Mladen Tomić: 100% se soustředím na produkci a DJing

V pátek se do Brna premiérově podívá DJ a producent Mladen Tomić. O tom, jak to vypadá v Bosně, koho řadí mezi nejlepší DJe nebo proč odmítá některé labely se dočtete níže.

22.5. 2013 09:40:34 | rozhovory | Carl W

- Calw W: Ahoj Mladene, pocházíš a žiješ v Bosně a Hercegovině. Hodně lidí tvou zemi vidí jako poválečný a né úplně rozvinutý stát. Jak ji vidíš ty?

- Mladen Tomić: Ano, Bosna a Hercegovina si prošla válečným obdobím a byly to opravdu těžké časy. Ale už je to 16 let a hodně se od té doby změnilo k lepšímu. Je to krásná země. Hlavní problém je pak špatná politická a ekonomická situace a taky hodně nezaměstnaných mladých lidí. Ale já jsem celý život optimista a věřím že i u nás bude líp.

Startoval jsi svou kariéru kolem roku 1999 a hned na začátku jsi spolupracoval se Sinisou Tamamovicem. Organizovali jste spolu i nějaké párty, je to tak?

Jako DJ jsem začal v roce 1998 a právě o rok později jsme začali spolupracovat. Dělali jsme párty a celé promo k nim a celkem jsme táhli celou naši scénu. A nebyly to jen párty po malých klubech, ale třeba i festivaly, které jsme dělali až do roku 2008. Pak už jsme na to neměli moc času a já se věnoval spíše své produkci a labelu.

Když jsme u té vaší scény, já znám pouze Sinisiu a tebe. Je tam ještě nekdo, o kom bych měl vědět?

Je tady pár DJů, co to myslí vážně a snaží se prosadit, ale pořád jsou ještě na té lokální úrovni a potřebují na sobě ještě hodně zapracovat. Až poté můžou myslet na to, že se prosadí i na mezinárodní scéně.

V hudební branži se pohybuješ už od útlého věku. A od té doby se toho hodně změnilo. Jsi s něčím, co se změnilo, nespokojený?

Máš pravdu, změnilo se opravdu hodně věcí. Ale já se změnami problém nemám. Změny jsou pro nás dobré, ženou nás dopředu. Můj vývoj se taky po těch letech změnil. Začal jsem deep-housem a tech-housem a přes funky techno okolo 133-135 BPM jsem se dostal až k technu a tech-housu okolo 125-127 BPM, což hraji teď. Ale pořád, předtím i teď, hraji vždy můj lehce rozpoznatelný styl a vždy si dokáži najít hudbu, která se mi líbí.

Jak se z tebe jako z DJe stal i producent? A kdo tě v tomto přechodu nejvíce ovlivnil?

Jako DJ jsem začal před patnácti lety a začátky mé produkce se pohybují někde na rozhraní let 2005 a 2006. Řekl bych, že se to prostě muselo stát. Stále více jsem miloval hudbu a vždy jsem chtěl víc. V té době zahrát si vlastní track na párty byl můj sen. Inspirací pro mě byli všichni známí DJs, ale zvuk jsem si vytvořil svůj vlastní - silná basová linka, groove a funky rytmy - to je to, co jsem vždycky chtěl hrát. Když si vzpomenu, jak jsem poprvé zahrál svůj vlastní track, tak mám husí kůži. Bylo to neuvěřitelné!

Video: Mladen Tomic @ VOLTT Warehouse Edition, Amsterdam

Jedním z tvých nejstahovanějších tracků je remix Stefana Noferiniho - Airscape. Myslíš si, že to je tvůj top track, nebo je jím nějaký jiný, ke kterému máš nějakou citovou hodnotu?

Ten remix pro Stefana je hodně dobrej track. Rád ho hraji a strašně dobře se prodává. Ale není nejstahovanější. Mezi ty patří třeba Before Sunset, Front Pocket, Green Cubes, Physical Level, Decision nebo remix pro Maura Picotta - Puzzle. S každým trackem jsem ale nějak propojen, takže nemůžu vybrat jen jeden. Ale zmínil bych dva nejnovější, které si myslím, že se mi hodně povedly: Dance of Shadows na Sci+Tec a Challenge na Octopus Recordings - to jsou mí favorité.

Pojďme k tvým dalším věcem - zaujala mě kompilace Techno Tools vol.1 na labelu Suara. Měla velký úspěch, dva tracky z ní se dostaly do TOP 10 Techno Tracks na Beatportu. Plánuješ i pokračování?

Úspěch to pro mě byl velký. Nejen dva tracky mezi deseti nejlepšími, ale i 4 v nejlepší dvacítce a to mě opravdu strašně potěšilo. Díky že jsi to zmínil a tak ti dám exklusivní informaci - druhý díl bude velmi brzo!

Spolupracoval jsi už s obrovským množstvím labelů, hlavně poslední dva roky. Máš s nějakým z nich negativní zkušenost?

Jo, za posledních pár let jsem pracoval pro velké množství labelů a mé zkušenosti s nimi byly převážně pozitivní. Nyní se ale hlavně soustředím na Sinisiův a můj label Night Light Records. A taky skládám ještě pro pár těch nějvětších. Jednoduše pak už nemám čas na další, kteří si vyžádají mou tvorbu.

Pojďme už od produkce pryč. Kam jsi se v rámci tvých hraní naposledy podíval?

Za poslední tři měsíce to bylo Miami, Amsterdam, Bělehrad, Budapešť, Záhřeb, Manchester nebo třeba Liverpool. Pak jsem byl taky ještě ve Švýcarsku a hrál jsem i na domácí půdě.

Koho nyní považuješ za nejlepšího DJe?

Na to je velice složité odpovědět, ale asi bych vybíral mezi čtveřicí Marco Carola, Dubfire, Richie Hawtin a Adam Beyer.

Co dělá Mladen Tomić, když není ve studiu nebo na cestách?

Volný čas :-) Bohužel ho moc nemám a tak to málo, co mi zbývá, se snažím strávit tak nejlépe, jak jen umím. Mám tří a půl letého syna a tak se nejčastěji věnuji jemu. Sem tam zajdu do posilky, do přírody nebo někam na pokec se známými.

Pět věcí, bez kterých nemůžeš žít?

Rodina, hudba/DJing, studio, cestování a můj Apple.

Kdybys nebyl DJ a producent, co by jsi nyní dělal?

Já se na 100% soustředím na svou aktuální práci a vůbec nepřemýšlím nad tím, co bych dělal, kdyby to nevyšlo. Jednu dobu jsem dělal ale státního úředníka, ovšem odešel jsem právě kvůli hudbě.

Kdybys měl před sebou pouze deset minut života, co bys poslouchal?

Hrozivá otázka :-) Poslouchám hodně žánrů na to, abych vybral jeden track. Potřebují víc minut!

Díky za odpovědi a uvidíme se v Brně.

Taky díky, na Brno se hodně těším, určitě to bude úžasná noc.

Poslechni si: Mladen Tomic @Peach - The Car Wash, Liverpool, UK, 05.05.2013

PARTYINFO

Luxury

24.05.2013 7. Nebe, Brno
DJs: Mladen Tomic, Orbith, Duncan Grey, Danny Bright, Revis
2nd: Quiks, Patricia, Tomy Pope, Excubitor
Cena: 99 / 150
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně