Uto Karem: Soustředím se na váš nejlepší zážitek

Uto Karem rozvířil stojaté vody beatportové šedi a dokázal svou...

21.1. 2013 08:17:01 | rozhovory | Nois

.. hudbou upoutat pozornost jak starých DJkých pardálů tak nové vlny clubberů. Jeho desky vychází na prestižních světových labelech a nabídky na remixy se hrnou od těch nejzvučnějších jmen. Přesto si tento Ital s britskými kořeny zachovává lidskou tvář a nebojí se rozpovídat se o svých začátcích i snech.

- Nois: Ahoj Uto, jak si užíváš současnou zimní atmosféru při svém cestování po světě?

- Uto Karem: Ze všeho nejdřív bych vás také rád přivítal a popřál mnoho štěstí do roku 2013. Zimní čas trávím především ve studiu. Samozřejmě ale desítky hodin věnuji také cestování a hraní. Paradoxně jsem si však minulý týden užíval léta v Mexiku na Riviera Maya, kde jsem měl i možnost navštívit mnoho zajímavých míst.

Své dětství jsi strávil v Londýně a poté ses přestěhoval do Itálie. Co v tobě tato britská metropole zanechala?

Byla to skvělá éra mého života. Opravdu jsem si během ní užil 80. léta naplno - především pak po hudební stránce, ze které čerpám inspiraci dodnes. Přiznám se, že si ujíždím na tvorbě re-editů mých oblíbených songů z té doby. Je skvělé, když pak vidím s jakým ohlasem na ně dav reaguje.

www.rave.cz/shop
Kup si lístek na Citadelu na www.rave.cz/shop.

Co u tebe vlastně nastartovalo dráhu DJe?

Celé to začalo, když jsem navštívil jednu nelegální party v Neapoli v roce 1993. Hudba i klubové prostředí mě okamžitě okouzlily. Dříve to bylo hodně spjaté s opravdovými kamarády a hudebními nadšenci, kteří si užívali něco čerstvého a nového... Nikdo nečekal, že se to jednou rozroste do takových rozměrů.

Co ti osobně přináší větší pocit seberealizace - produkce nebo DJing?

Cítím se jako umělec milující hudbu v jakékoli formě - ať už je to před davem lidí nebo pozdě v noci ve studiu. Obě tyto „profese“ jsou, z mého pohledu, velmi provázané. Jako producent se stále snažím přicházet s novými nápady. Jako DJ se soustředím na to, abych publiku zprostředkoval ten nejlepší zážitek.

Máš velmi specifický sound, díky kterému se tvé desky řadí na přední příčky žebříčků prodejnosti. Do jaké míry se na něm podílí hardwarové a softwarové nástroje a které jsou tvé oblíbené?

Z hlediska hardwaru jsou pro mě základem analogové kompresory a ekvalizéry, které mi dávají možnost formovat zvuk do požadované podoby.
U softwaru pak vedou produkty firmy Native Instruments, především pak Komplete 8 a Maschine, díky kterým mohu ovládat mé oblíbené VST a sekvencery.

Jaké vybavení si s sebou momentálně vozíš na hraní?

Můj aktuální setup vypadá následovně: 2 kontrolery, pomocí kterých ovládám 4 decky, kontroler Maschine, díky kterému do svých setů přidávám perkusové smyčky a další nástroje pomocí kterých používám další efekty, vokály a tak dále. Občas svůj setup aktualizuji a snažím se tak udržet vystoupení stále originální.

Poslechni si: Format:B - Piano Man (Uto Karem Remix)

Hraješ z oblíbeného programu Traktor, který naskýtá neskutečné množství efektů. Které jsou tvé oblíbené?

Nejvíce používám Reverb T3 a delay... občas zkouším i nové efekty, ale tyto patří mezi moje top.

Nemyslíš si, že většina aktuální produkce a DJ setů je založena právě na těchto dvou efektech?

Když se tyto efekty používají rozumně a ve chvílích, kdy dokáží skladbu obohatit, tak je to OK. Samozřejmě ale všeho moc škodí.

Přemýšlels někdy o živém projektu?

Ano, přiznávám se, že v poslední době jsem o tom skutečně několikrát přemýšlel. Možná to časem přijde, možná ne. Uvidíme, co budoucnost přinese.

Za poslední roky jsi dělal remixy pro spousty jmen, které ve světě taneční hudby něco znamenají. Máš ale nějakého vysněného umělce, pro kterého bys rád udělal remix?

Máš pravdu, za poslední léta jsem udělal opravdu hodně remixů a jsem rád, že se mi dostalo té šance remixovat skladby mých oblíbených interpretů. Kdybych si ale mohl vybrat kteroukoli legendu, tak bych přemýšlel o remixu pro Prince, New Order, Kraftwerk, Daft Punk. S těmi všemi bych opravdu rád spolupracoval.

PARTYINFO

Citadela CubeGame

22.02.2013 Bobycentrum, Brno
DJs: Dusty Kid (live), Johannes Heil (live), Anthony Rother (live), Anja Schneider, Uto Karem, Candy Cox, O.B.I., Mario Ranieri, Boris S., Sonja, Segment, Subgate, Sepromatiq, Golpe
Cena: 299 - 2.499 (VIP)
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně