Prago Union: Naše muzika je sociálně nejistý podivín

Nové album Vážná hudba od Prago Union míří na pulty obchodů a oni samotní zase na Flédu a mi za nimi s několika otázkami.

17.6. 2013 12:08:09 | rozhovory | Acid

- Acid: Zdravím. Vydání vaší nové desky je na spadnutí. Slavili jste nějak interně její dokončení? Nebo jste si spíš dali pivo a šli se domů pořádně vyspat?

Ahoj. No, vzhledem k tomu, že strojovnu mám doma, nikam jsme ani chodit nemuseli… A slavili jsme celou dobu, teď spíš čekáme, jaká sláva bude ten výsledek. A pak to budem slavit s lidma na koncertech.

Uvedli jste, že Vážná Hudba není na rozdíl od V Barvách koncepčním albem. Co to pro vás ale přesně znamená „dělat koncepční desku“? Nastřelit si jedno téma a toho se zuby nehty držet nebo…?

Koncepční deska je úplně jinej druh práce, svým způsobem osvobozující. Máš totiž předem daný téma, který už se pak jenom snažíš naplnit - v našem případě šlo o zhudebnění barev. Víš teda, co by zhruba mělo být na konci, což u klasickýho alba nevíš. Vlastně ani nevíš, jestli to nějakej konec vůbec mít bude, což pro mě osobně znamená dlouhý trápení a spoustu pochybností… A to je tedy i případ Vážný Hudby. O to větší je ta úleva, když to odešleš do továrny a už s tím nemůžeš nic dělat.

Jak dlouho jste na desce pracovali? Resp. jak dlouho jste si dali po vydání V Barvách pauzu, než jste se vrhli na nové album?

Díky tomu, že to s Barvama bylo tak, jak to bylo, se to zřejmě už překrývalo. Zjistil jsem totiž, že když si dám příliš jakoby pauzu, může se to protáhnout i na 5 let, a proto se od Dezorientu snažím udržovat v bdělém tvůrčím stavu. V rámci límce… Ale ta intenzivní pracovní část trvala zhruba rok a půl.

Vážná Hudba nabídne 21 tracků, to je hodně slušné číslo. Jak moc kladete důraz na pořadí jejich poslechu? Jinými slovy, byla by to prasárna na první poslech projet na shuffle mode? Přišla by tím deska o něco?

Asi je to ve výsledku jedno. Ale byla by to škoda, protože trávíme dost času tím, abychom našli ideální pořadí pro co nejvyváženější poslech, abysme lidem ušetřili právě to přepínání. Dá se říct, že to, jak to je, je doporučený bezpečný způsob aplikace.

Co je pro vás „vážná hudba“? Nebo jinak: co podle vás dělá hudbu vážnou? Výběr témata v textech, temné kytarové riffy, frak a motýlek…?

On je to spíš v tomhle případě takovej fórek, takže záleží z jaký strany k tomu přistoupíš. Třeba, že Prago jsou vážnou hudbou dneška, protože každou srandu každopádně bereme vážně. Přišlo nám diskriminující, že se tak říká jen klasice. Ačkoli klasika je to rozhodně taky! ;)

K nové desce jste přizvali jen minimum hostů. To je hodně sympatický krok, koneckonců, když si člověk koupí nové album Prago Union očekává hlavně Prago Union. Pár se jich tam ale přeci jen mihne. Podle čeho jste vybírali?

Vybírá vždycky muzika. Nemáme rádi hosty pro hosty. Musí to mít důvod či účel… No a naše muzika je, zdá se, tak trochu sociálně nejistý podivín.

Plánujete nějaký videoklip? A pokud ano, víte už k jaké skladbě?

Plánováním bych to nenazval. Spíš čekáním na nadšené dobrovolníky. Ale nápad máme a to by to pak asi byla skladba „Recept“. Ale velké slovo v případném výběru budou mít okolnosti, a to se právě pak nedá moc plánovat.

Linky:

Video: Prago Union - Bezedná noc

PARTYINFO

Prago Union & Champion Sound Livě Band

20.06.2013 Fléda, Brno
Live: Prago Union & Champion Sound Livě Band, Krotitelé Dechů
Cena: 180 / 220
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně