Stanzim: Když nemusím zapnout komp, lítají špunty

Stanislav Zima aka DJ Stanzim patří mezi stálice české elektronické scény. Je nedílnou součástí Radia 1, stojí v pozadí labelu Quazi Delict, který je zodpovědný za jedny z nejlepších českých releasů (Floex, Kubatko…) a v neposlední řadě je to také výborný DJ a v pátek 26. 4. dubna se představí na Break4Beats s Roni Sizem.

22.4. 2013 06:31:10 | rozhovory | Acid

- Acid: Ahoj, jak se máš?

- Stanzim: Salut! Díky za optání. Sice momentálně slušně hektím, ale mám kde bydlet, mám co jíst, nejsem nahý, spousta skvělých lidí kolem... takže mám se skvěle ;o)!

Většina lidí tě má nerozlučně spojeného především s Radiem 1, kdy působíš prakticky od jeho začátku. Jak moc se změnil „modus operandi“ radia za tu dobu, co v něm působíš?

Diametrálně i nepatrně, jak se to vezme. Dnes máme zázemí standardní komerční stanice, funguje obchodní oddělení, máme programového šéfa a těch úplných amatérských lapsů je ve vysílání přeci jen po těch více než dvou dekádách o něco míň. Ale nezměnila se podstata - jsme parta, která pro hudbu dýchá - muzika u nás není výplní mezi spoty. Do mikrofonu nehulákáme a jedeme pořád bez nadirigovaného playlistu od programového bosse.

Radio 1 letos slaví 22. narozeniny. Co bys mu popřál?

Lásku, štěstí, zdraví... ;o) Asi aby nikdy nezapomnělo, z čeho vzešlo a rozvíjelo se trvale udržitelně. Většina obvykle nemá pravdu.

Pokud se nemýlím, djingu se věnuješ zhruba od roku 1996. Z čeho všeho jsi za tu dobu už hrál (resp. jaká hudební media jsi už vystřídal) a jaké přenosové medium momentálně preferuješ?

Prolínal jsem už i dřív, ale někdy v polovině devadesátek jsem se začal učit míchat. Předtím se pouštělo mnohdy i z kazet... jo, to bylo divoké období. Přes vítězné tažení digitalizace mám pořád neutuchající slabost pro vinyly, které poslední dobou kombinuju s CDs. Spousta skvělých věcí už vychází jenom digitálně...

Popsal by ses jako tradicionista, nebo spíše tech geek? Jinými slovy, máš radši „staré dobré postupy“, na kterých si začínal, nebo pravidelně sjíždíš net a hledáš, co se kde nového vyklubalo v rámci hudební techniky (ať už softwarové nebo hardwarové)?

Jsem konzerva. Den, kdy nemusím zapnout komp, lítají špunty. Což ovšem znamená, že těch oslav moc není.

Jsi jedním ze zakladatelů labelu Quazi Delict (Floex, Kubatko, Brooklyn [dříve jako Juanita Juarez], Mythematica...), který patří mezi absolutní špičku českých vydavatelství na poli elektronické muziky. A ačkoli Goliáš, pokud jde o kvalitu, je to spíše David, co se velikosti týče. Je těžké udržet takový label při chodu?

Díky. Upřímně, je to těžké. Děláme to ve volném čase, kterého je nějak míň a míň. Ale čas od času máme nějak potřebu vylézt z boudy a zaštěkat.

Poprvé jsem přišel do kontaktu s Quazi Delict prostřednictvím Floexova alba Pocustone (2001). Věděl jsi už tehdy, jaký se z něj vyklube genius :)?

No, asi to vyzní trochu namachrovaně, ale věděl. Fakt. Tomáš je neuvěřitelně talentovaný týpek, má vizi, styl a ambice. To všechno dohromady je setsafra výbušná směs. Jsem jeho velký fanoušek.

Koukal jsem do jednoho staršího rozhovoru s tebou (asi 10 let zpátky), kde ses nechal slyšet, že djing se u nás bere vážněji než třeba v zahraničí. Myslíš, že se na tom něco změnilo od té doby?

Teď přemýšlím, jak jsem to tehdy myslel. Asi se to týkalo občasného zklamání z vystoupení různých zahraničních honorací, které se u nás vykalily do nedůstojna, předvedly sérii dvaceti rewindů a odletěly s dvoutisícovkou liber. Pamatuju si staré časy v pražském Puntu na čtvrtečních Hyperfunk večírcích, kde vystoupit byla obrovská čest - přišli všichni, kdo se v Praze motali kolem dnb a bedlivě poslouchali, co a jak hraješ. Ale změnilo se mnohé. Dnes rewinduje i spousta Čechů a Angličani zase předvádějí parádní, hypnotické sety bez jediné vracečky - naposledy třeba Doc Scott v Crossu!

České hudební projekty, které tě nejvíce zaujaly během posledních šesti měsíců?

Low Profile, Tom Small, Jock The Lock, Uncless, Psyek, RTM, Subject Lost, Ans, Wr!ng, Boris Carloff, Soliloqui...

Na Break4Beats se představíš na Deep & Minimal dnb stage. Kteří DJs či producenti ti jako první vyvstanou na mysli, když se řekne deep & minimal dnb?

Především dBridge. On je svým způsobem spasitelem tohohle stylu. Potom Calibre, Marcus Intalex, Seba, Commix nebo třeba Alix Perez. Z novějších minimalistů za všechny alespoň Skeptical, Ruffhouse, Consequence, Flatliners, Stray. Měj se a moc se už zase těším na Flédu!

PARTYINFO

Break4beats

26.04.2013 Fléda, Brno
DJs: Roni Size + MC Tonn Piper, Lixx, Sayko + Soldik, Mystique, Hrr.nec
bar: Stanzim, Mireau + B-style, Motouch, Indigoboy
Cena: 250 / 290
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně