Pinterest - sexy web pro sexy obrázky

Obrázky, obrázky a zase obrázky, to je stále ještě nová sociální síť, která si získává další a další příznivce.

22.12. 2012 03:37:26 | web | Jan „ian“ Hromek

Kolikrát profilů na sociálních sítích máš, tolikrát jsi člověkem. I takto se dá variovat známé přísloví o lidském bytí. Je to skutečně zajímavé, když se v notně okousaném koláči virtuálního světa našlo vydatné sousto příznivců další sociální sítě. Sousto, které si ukousl právě Pinterest [složenina ze slov pin - připnout, přišpendlit a interest - záliba, zájem].

Proč zrovna Pinterest?

Tato stránka je sice někdy charakterizována jako něco mezi Twitterem a FaceBookem, ale její popularitu musíme hledat spíš jinde než v průsečíků zmíněných sítí.. Pokud se podobně třeba jako já hodně orientuje díky estetickým dojmům, musela vám podobná webka, kde se ukládají povedené obrázky, chybět. Facebook je čím dál zmatenější, Twitter naopak i nadále přísná a stroze účelová záležitost pro lidi, co mají opravdu něco na srdci. Na snadné ukládání a představování hezkých obrázků ani jeden není vymyšlen a hlavně - ani na jednom webu nevypadají dobře. A toto platí i s Twitterem původně propojený web Lockerz, Pixdaus, Photo.net etc.

První okouzlení Pinterestem je dáno jeho sexy lookem: nahrané obrázky (ale i videa) zobrazuje ve čtyřech stejných sloupcích - a protože je takto pevně daná pouze jejich šířka a podle ní se výška obrázků proporčně přepočítává, je web na první pohled velice dynamický. Sledovat, jak menší obrázky po přidání obtékají kolem těch vyšších a podle svého pořadí se formují do sloupců, jen tak neomrzí. Zvolený vzhled Pinterestu je skutečně tak povedený, že má i první následovníky - třeba rovnou nástěnky na EBay.

A naopak: kultivované prostředí přitahuje ty správné uživatelské typy a Pinterest se stává zdrojem skutečného vizuálního obžerství. Design, móda, architektura, krajiny z celého světa a samozřejmě ženská krása tu našly to správné útočiště a vizuální smog z FaceBooku tu snad nehrozí. I když galerii vytříděných fotek puberťaček, co se polonahé mobilem fotí před zrcadlem, tu jistě jako kuriozitu najdete. Amatérské fotky z dovolené v Tunisu naštěstí asi velmi těžko, ty zůstanou pro FaceBook. Na Pinterestu naleznete spíš inspiraci pro svůj první byt nebo každodenní přemýšlení, co uvařit, co na sebe či ideální marketingové místo pro propagaci vaší firmy.

Co se podařilo a co ne?

Obrázky se nahrávají snadno - buď prostým uploadem, vložením přímého linku, popřípadě tlačítkovým„repintnutím“ od někoho jiného. Vše je opravdu intuitivní a jednoduché, což se u webu, kde údajně na 80% uživatelů tvoří ženy, tak nějak čeká. Třídit se dají do složek dělených podle kategorie, opět připomenu, na poněkud „ženském“ webu nepřekvapí kategorie svatby :-). Kategorie usnadňuje hledání (při něm využijete i „fulltext“ klíčových slov) nebo můžete prostě na jedné nástěnce sledovat to, co se děje u lidí, které máte mezi „přáteli“.

Slabinu naopak vidím v komunikačních nástrojích, zejména mi chybí zřetelněji vypíchnuté novinky (kdo komentuje, „lajkuje“ nebo „repintuje“ vaše obrázky a složky) a hlavně vnitřní pošta.

Čím představení Pinterestu zakončit? Překvapivě samotným startem - Pinterest nevyžaduje složitou registraci, stačí začít zalogováním se přes vzpomínaný Twitter nebo FaceBook - kam na oplátku můžete všechny přidané obrázky zpětně odesílat. Takže hurá na to...

Linky:

REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně