DJ Schwa: Austrálie je země nekonečných mejdanů

Patří mezi nejvytíženější české DJs v zahraničí, pendluje mezi Austrálií a Evropou, vlastní renomovaný label a produkuje kvalitní muziku. DJ Schwa hudbou doslova žije a o tom, jak takový život vypadá, si můžete přečíst v následujícím rozhovoru. Jeho set si vychutnáte na brněnské Zbrojovce na party Imaginarium II.

13.5. 2013 14:00:15 | rozhovory | Kema

- Kema: Nedávno ses vrátil z turné po Asii a Austrálii, jezdíš si každý rok takhle oddychnout od české zimy?

- Schwa: Ano, od té doby co v Sydney nežiji, jezdím se tam alespoň v zimě ohřát. Tentokrát jsem zůstal v Austrálii pouze tři týdny, ale pak jsem stihl navštívit ještě thajský Bangkok a Goa v Indii. Obě města sice jen na pár dnů, ale i tak to stálo za to. Nebyla to ale žádná flákárna někde u moře. Program jsem měl nabitý hraním a studiovou prací na novém albu, takže trochu odpočívám až teď v Čechách.

Od kamarádky co žije v Sydney vím, že tam párties končí strašně brzo. Jak bys srovnal clubbing u nás a u protinožců? Je to tam v něčem specifické?

Tak to nevím, kde tvá kamarádka v Sydney žila nebo kam chodila. Pro mě je Austrálie naopak země nekonečných mejdanů. Kvuli rozdílným otvíracím dobám a licencím člověk občas za jednu noc procestuje hned několik podniků, ale to není na škodu. Změna prostředí nikdy neuškodí. Je to podobné jako u nás, jen s tím rozdílem, že když je hezké počasí, dělají se ještě tzv. day parties nebo rooftop parties - prostě akce přes den. Pak následuje normální noční mejdan a k ranu pak přesun na afterparty. To už je ale jen pro ty nejotrlejší :).

Nevěnuješ se jen DJingu, ale i produkci se svým australským parťákem Nickym Westem jako Shades of Gray a šéfuješ labelu Beef Recordings. Která z těchto tří aktivit tě nejvíc baví a která ti ukousne nejvíc času?

Těžko říct... Všem těmto věcem se totiž věnuju zároveň. Beef records je takový neverending office job. Každé ráno se probudím se schránkou zahlcenou emailama, které musím řešit. Je to celkem rutinní práce. Skládání hudby je naopak hodně kreativní, nárazové a nevyzpytatelné. Někdy jsem ve studiu každý den a jindy se tam x týdnů nedostanu. Jednou je člověk plný nápadů a jindy nedáš rozumně dohromady ani kick s hajtou. No a DJing je moje velká láska. Jen mě nebaví, kolik času člověk tráví někde na cestách v letadle, v autě a nebo ve vlaku... No a to můžu aspoň odpovídat na ty emaily.

V době internetu asi není problém produkovat tracky s kolegou na opačném konci světa. Nicméně nechybí ti třeba ten kontakt ve studiu? Nebo se pravidelně potkáváte kvůli tvorbě?

Ano, potkáváme se kvůli tvorbě cca 2x za rok. Buď já jedu do Austrálie a nebo Nick přijede do Evropy. Když už jsme spolu, vždy upřednostňujeme studio před hraním. Jinak často také skládáme zvlášť. Spolu ve studiu chrlíme nápady a různé groovy. Ty já pak můžu dokončovat i bez Nicka a nebo naopak Nick beze mě. Osobní kontakt je důležitý, ale našli jsme si různé cesty, jak to bez něj zvládáme.

Jak vypadá tvůj běžný den, když zrovna necestuješ pres půl kontinetnu za hraním? Předpokládám, že vstaneš někdy před obědem, věnuješ se chodu labelu, tvorbě, pak je pomalu večer a jde se hrát. Zbýva ti čas i na jiné koníčky? Jak nejradši relaxuješ?

Vstávám kolem 9 ráno. Celé dopoledne a část odpoledne trávím nad chodem labelu a nebo organizováním různých bookingů. Později odpoledne se věnuji hudbě a nebo se všemožně flákám a poslouchám nové tracky... Pokud nejsou svátky, tak přes týden hraní už většinou neberu. To bych se z toho všeho zbláznil. Snažím se žít celkem normální život a po šesté večer už nepracuju. Jdu radši někam ven s přítelkyní, na kolo, na výstavu a nebo na pivo.

Moderní technologie pomohly tomu, že dnes je s nadsázkou DJ každý druhý. Myslím, že v takhle velkém koknurenčním prostředí je strašně těžké se prosadit a ten, kdo to chce někam dotáhnout, musí nabídnout něco víc než jen to, že dokáže přejít z tracku na track. Co si myslíš ty o moderních technologiích?

Hele, to je těžká otázka. Samozřejmě jsem zastáncem moderních technologií. Bez internetu a počítače bych jen těžko fungoval. Na druhou stranu se ale od počítače snažím co nejvíce oprostit. Do klubu ho vůbec netahám (pokud nehrajeme live) a držím se vinylových desek a CD. Jsem rád, že nemusím večer konečně civět do monitoru. U laptopových DJů mě právě nebaví ta naprostá bezchybnost při mixu. Nudí mě to... Mám radši, když DJové hrají klasickým způsobem a nebo když hrají live. Také nevidím žádný přínos v tom mít hard disk plný tracků, které člověk ani pomalu nezná. Méně je někdy více. Ono je hodně slyšet, když si nějaký rádoby DJ postahuje pár tracků na Beatportu, nakrmí tím Traktor a jde večer hrát, aby se ukázal před kamarádama. Je to poznat a takový set nemá hlavu ani patu. To samý platí u produkce. Člověk se tomu prostě musí věnovat a žít tím... V opačném případě je lepší to přenechat lidem, kteří tu píli mají.

Na co můžou pozvat fanynky a fanoušci Dje Schwa po skončení setu na Imaginariu? Tipuju to na nějaký kvalitní rum!

No, to záleží, v jakém stavu se po hraní nacházím. Musím se přiznat, že občas je lepší, když mě po hraní už nikdo na nic nezve!

PARTYINFO

Lesní lid uvádí Imaginarium II

18.05.2013 Fabrika Zbrojovka, Brno
DJs: Ravic, Scorn, Mindhole, Ivka, Peter Pea, Navr aka Rvan, Jean Hllavinho, Callboy
house: Schwa, Marthy, Beksy, Leonov Bronski, Kema, W.DJ
chill out: Ticho Lesa Soundsystem
Cena: 80
REKLAMAREKLAMA