DAT Politics: Mám pocit, že většina populace dnes trpí ADD

V rámci Movember party na Flédě se představí francouzský projekt...

22.11. 2012 09:24:24 | rozhovory | Acid

.. DAT Politics. O jejich novém albu Blitz Gazer, zálibě ve filmech a mnoha dalších věcech jsme si povídali s Claude Datgirl, ženskou polovičkou DAT Politics.

- Acid: Zdravím DAT Politics, jak se dneska máte?

- Claude Datgirl: Ahoj, máme se dobře, díky za optání. :)

Blitz Gazer(2012) je vaše první album, na kterém jste pracovali v nové (zmenšené) sestavě. Jak to šlo?

Vždycky je jednodušší, když se pracuje v menším týmu: je snazší domluva, což ve výsledku znamená, že toho stihnete víc. V tomhle smyslu lze říci, že jsme se zase posunuli o kus dál, co se produkce týče. Jinak ale myslím, že hudbu jako takovou děláme pořád stejným způsobem.

Jaké byly reakce na novou desku? Četli jste recenze, nebo jste spíše ten typ, co se od nich snaží držet, co nejdál?

Ze strany tisku byl velmi dobrý zájem a naše PR agentura nám přeposílala většinu recenzí, které si vždycky s chutí přečteme. A pokud je to navíc ještě pozitivní recenze v nějakém našem oblíbeném časopise, tak tím samozřejmě líp.

Co se podle vás změnilo nejvíc na hudební scéně během vaší zhruba 12leté kariéry?

Největší změna je pravděpodobně v přístupnosti technologií. Když jsme začínali, počítače nebyly nijak zvlášť oblíbené v hudebním byznysu. Programy byly pomalé a internet teprve začínal. Teď je všechno super rychlé, lidé mohou stahovat skladby ještě před tím, než oficiálně vyjdou a životní cyklus skladeb (i filmů) je velmi krátký. A se sociálními sítěmi už nemusíš ani vyhledávat informace, samy si tě najdou pomocí všemožných instantních feedů apod. A to všechno samozřejmě včetně kopy komentářů, takže ve finále máš pocit, že už to znáš, aniž bys to sám ještě slyšel nebo viděl. Ideální způsob, jak rozvíjet vlastní lenost.

Takže všechno zpomalit :)?

Jako mně osobně se líbí, že je dneska všechno tak rychlé, má to ale samozřejmě i svou stinnou stránku: mám pocit, že většina populace dnes trpí ADD (poruchou pozornosti - pozn. red.); lidi dnes už neposlouchají celý track od začátku do konce a stejně je to i s filmy. Všichni jsou navyklí na 30sekundový trailery, postupně ztrácí trpělivost a radši se budou 50x dokola dívat na video se zvracející „pop star” na pódiu, než aby se radši podívali na nějaký nový videoklip.

Děláte si prý taky veškerou grafiku (včetně stránek, obalů desek...) sami, je to pravda?

Jo, veškeré vizuály si děláme sami už od začátku. Gaetan studoval umění a já byla vždycky do experimentálního filmu. Mimochodem, momentálně pracujeme na nových videoklipech!

Zhruba před měsícem vám vyšlo video k tracku Face In Sustain (které režíroval Adam Traynor). Pokud se nepletu, po Melt Down to bylo už vaše druhé video ke skladbám z Blitz Gazer. Podle čeho vybíráte, které tracky dostanou vlastní video?

Popravdě, je to už třetí video, pokud budeš počítat taky People r Inside. Pokud jde o Face In Sustain, ten track si vybral sám Adam. Je to náš dobrý kamarád a jeden den zkrátka přišel s nápadem na video. Spousta lidí nám ale říkalo, že se jim moc líbil i Melt Down. Rádi střídáme tenhle DIY a profesionální způsob práce. Oba přístupy mají u nás své místo. Jak už jsem naznačila, teď pracujeme na dalším klipu pro Corpsicle, což je skladba jako stvořená pro parket!

Když už je řeč o videoklipech, jaké máte rádi filmy?

Oba dva jsme velcí filmoví fanoušci, speciální zalíbení máme v hororech a sci-fi. Ale taky se rádi podíváme na komedie, thrillery, experimentální snímky...

Máte nějaký nejoblíbenější filmový soundstrack?

Gaeten má obrovskou sbírku soundtracků (na vinylech, CD i digitálně). Jinak je tu samozřejmě spousta dobrých OST a je velmi těžké vybrat jen jeden... Byla by to asi hudba italských „Giallo“ filmů spojená se synth popem a diskem. Lidé jako Frizzi, Moroder, Goblin, Morricone, Cipriani, Simonetti, Donaggio.

Myslím si, že je ale potřeba určitě zmínit Johna Carpentera, kde své filmy nejen režíroval, ale skládal k nim i hudební doprovod. V Přepadení 13. okrsku použil hudbu mimořádně minimalistickým, klaustrofobický, napínavým a unikátním způsobem. Dnes už je to v podstatě klasika, kterou ovlivnil celou řadu nových electro synth producentů.

A mimochodem, rozhodně koukněte na set, který jsme připravili k Halloweenu, ve kterém jsme vycházeli hlavně z různých soundtracků.

Máte (měli jste) nějaké plány vydat se i někam dál, za hudební scénu? (film, divadlo, literatura...)

Strašně rádi bychom udělali soundtrack k nějakému filmu. Bylo by parádní, kdybychom mohli spolupracovat s někým, jako je např. Duncan Jones. Jeho Moon (2009) se mi moc líbil! Slyšela jsem, že zrovna pracuje na nějakém novém sci-fi projektu.

Na Flédě budete vystupovat na party věnované Movemberu, takže nutná otázka: jak se stavíte ke knírům? Sexy nebo ne?

Kníry jsou zase v módě! A musí mi připadat sexy, protože můj přítel jeden nosí!

Linky:

Video: Dat Politics - Face In Sustain

REKLAMAREKLAMA