Jak se žije vinyl shopům v Dortmundu?

Při cestě na Mayday do německého Dortmundu jsem dostal chuť se zastavit taky ve městě, abych se aspoň podíval, jak a jestli vůbec zde fungují obchody s vinyly. A taky mě zajímalo, jak se jim daří.

10.5. 2013 11:54:22 | reporty | Carl W

Zjišťovaní, kde v Dortmundu hledat obchody s vinyly, mi moc práce nedalo. Pomocí googlu jsem našel tři, ale ještě jsem raději napsal mail přímo na turistické informace, kde mi výrazně doporučili jeden - Andrä. Ten se nachází na jedné z nejrušnějších ulic plných obchodů a obchůdků - Westenhellweg. Andrä je obchodní síť které má své zastoupení i v Essenu nebo Duisburgu. Pobočka v Dortmundu patří k nejnovějším a údajně ještě není úplně v plném provozu.

V přízemí se nachází pouze hudební CD, my ale rovnou mířime po točených schodech o jedno patro dolů. Tam se kromě Blu-ray, DVD a konzolových her nachází také nemalý koutek věnovaný vinylům. Jsou rozdělené podle žánrů, jen jeden regál se liší. V něm najdeme houšť různých stylů, převážně ale německého folku a staršího popu - a vše odsud je za pouhé 1€. Já ale mířím rovnou k popisku Beat/Electronic, kde se schovává asi 200 až 300 desek.

Po delším přehrabování najdeme nějaké remixy starších tracků od Surgeona a Andrease Kreamera. Z pomalejších rytmů jsem našel Ibiza Club 18, kde se nachází track Cosmos Outher Space. Z něho si pak David Geutta vysamploval hit Love Don't Let Me Go. Celkově zde house jednoznačně převažoval nad vinyly jiných elektronických stylů. Převážně se ale jednalo o starší kousky šmrncnuté hip-hopem.

Máme vybráno několik vinylů, teď si je musíme poslechnout. Pán za pultem nám naproti jakémukoli dokladu s fotkou dá klíče od víka gramofonu a sluchátka. Gramofony jsou zde dva, oba Reloop RP-1000 MK3 napojené na zesilovač. Dva regály na odkládání poslechnutých vinylů a k tomu pohodlné a příjemné posezení u gramofonů. A hlavně na vás nikdo nespěchá, můžete si desky pouštět třeba několikrát dokola. Obchod je sice celkem plný, ale vinylům věnuje pozornost jen zlomek zákazníků.Gramofony uzamčeme a vybrané vinyly můžeme jít nahoru zaplatit. Cena jedné desky se zde pohybuje od dvou do osmi euro, kromě desek z již zmíněné sekce Alles für 1€. Tam jsem jen tak mimochodem našel jen jednu desku Kelly Family a jednu od Eurythmics, zbytek jsem vůbec neznal. U placení jsem se ještě zeptal, jestli by mi mohli doporučit jiný obchod tady v Dortmundu, kde se dají koupit desky, ovšem na to mi prodavač řekne, že o žádném jiném zde neví. Desek prý prodají asi deset za den, o víkendu je to o něco málo víc. LPčka zde kupují převážně turisti, Němci se spíš zajímají o Blu-ray a DVDčka, ze kterých tu mají největší tržby.

My se ještě přesouváme mimo centrum do malého zapadlého obchůdku The Hangout. Nádherně vystylizovaný shop se zaměřuje na prodej sprejů a všeho spojeného s hip-hopovou kulturou. A mimojiné zde najdeme taky asi tisícovku vinylů, i když převážně s hudbou, která nás tolik nezajímá. Z elektroniky se mi podařilo najít akorát jednu desku od Pendulum. Výhoda tohoto obchůdku byla, že zde byly dva gramofony i s mixákem zapojeny přímo do repra celého obchodu, takže jsem si mohly vybrané vinyly nejen přehrát do sluchátek pro sebe, ale i pro celý obchod. Pro hip-hopery asi ráj, my jen tiše závidíme a odcházíme.

REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně