Anja Schneider: Neexistují pro mě hranice!

DJka, managerka a matka v jedné osobě - to je berlínská ikona klubové scény Anja Schneider, která patří mezi zakladatele proslulé značky Mobilee. Seznamte se prostřednictvím následujícího rozhovoru s jednou z nejpracovitějších žen za pultem, která se představí na hlavním pódiu brněnské party Citadela.

28.1. 2013 08:47:51 | rozhovory | Nois

- Nois: Dočetl jsem se, že jsi fanynkou kultovní kapely Depeche Mode, která momentálně vydává své nové album a chystá se na turné. Jak se ti zamlouvá jejich aktuální sound?

- Anja Schneider: Miluji skupinu Depeche Mode již od jejího začátku. Na živo jsem je slyšela už dvakrát a chystám se i na jejich letošní berlínský koncert - dokonce už mám doma i lístek! Právě 80. a 90. léta mají na mé muzikální cítění velký vliv. V té době jsem vyrůstala a zamilovala se do hudby. Do všech hudebních žánrů - nejsem jen „techno head“, ale mám ráda i death-metal, klasickou hudbu, hip-hop a tak dále. Neexistují pro mě hranice.

Ve tvé biografii jsem se dočetl, že jsi v mládí hrála na flétnu. Dokázala bys na tento nástroj zahrát nějakou melodii i dnes? Zkoušela jsi hrát i na něco jiného - třeba na klávesy?

Nemyslím si, že by člověk zapomněl jak se na nějaký hudební nástroj hraje, pokud jej dříve ovládal na slušné úrovni. V mém případě by ale bylo zapotřebí hodně tréninku, abych byla schopna zahrát nějakou rozeznatelnou melodii! Na žádný jiný hudební nástroj neumím a po zvuku flétny bohužel v techno produkci není moc velká poptávka.

www.rave.cz/shop
Kup si lístek na Citadelu na www.rave.cz/shop.

Které období klasiky tě zaujalo nejvíce a kdo je tvým oblíbeným skladatelem?

Ačkoli to není klasika v pravém slova smyslu, tak to byl jazz, který měl rád můj otec a díky hře na flétnu jsem objevila Herbieho Hancocka. Jeho hudba je velmi rozmanitá a ovlivnila mnoho dalších hudebních žánrů po několik dekád. Poprvé mě zaujal v době, kdy spolupracoval s Milesem Davisem v Second Great Quintet group. Hancock je známý především díky hitu Rockit, ale udělal toho mnohem víc. Za jeho nejlepší počin považuji album The New Standard.

Poslechni si: Herbie Hancock - Rockit

Všiml jsem si, že během hraní si ráda zapálíš... jaký máš názor na protikuřácké zákony šířící se Evropou?

V Německu je to s protikuřáckými zákony v každé spolkové zemi jinak. V Berlíně například není povoleno kouřit uvnitř klubů, restaurací a kaváren. Na soukromých mejdanech je to ale volnější. Stejně tak je to na mnoha dalších místech Evropy. Je to správné opatření a to říkám i přesto, že jsem kuřačka. Je to zdravější, ačkoli teď můžeš cítit všechny ty ostatní „smrady“ klubu, které byly dříve skryté pod rouškou dýmu.

Patříš mezi zásadní postavy berlínské taneční scény. Jak bys její prostředí popsala po roce 2012?

Je zdravá a trošku se přiblížila starým dobám, kdy se undergroundové party pořádaly ve starých továrnách, sklepeních, skladištích, stejně jako dnes. Je to zábava a změna oproti zajetým jednoúčelovým klubům. Musím ale uznat, že všechny kluby si vedou dobře a lidé se stále chtějí bavit. Ráda bych také zmínila, že se nám podařilo uskutečnit mnoho „mobilee sessions“ na různých místech, ze kterých probíhaly i živé video streamy a opravdu se to povedlo.

Jsi považována za objevitelku dua Pan-Pot, které je u nás poslední dobou velmi oblíbené. Kdy a jak nastal ten zlom, ve kterém sis řekla: „Wow... to je ono, ty musím mít na svém labelu.“

Pan-Pot byli kamarádi kamarádů (tak to obvykle s nováčky na Mobilee records bývá). Někdo mi řekl: „Hele, tohle si musíš poslechnout“ a zbytek historie už znáte. Okamžitě tam přeskočila jiskra a tak je to se všemi lidmi z našeho labelu. Samozřejmě si také vybíráme takové lidi, se kterými si rozumíme - to je pro Mobilee velmi důležité. Není to jen o hudbě, osobnost v tom taky hraje roli. Jsme semknutý a spolupracující tým, ve kterém si lidé musí navzájem „sednout“.

Nebudu se tě ptát na obligátní otázku týkající se DJingu a digitalizace, přesto by mě ale zajímalo jak si v Berlíně, jakožto v centru klubové scény, vedou vinyl shopy...

Není jich tu mnoho. Existuje zde obchod Oye v Prenzlauerberg, který má širokou nabídku disca a house, ale vozí I hip-hop a jazz. Nejznámějším je asi Hardwax, který má největší výběr techna a taneční hudby z Británie, Evropy a Ameriky. Dá se tu najít i dubstep a další žánry, stejně tak jako white labely a limitované edice. Mimochodem Mobilee stále podporuje vinyly a všechny naše releasy vycházejí i na deskách.

Vedeš značku Mobilee, lítáš po světě, takže žiješ život DJe i manažera naplno. Zbývá ti vůbec nějaký čas na odpočinek?

Momentálně jen těžko, protože mám jeden a půl ročního syna. Pokouším se trávit s ním co nejvíce času, ale když je u prarodičů, snažím se zajít do posilovny a vidět se s přáteli. Neskutečně moc času trávím na cestách, takže mi na přátele nezbývá moc času - ráda s nimi však povečeřím jídlo připravené doma. Cestovat po celém světě je velký dar, který je zároveň vykoupen tím, že většinu času trávím mimo domov, kde bych ráda byla.

Co je smyslem tvého života?

Můj syn, stejně tak jako starost o něj, která je mým primárním úkolem. Taktéž má práce v mobilee, DJing a radio DJing mi dávají šanci skloubit to všechno dohromady tak, abych mohla dělat to co mě baví. Ráda bych na všechno měla více času, ale dokážu si představit, že i ten čas navíc by se nějak vyplnil. Takže pořád sehrávám boj s časem...

Video: Grünanlage Entenwerder Mobilee Anja Schneider

PARTYINFO

Citadela CubeGame

22.02.2013 Bobycentrum, Brno
DJs: Dusty Kid (live), Johannes Heil (live), Anthony Rother (live), Anja Schneider, Uto Karem, Candy Cox, O.B.I., Mario Ranieri, Boris S., Sonja, Segment, Subgate, Sepromatiq, Golpe
Cena: 299 - 2.499 (VIP)
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně