Apríl: Mácháč se i letos vypouští. A vypuštěný už zůstane!

Oblíbený festival, náš největší taneční, se v podobě, jakou léta známe, stal minulostí. Ale nebojte se. I letos nás čeká tanec na pláži.

1.4. 2013 07:45:08 | informace |

Mácháč býval koncem prázdnin království sinic

Začátek jara v severočeských Doksech přináší tradiční obrázek vypuštěného rybníka Mácháče. V rámci příprav na novou rekreační sezónu se ze dna bagrují usazeniny, které jsou živnou půdou pro jedovaté bakterie sinic. Kdo byl na Mácháči někdy koncem léta, dobře si pamatuje vodu, která se bakteriemi doslova zelenala. Bagrovat dno se bude tedy i letos. Opravdu důkladně a jen s jedním rozdílem. Zpětně se už napouštět nebude, rybník zůstane bez vody.

„Každý rok vyhazujeme za čištění vody desítky miliónů korun z naší obecní pokladny i z evropských fondů, které můžeme využít jinak. Třeba na stavbu parkovišť a betonových ploch, které v rekreační zóně zoufale chybějí,“ říká starostka městečka Ing. Eva Burešová. „Je pravda, že nás trochu zlobí ekologisti, kterým se nelíbí, že stovky živočichů přijdou o své přirozené prostředí. Ale jaké přirozené, rybník tu nebyl odjakživa. Přežili s vodou, přežijí i bez vody,“ rozebírá filosoficky problém starostka a ukazuje zájemcům tabulku plnou grafů a čísel.

Mácháč bude!

„Každoroční opatření jsou nakonec jen s dočasným účinkem, kolem konce července Mácháč stejně zazelená. Rozhodli jsme se, že loni stačilo. Podle našeho průzkumu se stejně většina rekreantů v kempu kolem jezera koupat nechodí, ale soustředí se na okolní diskotéky a zábavy. Tam se nám peníze na parkoviště budou hodit.“

Gabo zaráží v bodě, kde v létě bude hlavní stage, centrální nosný kůl

Zmíněná zábava, to může být třeba i stejnojmenný festival, který se tradičně v Doksech koná. Je novými podmínkami ohrožen?„Kluci moji ušatí, já nevím, kde jste to vzali, že je něco v ohrožení. Nezastavil nás ani uragán a protržené nebe tenkrát před 10 lety na Starých Splavech, tak proč se bát vyschlého dna?“ kroutí hlavou pořadatel Zdeněk „Gabo“Gabriel. Festival tedy prázdno místo vodní hladiny neohrozí.

„Každej rok z vody lovíme šetřílky, kteří se k nám snaží doslova připlavat, tak těm to aspoň zatne tipec,“ připomíná i ekonomické aspekty změny. „Napište tam a dejte to na facebook, že se letos uvidíme na Klůčku, pódium bude stát jako loni, nevím co řešíte,“ rázně nějakou diskusi Gabo utíná, že Mácháč bez vody, odrazu Měsíce na hladině i rozsvícených lodí už prostě nebude ono. „Dejte si na mě pivo! Petře, nasaď si holiny, jde se vyměřit ten mejn,“ nese se nad Klůčkem za sychravého jarního odpoledne jeho halekání.

Linky:

Článek vyšel 1.4.2013

PARTYINFO

Mácháč 2013

23.08.2013 - 24.08.2013 Klůček, Doksy
Cena: 595 - 2.590 (VIP)
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně