Jaká jsou nejlepší alba za rok 2012?

Máme tu téměř rok končící třináctkou, a tak jsem se rozhodl zrekapitulovat něco málo z toho, o čem zde necelý rok píšu a co stojí mnohdy za nejedno poslechnutí. Zde je žebříček 25 nejlepších alb za rok 2012, tak jak jsem ho vybral já.

2.1. 2013 09:06:07 | nové desky | Carl W

10. Hideo Kobayashi - Underground Business [Apt. International] - 27. června

V Japonsku underground letí, takže není překvapení, že se do první desítky probojoval i zástupce tohoto státu. Hideo Kobayashi (člen Nagato Kitchen spolu s Jeromem Sydenhamem. sice před tímto počinem již nějaká alba vydal, zde ale upřednostnil silnou linku moderního techna a duní „pěkně od podlahy.“ Was it a dream? a Snow Monkeys jsou silné tracky, basovou linkou se ale nevyrovnají tomu s názvem ZX1200-A1. Hideo zatím hraje jen v Asii, do Evropy se tento rok nepodíval a tak jen doufejme, že ho na nějakém festivalu nebo halovce potkáme. Deska vyšla na japonském Apt. International, kde, kromě jeho tvorby, najdeme také řadu dalších kvalitních počinů, třeba od berlínského producenta, který si říká Tony Lionni nebo jeho kolegy Spencera Parkera.


9. The Advent - Sonic Intervention [H. Productions] - 24. září

Když vydává album Cisco Ferreira, je to ve světě slyšet. Tím spíš, když na nové čekáme sedm let. A co teprve, když víme, že těch dlouhých sedm let vyplnil spolupráci s Ricardem Rodriguesem alias Industrialyzerem a vznikly pecky jako T1 nebo Terra Nosa, které vešly do historie?Upřímně jsem čekal o fous více, ale rozhodně výsledným albem nejsem zklamán. Na albu se objevil jak Industrialyzer u tracku NZT, tak i další Ciscovi blízcí přátelé, třeba Jason Fernandes nebo Cari Lekebusch. Z tracků mě nějvíce oslovil Body Count, Gamora a NZT. Advent chtěl mít album hodně osobní, což se mu povedlo, rozhodně zaujme a u žádného z devíti tracků si neřeknete: „To byla nuda.“ Co se týče labelu H. Productions, tak ten má jako jediný v mém žebříčku tři zastoupení a letošní rok Lekebuschovi a spol. hodně povedl.


8. Legowelt - The Paranormal Soul [Clone] - 19. listopadu

Velký kritik současné EDM scény dává vzpomenout na staré časy novým albem. Dříve byl Legowelt hodně výrazná postava, vydával třeba pod křídly Cocoon Recordings, na kontě má i celosvětový hit Disco Rout, ale v poslední době je spíše v ústraní. Danny Wolfers se po celkovém úspěchu loňského alba The Teac Life, které dával k dispozici na svém webu zdarma ke stažení, rozhodl, že přeci jen má ještě co říct a dohodl se s Clone Records, že si zde letos vydá své album The Paranormal Soul. Na svém zvuku nic nezměnil, pořád vyznává heavy-house se svými typickými synťáky a právě díky tomu se mi album tolik líbilo, třebaže je opravdu o hodně jiné, než alba zbývající. Za poslech rozhodně stojí Elements of Houz Music nebo Rave Till Dawn. A pokud se vám aspoň jedna z těchto skladeb líbí, rozhodně neváhejte a vrhněte se na celé album.


7. Miss Djax & Patrick DSP - Techno Crusaders [Djax-Up-Beats] - 11. září

Sedmičku si zasloužili techno-křižáci Saskia "Miss Djax" Slegers a Patrick Gharapetian alias Patrick DSP. V květnu tohoto roku se non-stop deset dní zavřeli do studia v Eindhovenu, aby dali dohromady album Techno Crusaders, které následně vyjde na jednom ze sesterských labelů Djax Records, konkrétně Djax-Up-Beats. Měla to být taková příprava na společné hraní na festivalu Awakenings, kde pak celé album ve svižném setu odprezentovali. Na albu je aktuální tvrdý techno sound s vůni oldschoolu. Určitě se zaměřte na skladby Feel It a pilotní Techno Crusaders. Součástí alba je pak i výše zmíněný set z Awakenings a už kvůli němu se vyplatí mít album doma v poličce nebo aspoň na disku. Pro technaře, kterým se líbí nářez kolem 135BMP, je toto povinnost.


6. Monoloc - Drift [CLR] - 2. listopadu

Je to první album tohoto Němce ze slavné stáje Liebingova CLR a tam rozhodně nic špatného nenajdete. Debutový Drift se povedl, a to i díky tomu, že na jeho tvorbu dohlížel sám boss Chris Liebing, o mastering se pak postaral další kolega spjatý s tímto labelem - Brian Sanhaji. Aby toho nebylo málo, tak u třech tracků z celkových devíti vypomohl svými vokály i Daniel Wilde, který s CLR hrává na turné. Mě nejvíce zůstaly v paměti skladby When I Get Older a It’s Mine, v obou se právě Danielův hlas objevuje. Když CLR vydává album, je to událost a Monolocovo hutné těžkopádné silné techno se sem velice hodí. Jediné, co se dá albu vytknout je, že devět tracků je prostě málo a nám tak nezbývá, než se těšit na další Monolocův release, nejlépe znova na CLR.


5. Mr. G - State Of Flux [Rekids]- 19. července

Matthew Edwardsovi (Radio Slave. se povedl skvělý kousek, když se mu podařilo podepsat Colina "Mr. G" McBeana, který zde vydal již své druhé album. A deska State Of Flux se okamžitě stala hitem. A to ne proto, že by se povedl jeden nebo dva tracky a zbytek by se dal považovat za „omáčku.“ Tady je pecka každá skladba a tak není divu, že do alba sahají ve svých setech třeba Ben Sims, Ricardo Villalobos nebo i Sven Väth. Jsem si jistý, že pokud se zaposloucháte do jedné skladby, poslechnete si i komplet celé album, pokud bych ale musel vyzvednout nějaké tracky, tak by to byly asi Remember This! a hlavně Absurd Beatz No. 4. Colin mísí starý zvuk techna a techhousu a dodává mu něco navíc, co označuje jako „G-Style.“ Škoda, že již přestal vystupovat jako DJ, s novým albem by byl jistě hvězdou největších halovek i festivalů.


4. Paul Kalkbrenner - Guten Tag [Paul Kalkbrenner Musik] - 30. listopadu

Zcela očekávaně se zde musí umístit i německá superstar. Po Berlin Calling se od něj očekává hodně kvalitní produkce, určitě pak fanoušky nezklamal následujícím Icke Wieder a ani nyní tomu nebude jinak, protože s Guten Tag právě na předchozí album hodně hudebně navazuje a znovu je z něj cítit obrovská procítěnost, sentimentálnost a hlavně dobrá nálada. Do celého alba se vešlo 17 tracků, kterým vévodí Das Gezabel, který byl pilotní singl z celého alba a vzniklo k němu i melancholické video z letošního Meltu. Pozadu ovšem nezůstává ani Spitz-Auge nebo Der Ast-Spink. Ovšem druhý Sky and Sand neočekávejte. Ale je hezké vědět, že člověk, co nehraje a neprodukuje komerční dance-pop music dokáže s přehledem vyprodat stadion a má miliony fanoušků po celém světě. Guten Tag tedy zasloužené čtvrté místo.


3. Oscar Mulero - Black Propoganda [Warm Up Recordings] - 11. června

Jako první na bedně stojí zarostlý Španěl. Madridský rodák na svém letošním albu ukazuje typickou industriální atmosféru temného underground techna. Výborný zvukový design dokresluje atmosféru toho, co má album prezentovat - smutnou evropskou krajinu. Zde se nedá ani vybrat track, který je něčím výjimečný. Album je nutno pojmout jako celek. Pokud se do něj zaposloucháte, třeba za hnusného mlhavého počasí, krásně to dodá na atmosféře. Je to třeba úplný opak předchozí Kalkbrennerova alba, kde se u každého tracku rozzáříte. Tady prostě budete vnímat šeď, temnotu, smutek a u abstraktní tvrdé basy se prostě smát nebudete. Oscarovi se výborně povedlo přenést pocity do alba a tím se Black Propaganda u mě dostala do nejlepší trojky.


2. Vitalic - Rave Age [Different Records] - 22. října

Pascal Arbez-Nicolas alias Vitalic oznamoval vydání alba více než rok dopředu a všichni doufali v navázání na úspěch OK Cowboy a Flashbomb. Doufali správně, ale přesto je album v něčem trochu jiné a trochu nečekané. Ještě před samotným vydáním celého alba vyšel samostatně singl Stamina, což je rozprouděné electro v těch nejvyšších otáčkách. Spíše pak uklidněně oproti předchozímu působí skladba Fade Away. Kritici albu vytýkají šablonovitost a předvídatelnost, na druhou stranu na mě působí, že to pořád funguje. Vitalic může vypadat, že zabředl, možná si přiblížil komerci a ono to tak ve srovnání s předchozími alby může působit. Ale mě se to hodně dobře poslouchá, mě to baví i po několikáté a to je důvod, proč si Rave Age vysloužil stříbrnou pozici a já si celé album ještě aspoň párkrát poslechnu.


1. Gary Beck - Bring A Friend [Soma Records] - 24. září

Nemůžu říct, že Bring a Friend je lepší třeba než album od Mr G. Přesto si myslím, že je právoplatný letošní vítěz a pro mě i velké překvapení kvalitně zvládnutého debutu. Soma si album vybrala jako své jubilejní sté a to už vzbuzuje určitý respekt. Skladby Algoreal a Before The Crash se okamžitě po vydání staly jedny z nejhranějších a u mě patří k nejlepším letos vydaným techno skladbám. No a dalších osm na albu je pomalu následuje. Album je výborně balančně postaveno, v jednu chvíli vás intenzivně napne a jste ve střehu, zanedlouho ale naopak skvěle uvolní. A hlavně vás neomrzí a můžete jej poslouchat stále dokola. Pokud Gary na tento úspěch správně naváže, máme se rozhodně na co těšit. A mě nezbývá než popřát všem všechno nejlepší v novém roce a snad se všichni dočkáme řady kvalitních hudebních zážitků.

Další umístění:

 • 11. Paul Mac - Hotel Insomnia [ePM Music] - 29. října
 • 12. Eric Sneo - Polarity [Mudra Audio] - 29. března
 • 13. Monika Kruse - Traces [Terminal M] - 1. června
 • 14. Cari Lekebusch - You Are A Hybrid Too [H. Productions] - 14. května
 • 15. A. Paul - The Sign Of The Times [Naked Lunch] - 20. srpna
 • 16. Pig & Dan - Decade [Soma Records] - 30. července
 • 17. Barker & Baumecker - Transsektoral [Ostgut Ton] - 10. září
 • 18. Jerome Sydenham - Animal Social Club [Ibadan Records] - 12. prosince
 • 19. Spiros Kaloumenos - Zero Point [Planet Rhythm Records] - 22. března
 • 20. Vatican Shadow - Ghosts Of Chechnya [H. Productions] - 10. srpna
 • 21. Sven Wittekind - Broken Mirrors [Sick Weird Rough] - 13. dubna
 • 22. Virgil Enzinger & Bjoern Torwellen - Evolutionary Frontier [I.cntrl] - 26. října
 • 23. Kraemer & Niereich - Brett [Nachtstrom Schallplatten] - 5. listopadu
 • 24. Virgil Enzinger - End Time [Nachtstrom Schallplatten] - 26. března
 • 25. Angy Kore - Some Different Tracks [Italo Business] - 11. července
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně