Counterstrike: Proč hraji z konzole? Pro mě je to vývoj...

Justin - polovina dua Counterstrike a Jihoafričan, co ho osud zakoulel do Prahy, zahraje na příští brněnské Vendetě.

15.5. 2013 13:52:12 | rozhovory | Kotlyk

- Kotlyk: Ahoj Justine, je to přesně rok, co jsi vystupoval v Brně na Flédě. Jak na tuto party vzpomínáš?

- Counterstrike: Tak dobrej večírek to byl! Zahrál jsem si dubstep set na malý stagi a DnB set na hlavní. Následovala opilecká jízda s několika dávkama Döner Kebabu. Udělal jsem z toho report v mém video diáři.

Video: Counterstrike Video Diary 03: 23-25 March 2012 Brno & Bruges

Co se u tebe za tu dobu stalo zajímavého?

No já si hlavně užil spoustu senzačních hraní. Rozhodně bych vyzdvihnul to v Mexico City, kde jsem dával s Noisii a Downlinkem. Navíc, tak dobrý jídlo, jako mají tam, jste nejedli! Zahrál jsem si taky v Johannesburgu. Jsem moc rád, že scéna se v Jižní Africe vyvíjí. Mrkněte na tohle.

Na lednové Vendetě hrál Kool Hertz, se kterým spolupracujete. Jak dlouho se znáte a jak došlo k Vaší spolupráci?

Jo, psal mi, že si to u vás užil! Známe se s Kool Hertzem docela dlouho. Všichni, kdo se v Kapském městě motají kolem hudby, se více či méně znají. Dělal nám asi před deseti lety kytarové efekty k jedné naší skladbě. Použili jsme to v breakdownu, tady.

Není tajemstvím, že momentálně žiješ v ČR, jak k tomu došlo, že jsi u nás zakotvil?

Jezdil jsem do Evropy často kvůli DJ turné. Mezinárodní letenky jsou ale dost drahé a pořád jsem žil jen s tím, co jsem s sebou tahal v kufru - kolikrát i přes měsíc. A taky jsem furt přespával u kamarádu na gauči. Dávalo větší smysl se přestěhovat někam do Evropy. Rodiče mojí ženy pocházejí z Česka. I když ona sama už se narodila v Jižní Africe. No a tak jsme se rozhodli přestěhovat do Prahy na rok nebo na dva. Nakonec jsem tady ale zůstali podstatně dýl :)

Sleduješ místní DnB scénu a jak ji hodnotíš? Kdo je podle tebe nejlepší český DnB producent?

Čtu drumandbass.cz a chodím na hodně párty. Scéna je zdravá. Jedna z nejlepších v Evropě. Je těžký říct, kdo je tady nejlepším producentem a jestli se to vůbec dá říct. Hudba je subjektivní. Někteří Češi ale dělají celkem vlny. Skvělí jsou Rido a Forbidden Society. Dost se zviditelňuje ComputerArtist.

Jaké byly vaše hudební začátky, ještě před vznikem dvojice Counterstrike?

Oba dva jsme jako děcka poslouchali metal. Hráli jsme na elektrický kytary. Zahrál jsem si pár vystoupení s jednou metalovou kapelou. Byly jsme taková kopie Godfleshe. Když v roce 1993 zasáhla Kapské město rave scéna, pustil jsem se do DJingu. Eaton tehdy taky zahodil svou kytaru, posedl ho FastTracker, a tak si založil elektronický band.

Jak hodnotíš vývoj scény za posledních 5 let?

V Evropě moc ne. Tady je scéna dost stabilní. Má tu hodně věrných fandů. Proto se mi to líbí. V Americe a skoro všude se mezitím málem rozpadla. Slyšel jsem ale od pár lidí, že kvůli tomu, jak v Americe explodovala EDM (elektronická taneční hudba), tak DnB zase nabírá na síle. Chutě dubstepové generace se totiž začínají rozšiřovat.

A hraješ teď na nějaké hudební nástroje, teda kromě DJingu?

Mám pořád MIDI kytaru, na které skládám. Používám ji místo kláves. Hraju na španělku, ale ne tak dobře, jak bych chtěl. Většinu času trávím sezením u počítače, používám u toho myš. Vyrábím s ní divný zvuky a ty pak aranžuju do tracků.

Momentálně jako DJ nepoužíváš gramofony ani CDJs a hraješ z konzole, což někteří lidé hodnotí negativně.

Pro mě je to prostě jenom vývoj. Začínal jsem s vinylama v roce 1993 a hrál jsem z desek výlučně až do roku 2000. Pak už začali být ceny za CD přehrávače únosné. Hráli jsme hodně vlastní produkce, takže celkem dávalo smysl přesedlat na CDčka. Chvíli nás za to lidi nesnášeli a říkali nám podvodníci. Tak dva roky zpátky už jsem měl ale CD plný zuby. Čekáš, než se načtou v přehrávači, pak taky to neustálé přebírání v brašně. Ten celej proces okolo mě začal celkem srát až do té míry, že už to fakt nešlo. Pak jsem zahlídnul demo Novation Twitch a hned mi bylo jasný, že tudy pro mě vede cesta. Už mi skončily problémy s poškrábanýma CDčkama a nefungujícíma mixákama v klubu. Můžu si pohrát s každým trackem, přidat smyčky, nebo rychle přejít na další stopu, změnit aranžmá. Je to pro mě takový rozšíření produkce.

Kdo bude tenhle rok nejvíc slyšet?

Těžko říct. Vždycky se totiž objeví někdo, kdo přijde vyloženě odnikud, předtím jsi o něm neslyšel. A to je to, co se mi na DnB líbí nejvíc. Chvíli se Ti zdá, že už Tě nudí, že se nic neděje, a pak Bum, novej umělec. Se zastavíš a říkáš si "Odkud, doprdele, tenhle týpek vylezl?!"

PARTYINFO

Vendeta

17.05.2013 Fléda, Brno
DJs: Counterstrike, Computerartist, QO, Tao Maffa, Johny Player [Soundpolis] www.soundpolis.cz Spool, El Waca, Yardel, Dizztrickt [Pohon] www.pohon.cz mc Embryo
bar: Old-Vasha, Little, Peklo, EnDee
Cena: 30 (do 22 hod.) / 90
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně