Jak napsat DJskou biografii a neudělat ze sebe tajtrlíka?

V našem článku poradíme i úplným začátečníkům!

19.11. 2012 09:02:17 | ankety & názory | Jan „ian“ Hromek

K napsání tohoto „návodu“ nás nakopla nedávno propíraná kauza DJského bia, co nás nadzvedlo z redakčních židlí. A vzhledem k tomu, že se přes do očí bijící naivitu textu našlo včetně potrefené husy opravdu dost lidí, kterým přišla naše kritika vyloženě neopodstatněná, je čas udělat i druhý krok. Jak to nemá být, to už víte. Jak by ale měla vypadat ta správná biografie?

A jak na to?

1. Pište pravdu

Tento bod nemá asi smysl rozebírat. Rada platí nejen tady, ale i jinde v životě. I když jste si zamixovali na nějaké malé stagi na festivalu, kde byl headlinerem Carl Cox, neznamená to, že si můžete napsat, že jste si s „Velkým Karlem“ někde zahráli.

2. Šetřete superlativy

I kdyby byly stokrát pravdivé (jakože spíš nebudou), bude to ve finále vypadat jako pouhé chlubení se.

3. Dbejte na pravopis

Biografie je vaše profesní vizitka a text plný chyb opravdu nevypadá dobře.

4. Aktualizujte

Není nic veselejšího, než si číst, že někomu už je 5. sezónu „22 let“.

5. Nepodceňujte strukturování a finální úpravu textu

I sebelepší obsah zabije nevhodná forma. Nepřehledný text, který nezná odstavce, ale trpí nadbytkem emotikonů a zvyrázňováním kapitálkami... Tohle vše je špatně. Čte se vám, milááááášci, DOBŘE takováto SLÁTANINA, která vypadá jako emo blog hormonálně rozjivené PUBERŤACZKY???!!!! :D:D:D:D Nám ne! A podobné texty i u nás v redakci rychle mizí v koši.

6. Nezapomeňte, že žijete v 21. století

Přiložte link na aktuální set či kvalitní video, které vaše skillz dokáže ilustrovat nejlépe. A samozřejmě máte i svůj profil na iDJi, Twitteru, Pinterestu, tak proč se s ním nepochlubit?

7. Přiložte kvalitní fotky

Zapomeňte ale na legrační obrázky se sluchátky kolem krku někde v časoprostoru nebo rozmazané fotky z akce zrobené na starobylý mobil. Nebo studiové snímky, jak se zaujatě prohrabujete hromadou vinylů (ale přitom ve skutečnosti hrajete z MPtrojek). Zejména pro mladé pány platí, že by si na oficiální focení měli vzít čisté a neošoupané boty.

8. Presentujte sami sebe jako aktivní osoby

Biografie, kde jakési aktivity končí před mnoha a mnoha lety, spíše ukazují, že jste se kdesi kdysi zasekli a nepohnuli se ani o píď dál.

9. Svěřte se do péče profesionálů

Není žádná ostuda zadat celou práci někomu, kdo se se záludnostmi psaní popere přeci jen líp.

10. Poučte se u úspěšných

Další rada nad zlato, která se vám bude hodit i jinde. Když sami nevíte, jak na to, inspirujte se u těch, kterým se velká kariéra opravdu povedla.

Tak, desatero máme za sebou. Jako v mnoha případech i těchto deset rad samo o sobě k úspěchu nepovede. Ale určitě nic nepokazíte, když se jimi bude aspoň trochu řídit.

A ještě jedna poznámka: ani samotný profil / životopis, jakkoliv profesionálně vytvořený, ničí kariéru nespasí ani nenakopne. Kde není co nabídnout, tam velký úspěch těžko kdy přijde.

REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně