl i zvukový aparát. Jak zněl čistě při starých písních, tak u těch novějších občas zdeformoval basy.

Spravedlivé dělení

Portishead nás vtáhli do svého depresivního světa, plného zefektovaných kytarových rifů, temných samplů a scratchů. Vše doprovázeno melancholickým hlasem Beth Gibbons. Poctivě vybírali ze všech tří alb, přičemž největší odezvu měli hity z Dummy. Mysterons, Glory box , akusticky zahraná Wondering stars pro mě představovaly vrchol koncertu a vyvolávaly příjemné mrazení v zádech. Z druhého alba došlo na Cowboys nebo Over. Po té Beth poprvé promluvila. Když poděkovala publiku a celá kapela odešla. Aby se za bouřlivého potlesku vrátila a přidala další skvost - Roads a úplně poslední byla We carry on. Tu si kapela protáhla, Beth si šla podat ruce s fanoušky, usmála se a byl konec.

Snad dřív než 20 let...

Přestože všechno neproběhlo úplně ideálně, o nedostatcích jsem se zmínil, tak jsem odcházel z Holešovické arény s pocitem splněného snu. Sice by kapele jako jsou tihle angličtí depkaři slušel menší prostor s komornější atmosférou, tak mě jejich vystoupení učarovalo. Přesně jak jsem doufal. Uvidíme, kdy k nám Portishead opět zavítají. Možná s novým albem? Práce na něm prý probíhají, ale čekání se může opět protáhnout. Podle slov samotných Portishead klidně i o 10 let. Snad se jich ale dočkáme o něco dříve. Určitě bych návštěvu znovu zvažoval. Tahle kapela za to opravdu stojí!

Video: Portishead - Roads & Glory Box

PARTYINFO

Portishead

19.06.2013 Sportovní hala, Praha
Live: Portishead, Savages
Cena: 890 - 1.590
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně