Kaisersoze: Bavím se tím, co hraju

Proč obrátil svůj postoj k vlastní produkci? Kdo za tím stojí? A jaké alter-ego chystá opět využívat? K příležitosti jeho sobotního brněnského vystoupení jsem si povídal s jedním z matadorů české taneční scény.

9.4. 2013 08:49:30 | rozhovory | Carl W

Kaisersoze na Apokalypse [foto: milo / Depo9]

- Carl W: Ahoj Jirko, teď jsem nedávno četl, že tě baví objevovat nové, méně známé umělce či labely. Poděl se s námi o tvůj poslední objev.

- Kaisersoze: Mým posledním nejnovějším objevem je francouzský producent, performer a taky DJ Kangding Ray, vlastním jménem David Letellier, který komponuje a hraje široký záběr elektronické muziky, od čistě ambientních zvukových koláží po dynamické a ostré techno tracky. Moc rád bych ho viděl živě. Co se týká techna, tak tady jsem objevil latinskoamerické DJs kolem labelu Malicious Smile, pokud nutně nepotřebujete rychlost, pak by se vám hraní těchto chlapíků mohlo líbit.

Působíš za pultem už hodně dlouhou dobu, nepříjde ti, že dříve se chodili lidé na párty bavit a teď ji spíše analyzují?

Ani ne, jednu dobu se mi to zdálo, ale teď už to buď nevnímám, nebo se tím, co hraju, bavím do té míry sám, že pokud přede mnou někdo analyzuje a nebaví se, je mi to fuk.

Co mám informace, tak DJingem, se neživíš. Vím, že jsi dělal v rádiu v Českém rozhlase? Platí to pořád?

V tomto ohledu hlásím setrvalý stav. Právě na tyto otázky ti odpovídám u zprávařského počítače, na odpolední směně, během příprav relace v níž zazní, že ve vyškovské spalovně dnes policie zlikvidovala půl tuny zabavených drog a Olomouc se poprvé zapojí do akce "Do práce na kole". V rozhlasu jsem už bezmála 10 let a pokud to nějak nepodělám, rád bych tady zůstal až do důchodu, protože je to zajímavá, zábavná a často napínavá práce, vlastně stejně jako DJing.

Jestli jsi dobře pamatuji, vystupoval jsi i pod alter-egem Aleph, je to tak? Je tento projekt už mrtvý, popř. máš ještě nějaký takový projekt, který bys chtěl udržet při životě, nebo už bude jenom a pouze Kaisersoze?

Zrovna minulý týden jsem uvažoval o tom, že bych Alepha zase probudil. Protože mě docela baví třeba deep-house. Nedávno jsem nahrál už druhé takové demo. Někteří lidé jsou pak trochu zmatení. Možná bych mohl podobné výlety jinam odlišit. Vlastně právě z tohoto důvodu Aleph vznikl. Rozhodně ještě neřekl poslední slovo.

Co se týče technologií, jaký máš momentálně setup?

Stále zůstávám věrný Traktor Pro + Maschine, je to soft i hard, který nabízí obrovské možnosti a baví mě.

Nechybí ti vinyly? Nemáš chuť si někdy na akci zahrát výjimečně pouze z desek?

Sem tam bych si z desek ještě zahrál, ale nějak moc to neřeším. Nepatřím k radikálním vyznavačům nových technologií. Podle mě jsou zbytečné i útoky vůči všemu novému a zpátečnické lpění na old school způsobech. Ono je to v podstatě úplně jedno. Matlal, který to neumí s vinyly nebude o nic lepší s jakoukoliv technologií. Prostě "kouzelné tlačítko" neexistuje a nejlegračnější jsou názory lidí, kteří si myslí, že je to jen o funkci SYNC, která jakž takž srovná beaty.

V nedávném rozhovoru s Tokátkem jsi říkal, že produkce je pro tebe mrtvá, že na to nemáš talent. Nemáš třeba chuť zkusit s někým aspoň nějakou kolaboraci? Nápadů za celou tvou dlouhou kariéru musíš mít v hlavě hodně, ne?

Ano, to je pravda, to jsem říkal a odráželo to můj tehdejší postoj k produkci. Faktem zůstává, že netrpím přehnaným sebevědomím ve věci skládání vlastních tracků, protože než vydávat to, co se v 98% dostává na trh, tak to si radši koupím bicí a dám se na metal. Momentálně jsem vše přehodnotil a jistě něco zkusím, jak se říká, za vším hledej ženu. Právě ta moje mě přesvědčila, že bych to měl aspoň vyzkoušet, takže ji nechci zklamat.

Pomáhal jsi z organizací tehdy obrovské halovky Orion Hall. Nechybí ti to? Nechtěl by jsi zase stát a pomáhat u zrodu nějaké nadčasové halovky, nebo takové ambice už nemáš?

Moc mi to nechybí, i když tehdy mě to bavilo. Je to spousta práce, která se bohužel někdy mine účinkem. Sem tam někde nabídnu poradní hlas, ale už se asi nebudu pouštět do větších akcí.

A když jsem u toho promotérství, jak je na tom Vortex? Nemáš chuť jej zase nastartovat?

Vortex stále hybernuje, ale vypadá to, že už mu začal odtikávat čas do znovuzrození. Možná už na podzim. Podrobnosti bych zatím, dokud není všechno jisté, nechtěl zveřejňovat. Snad je to, že by mělo jít o akci, která nebude nabízet předimenzovaný line up, bude chtít bavit a trochu seznamovat s aktuálním děním.

Přijde mi poslední dobou, že se Češi začínají prosazovat v produkci, ale spíše ve světě, než u nás. Není to trošku paradox? Nebo je to tím, že české labely si neumí udělat kvalitní promo a prosadit se?

To je těžká otázka a přiznám se, že na ni nedokážu odpovědět. Možná, když v budoucnu něco spáchám a uvidím do toho víc, dovedu se k tomu lépe vyjádřit.

Máš kromě hudby ještě nějaké koníčky? Které?

Sport (běh, kolo, turistika, ...), literatura, filmy, psi a už brzy snad práce na úpravách domu se zahradou, který si právě pořizuji, a do kterého prchám z města.

A poslední odlehčující otázka. Kdyby o tobě v Hollywoodu vznikal film, koho bys chtěl, aby tě hrál?

To je přece jasné - Kevin Spacey!

Poslechni si: Kaisersoze @ Turbine III, Marley Club Ostrava, 29.03.2013

PARTYINFO

Ultrasonic tour

13.04.2013 Perpetuum, Brno
DJs: Kaisersoze, Revis, Adam Cloud, Carl W, Tokátko, Nkyp
Cena: 50 / 80
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně