Ventolin: Rád platím za hudbu, která se mi líbí

V pátek se v brněnském Kabinetu Múz koná další Itch ma hahaha party, na které kromě Legowelta zahraje i domácí projekt Ventolin, co tam pokřtí album Totem!

20.12. 2012 06:47:59 | rozhovory | Jan „ian“ Hromek

Ventolin [foto: Jan Kosatko]

- ian: Ahoj Davide, možná je to trochu otřepaná otázka, ale proč si vlastně říkáš Ventolin?

- Ventolin: Ahoj, je to podle léku proti astmatu, který musím občas užívat, abych mohl dýchat. Je to sice chemie, ale je to dobré, moct se nadechnout. Pojmenovali mě tak kamarádi a mně se to líbilo.

V Kabinetu Múz budeš hrát na Itch my hahaha s Legoweltem, prý jsi jeho velký fanoušek. Jak bys tedy do kabinetu nalákal všechny, kdo ještě nejsou rozhodnuti?

Fanoušek jsem, ale protože jsem celkem ignorant, tak jsem o Legoweltovi dlouho nevěděl, pohyboval jsem se mimo tuhle zónu. Mně se na něm líbí psychedelie, syrový zvuk a hlavně smysl pro atmosféru. Je to přesně ta hudba, kterou miluju, když jedu sám v autě a dívám se po krajině. Je velmi kosmická.

Večer pokřtíš i album Totem, jedná se o novější věci nebo je to souhrn toho, co jsi od počátku jako Ventolin udělal?

Totem jsou hlavně nové věci a vyhraněnější zvuk. Ale protože některé staré hity nikde nevyšly a vinyl jim slušel, zařadil jsem je mezi ty novinky. Všechno je to ale nově nahrané a zvukově sjednocené s novinkami.

Totem byl nahrán bez pomocí počítačů, není to už jen něco jako staromilská „póza“? Nebo je použití „hardwarových“ nástrojů opravdu tak slyšet?

No, myslím, že pokud člověk chce nějaký zvuk - v mém případě špinavější, fyzičtější, analogový - je nejlepší o něj usilovat tou nejpřímější cestou. Proč to simulovat virtuálními nástroji? Určitě to jde nafejkovat, ale proč, když je ta přímá cesta jednodušší. Další hodně důležitá věc je, že naživo hraju z hardwarových mašin a deska přirozeně to živé hraní odráží.

Poslechni si: Ventolin: Totem

Zaujal mě Bobřík strachu. Z Totemu neční jen prostě proto, že je to cover, ale že je to cover pomalu čtvrtstoletí staré skladby od brněnských Dunaj. Mimochodem, mé oblíbené. Má pro Tebe ta skladba nějaký příběh, že se dostala v této podobě až na Totem?

Dunaj jsem měl vždycky rád, nevím, jestli to někdo ještě tak vnímá, ale pro mě byla dost techno kapela, těmi repeticemi a důrazem na rytmus. Tuhle skladbu považuju za jednu z jejich nejlepších, má super text, ta emoce je úplně hmatatelná. Přímo si to říkalo o acid coververzi.

Vyjde album tedy i nějak jinak než „jen“ jako download? Kupuješ si vůbec CDčka nebo vinyly?

Album vyšlo na vinylu a na MC kazetě, vedle downloadu a Bandcampu. Kupuju si vinyly i CD, a samozřejmě taky digitální downloady. Rád platím za hudbu, které se mi líbí a je mi jedno, že jí můžu mít i zadarmo přes torrenty. Je to věc vztahu.

Moc se mi líbilo album od Kazet, které jsem si oblíbil už jen díky obalu, proto se na CDčka ptám. Co vůbec Kazety, spí tento projekt nebo něco chystáte?

Kazety nespí, normálně hrajou, máme nějaké novinky, ale nechtěl bych zatím předbíhat, pokud jde o releasy.

Blíží se konec roku, máš nějaké hudební tipy pro ten nový? Tuzemské i zahraniční...

No tak to je těžká otázka. Zrovna teď se tím prohrabávám, hledám něco, co by mě uchvátilo tak, jako v minulých letech Clark nebo Ceephax Acid Crew. Docela se mi teď líbí Harmonic 313, jinak si procházím starší věci jako Detroit in Effect, Drexicya, Scan7 a všechno, co jsem kdy proignoroval. Nejsem velkokonzument, rád si najdu jednu věc, do které se zaposlouchám a udělám si k ní vztah.

Hypoteticky: představ si, že v pátek ale bude skutečně konec našeho světa - tak jak ho známe. Co všechno bys chtěl ten večer stihnout?

Úplně všechno.

Linky:

PARTYINFO

Itch My Hahaha

21.12.2012 Kabinet Múz, Brno
Live: Legowelt, Ventolin, Dirty Picnic
DJs: Tomino + Myslivec, Drag and Drop
Cena: 250 - 350
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně