Javasu, zahrej na basu!

Brněnský matador Javas oslaví 10.5. v Mersey kulaté narozeniny a téměř dvacetileté působení za mixážním pultem. Jaké večírky podle něj stojí za to, jak hodnotí situaci v Brně a jaký styl teď vlastně hraje?

7.5. 2013 16:33:57 | rozhovory | Leonita Aki

DJ Javas [foto: Jan Binarylight]

- Leonita Aki: Ahoj Honzo, jak se máš?

- Javas: Jsem lehce unavenej po včerejším večírku v Mersey, kde jsme s Martinem Tocháčkem - DJ EliO, měli akci, Bukanýr meets Mersey. Jestli jsi někdy byla v Praze na Bukanýru, tak víš, jak to tam funguje, tam bývají kolikrát mejdany do pozdního rána. Hlavně se tam schází docela příjemná sestava lidí a navíc bez vstupného, je to prostě houseboat na vodě, loď zakotvená u břehu a je tam hrozně příjemná atmosféra. Hraje se převážně house, takže proto Martin pozval kluky z Bukanýru do Mersey, jelikož máme k sobě blízko a taky se různě potkáváme na akcích.

Přišli i jejich posluchači nebo tam byla účast jen brněnská?

Byla tam účast převážně brněnská, většina z nich však věděla, na co přišla, někteří už tam třeba byli nebo to aspoň znají z doslechu. A i když bylo míň lidí, tak si myslím, že jsme si užili super večírek. Hudebně i co se týče atmosféry to bylo vynikající. Měli jsme docela velkou konkurenci na Flédě - Redbull Music Academy, takže jsme asi očekávali, že nebude úplně narváno, ale bylo to ve finále moc příjemné, že jsme se nemuseli mačkat v davu.

Poslechni si: Javas meets MC Lobotomia - Try it

Když už jsme začali s Mersey, tak já vím, že budeš zanedlouho právě tam slavit svoje narozeniny, kulaté narozeniny, jak se ta party jmenuje a kdo tam hraje?

Ta párty se jmenuje 40 Javas B-day Freak a hraje tam Pavel Bidlo jako hlavní host, samozřejmě i já, EliO, Vik a brácha Koala.

Tak to je krásná oldschoolová sestava.

Jojo, přesně tak, to je záměr potkat se za mixpultem v téhle sestavě „oldschool players behind the decks“ :).

Budeš mít nějaký dort?

Hlavně bude muzika a mejdan. Je to o tom, aby se potkali lidi, co se znají už dlouho z nejrůznějších akcí.

A kdyby ti nějaká fanynka měla upéct dort, z čeho by měl být, jak by měl vypadat?

Třeba se těch fanynek s tím dortem sejde víc a každej bude možná přemýšlet nad tím, co mi tam dá. Asi takový to klišé, nějakej gramofon nebo desku nebo něco takovýho, to se tak většinou dává. Ale raději bych se obešel bez dortu, nebo bude všude po zemi :).

Sám už jsi zmínil, kolikátá oslava narozenin to bude. Tak jak se cítíš v těchto letech tady na scéně, jak to vidíš?

Je fakt, že mám za sebou skoro už dvacetiletou zkušenost na scéně a ty kulatý narozeniny jsou takovým ohlídnutím za tím, co bylo. Ale pořád mám ještě spoustu plánů a určitě mám dost energie na to v tom pokračovat. Co mi budou uši a nohy sloužit, tak za tím mixákem budu stát. Protože když tě to baví, tak si myslím, že věk není omezení. Když se rozhlídnu kolem sebe, vidím i mnohem starší kolegy, kterým to jde pořád od ruky. Spíš jde o to, že už člověk asi nehraje úplně všude, ale vybírá si, co mu sedí nejlíp. A hlavně i ti lidi už tě znají a jezdíš pak na mejdany, kde si tě pozvou, protože ví, o co jde.

Jak často a kde teď hraješ? Jsi někde pravidelně k poslechu?

Hrávám teď dost právě v Brně na domácí scéně, je to skoro každý týden, pravidelně, někdy i oba dny, pátek sobota. Takovou domovskou stanici teď mám Runway Bar, což je prostor v budově bývalé Zemanovy Kavárny. Nahoře je Restaurace Pavillon a pod restaurací je koktejlový bar Runway. Hlavní barman Filip Netušil, mimochodem s 10tiletou praxí z Londýna, má spoustu nápadů a entusiasmu v Brně rozjet něco neobvyklého. Je to takovej malej bárek asi pro 80 lidí, prostě lounge a chillout, kde hrajeme klidný věci. Servírují se tam pochopitelně míchané drinky, všude příjemně čisto a upraveno, číšníci nosí motýlky, je to docela sranda. Už brzy budeme hrávat i na venkovní zahrádce, takže muzika pod širým nebem přímo v parku Za Divadlem. Občas bývám v sobotu taky na Vyhlídce, kde mám residentní noc Random a servíruji lidem muziku, abych je naladil na tu správnou posluchačskou vlnu.

Ty teď říkáš, že je to takový neobvyklý v porovnání s tím, co tady je. Co máš pocit, že tady v Brně vlastně ještě zbylo a co si myslíš, že bude do budoucna? Jak to hodnotíš, taneční scénu v Brně?

Já si myslím, že je to docela v pohodě, zdejší podniky už se ustálily. Někdo možná nechodí pořád a má jen svůj oblíbený klub, třeba Flédu, Perpetuum, Kabinet Múz a podobně. Má pak trošku zkreslenej pohled o tom, co tady je a co tady není. Každej prostor má svou vlastní komunitu lidí a pravidelně se tam dělají večírky, což je super. Pamatuju si doby x let zpátky, když v Brně fungoval jeden dva kluby a občas se dělo něco jinýho. Teď máme Flédu, Kabinet Múz, Perpetuum, Mersey, 7nebe, Favál a spoustu barů, kde se dá taky hrát, viz. zmíněný Runway nebo Vyhlídka či Sklenick. Já si myslím, že je to super, že si lidi navykli na svoje místa a chodí. Na druhou stranu Brno nemá takovou kapacitu, aby byly plné všechny kluby, když je zde nějaká větší akce, hlavně na Flédě. Ta už se pak podobá pražské Roxy, to už jsou party klidně pro 600 až 800 lidí. To je pak znát, v těch menších podnicích. Ale dnes, když jde určitá parta lidí někam, není to o reklamě nebo o zásadních jménech, ale spíš o známostech a o tom, jak kdo je kam naučenej chodit. To je svým způsobem dobře, lidi pak ví, kde si dobře užijí party a co tam můžou očekávat.

Co teď hraješ za hudbu, jak se změnil tvůj styl? Koho teď nejčastěji a nejraději hraješ?

V základu je to pořád house, ale docela jsem se posunul směrem do nu-disca, elektra a občas takovýho lehkýho acidu nebo jak to konkrétně nazvat. Je to taková moderní odnož, míchající do sebe různé vlivy taneční muziky za posledních téměř 40 let. Je tam slyšet house, synth pop, retro disco, sem tam dokonce třeba i dubstep či techno. Je to pomalejšího rytmu, není to tak uhnaný, jak se hrávalo dřív.

A nějaké konkrétní jméno prozradíš?

Pete Herbert, tenhle Anglán dělá výborný věci, je to můj oblíbenej producent. Téměř každej týden si od něho koupím nějakej track a pokaždé v mým setu od něho zahraju tři čtyři věci. Ten opravdu reflektuje, co se mi teď líbí. A samozřejmě spousta dalších jmen jako třeba Rotciv z Brazílie, kterej žije v Berlíně a docela ho ta berlínská scéna pozitivně ovlivnila. Pořád je z čeho čerpat a tenhle směr mě hodně baví. Občas to někomu může přijít, že je to moc přeslazený nebo moc retro, ale když se do toho zaposloucháš, má to moderní pojetí a moderní groove a hlavně čistý zvuk.

A teď dáme poslední otázku, kdyby ses mohl převtělit v nějaký hudební nástroj nebo do zvuku, který by to byl?

Basa. Protože když lidi přišli na párty, tak říkali „Javasu, zahrej na basu“, tak je to už několik let. Takže jedině basa, já mám basu hodně rád a na ní je hodně postavená i moje muzika.

Díky za rozhovor a budeme se těšit na oslavu tvých narozenin 10.5. v Mersey!

Super, přijďte!

Linky:

PARTYINFO

40 Javas bday freak

10.05.2013 Mersey, Brno
DJs: Pavel Bidlo, Javas, Elio, Vik, Koala
REKLAMAREKLAMA