Johannes Heil: Zachraňme vinyl!

Autor hitu Paranoid Dancer, věčný novátor a hudební mág, který pomocí hudby vypráví kolosální příběhy vycházející z nitra jeho duše. Před Citadelou jsme vyzpovídali jednu ze zásadních postav německé i evropské taneční scény, která se nezapomenutelně zapsala do její historie. Johannes Heil, dámy a pánové.

7.1. 2013 06:29:29 | rozhovory | Nina

- Nina: Ani pro novou generaci clubberů určitě nebude na škodu, když na úvod popíšeš svoje muzikantské začátky...

- Johannes Heil: Všechno to začalo v roce 1995, kdy jsem na Kanzelarmt Records vydal svou debutovou desku Die Offenbarung, která se okamžitě stala hitem. Čas šel dál a na mém kontě začalo přibývat mnoho dalších úspěchů, přesto pro mě label Kanzelarmt bude navždy představovat nezapomenutelné období...

O čem je tvůj současný zvuk? Dočetl jsem se, že názvy tvých alb měly vždy jistý spirituální nádech, a proto by mě zajímalo, zda-li je tvé poslední album „Loving“ ovlivněnou nějakým romantickým obdobím?

www.rave.cz/shop
Kup si lístek na Citadelu na www.rave.cz/shop.

Album se vyvíjelo postupně a celkově z něj mám pocit, že se jedná o živý organismus, který dává smysl pouze jako celek. Jsou na něm melodické i tajuplné tracky, které v celku charakterizují přesně ty pocity jako když se člověk zamiluje. A pokud se ptáš o čem je můj současný zvuk, tak věz, že se pořád motám okolo techna s minimalistickými prvky.

Nepřipadá ti to jako klišé? Termínem minimal techno DJ / producent se dnes označuje každý, kdo hraje o pár BPM pomaleji než hrával před 10 lety... V čem jsi jiný?

Je fakt, že ta škatulka „minimal techno“ je neskutečně zavádějící. Já své tracky našel například i s popisky jako „schranz“ nebo „trance“. Každopádně je to nejspíš z toho důvodu, že má hudba je fakt rozmanitá a těžko zařaditelná. Není tak rychlá jako dřív, namísto toho je o dost propracovanější. Nebo aspoň já do ní vložil mnohem víc práce.

A kolik práce jsi vložil třeba do svého legendárního hitu Paranoid dancer?

V porovnání s mou současnou produkcí mi Paranoid dancer zabral samozřejmě méně času, ale pro mě má tahle skladba úplně jiný rozměr - otevřela mi brány do všech klubů!

Jak obtížné nebo naopak snadné je pro tebe přenášet své myšlenky do hudby?

Jak kdy. Někdy to jde samo, jindy mám naopak v hlavě takový kolotoč a takovou spoustu nápadu, že jsou to jednoduše nepřeveditelné...

Nepřijde ti, že zažíváme éru hudební nadprodukce, ve které kvalitní muzika snadno zapadne?

Přesně tak! Je to daň za digitalizaci a všeobecnou dostupnost jak k MP3ojkám tak k programům, díky kterým může být dneska producentem kdokoli. A proto říkám: „Zachraňme vinyl!“ Neznám hudební médium, které by bylo pro lidské ucho příjemnější a které by v sobě mělo takové charisma. Kdo někdy držel v ruce vinyl se svou oblíbenou skladbu zajisté ví o čem mluvím.

Které současné producenty uznává Johannes Heil?

Gregor Tresher, Extrawelt, Gabriel Ananda, Dominik Eulberg a Tobias Felbermayr.

Na čem teď děláš?

Plánuju další album a dělám taky hodně remixů.

S těmi remixy se opravdu roztrhl pytel...

Jo, dokonce si můžu vybírat a některé i odmítám. Chci, abych danému tracku vtiskl svůj rukopis a představil jej z jiné perspektivy. Dá to hodně práce, ale na výsledku je to znát. Chci, aby moje remixy opravdu za něco stály a nebyly pouhými doplňky na EP.

Video: Johannes Heil live @ Click at the beach

Proč jsi se vlastně rozhodl pro „live projekt“?

Nějakou dobu jsem hrál taky jako DJ, ale častokrát jsem narazil na to, že v klubech nebyli schopni zajistit potřebné technické vybavení. Proto jsem postupem času začal vozit vlastní hardware a to už bylo jen krůček od live projektu.

Na scéně se pohybuješ již takřka 20 let. Jak si po takové době ještě dokážeš užívat party?

Jde to, ale vybírám si, kde se zhulákám. Pravidelně se mi to daří například se Svenem, haha.

A co nervozita před hraním?

Vždycky jsem nervózní býval a nejspíš vždycky budu. Proto se mnou takřka na všechna vystoupení jezdí má snoubenka a manager, kteří mě uklidňují.

PARTYINFO

Citadela CubeGame

22.02.2013 Bobycentrum, Brno
DJs: Dusty Kid (live), Johannes Heil (live), Anthony Rother (live), Anja Schneider, Uto Karem, Candy Cox, O.B.I., Mario Ranieri, Boris S., Sonja, Segment, Subgate, Sepromatiq, Golpe
Cena: 299 - 2.499 (VIP)
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně