Polská Mayday: Od undergroundu po diskotéku

Mayday v Polsku dopadla na výbornou, každý návštěvník vždy našel...

13.11. 2012 15:17:41 | reporty | Carl W

.. na jednom ze tří podií to, co mu vyhovovalo nejvíce a tisícovky lidí se bavili až do rána.

Z Brna jsme se chystali do Polska již v pátek, abychom tak celou sobotu mohli odpočívat a připravit se tak na největší párty u našich sousedů. Vzhledem k tomu, že jsme naše předchozí návštěvy zde vždy začínaly technickými problémy s vozidlem, hrozili jsme se, co nás čeká tentokrát. Nečekalo nás nic, tedy ani auto na parkovišti, které nám policie přeparkovala na jedno luxusní a placené parkoviště skoro za Brnem z důvodu technické udržby komunikace. Takže o dvě hodiny později a o dvě tisícovky lehčí jsme již mohli nabrat směr do Katowic. Kvůli husté mlze a několika neznačeným objížďkám na polském území jsme celou trasu jeli přeš šest hodin a do hotelu dorazili více jak dvě hodiny po půlnoci.

Kudy chodí „VIP“?

Někteří z nás pak sobotu prospali, někteří ji strávili v největším shopping centru ve Slezsku. Všichni jsme se ale nakonec sešli u bran arény Spodek. Dovnitř jsem se dostali kolem desáté hodiny. Na hlavní stage, která se nazývala Arena, zatím vládl Tom Novy a celá hala byla již hodně slušně zaplněna. Na druhé, nazvané Showroom, své hutné beaty lidem servíroval Tommy Four Seven ze stáje Liebingova CLR. Já jsem si udělal průzkum, abych zjistil, co se organizačně změnilo oproti minulému roku. Příjemným překvapením byla restaurace, která byla umístěna přímo v hale a ne venku, jako tomu bylo rok předtím. A stejně jako minulý rok jediná cesta z Showroomu do Areny vedla venkem, tentokráte byl ale průchod dokonale zakryt plachtou a i díky celkem příznivé teplotě nebyl problém celkem rychle mezi těmito dvěma pódii projít. Horší byla cesta opačná, tedy z hlavní Areny do hokejové haly. Běžnému návštěvníkovi mohla tato cesta trvat i více jak dvacet minut, protože lidí bylo prostě příliš mnoho. Zato VIP návštěvníci měli možnost se mezi pódii pohybovat pomocí chodbiček spojující backstage, takže cesta z jednoho na druhé trvala maximálně minutu.

Co se týče třetí stage, tzv. Classic Floor, tak tam jsem se těšil na jednoho ze zakladatelů Loveparade Matthiase Roeingha, alias Dr. Motteho. Ten vystoupil v bílém kostýmu vojenského chemika a začal roztáčet svou sbírku vinylů. Nutno podotknout, že na začátek jeho vystoupení se stage zcela naplnila a na některé se ani nedostalo. Během jeho setu rozdal do publika několik triček i CD, lidé nadšeně tančili s ruky nad hlavou a atmosféra byla úžasná. Slyšet jsme mohli hodně starých nezapomenutelných hitů, třeba Isolation Cubes a Revamp od Ignition Technician či "Schumacherovku" System F feat. Marc Almond - Soul On Soul (Elektrochemie LK Mix). Během jeho vystoupení jsem se zašel podívat i na Felixe Kröchera, abych zjistil, jak mu to hraje. Ten měl před sebou plný Showroom a hned na začátku do nás pustil DJ Hyperactive - RX Tribe (Len Faki DJ Edit) a jasně naznačil, kam se jeho set bude ubírat a z vyšlapané cesty techna a temných beatů nikam neuhnul.

Na něj navazoval setem jedna z největších hvězd letošního ročníku - Kevin Saunderson. Rozhodl jsem se, že nesmím přijít ani o jeden beat, a tak jsem se tentokrát nechodil dívat na jiná pódia a plně jsem si vychutnal vystoupení plné kvalitního techna. Slyšet jsme mohli třeba Gregora Treshera a jeho About A Good Place nebo Bena Simse - Straight From Bolivia. Během jeho setu se ovšem hala značně vyprázdnila. "Millsovské" techno asi tolik Poláky netáhne a hlavně začal na hlavním pódiu úřadovat Adam Beyer. My aspoň měli více místa pro tanec a vychutnali jsme si i remix Adventa a Industrialyzera Flash, kterým svůj set zakončil. Eric Sneo byl jedním z dalších, na které jsem se těšil, hlavně proto, že jeho live vystoupení jsou úžasná a taky měl za poslední rok ze všech vystupujících nejlepší produkci, kterou opravdu stojí za to slyšet od samotného autora. Já si ho užil jen půl hodinky, protože v Areně měla začít dvacetiminutová vizuální show.

Když sněží papírky

Bez Members of Mayday si tuto akci neumím ani představit, jedná se o takový vrchol celé akce. Vizuálně dokonalé dílo, kdy si můžeme poslechnout hymny Maydaye a nakonec tisíce návštěvníků namačkaných u hlavního pódia zasněží papírky, si nenechá ujít skoro nikdo. Otěže převezme Westbam a začíná s vokálovkou Boys Noize - XTC (MMM Remix), nevynechává ani jeho oblíbence Felixe Cartala a jeho The Joker a nakonec se dostane znovu i na letošní hymnu Perfect Machine. Bratry Sjoerda a Woutera Janssenovi, kteří si dohromady říkají Showtek znám jenom jako hardstylové duo. Tento večer si ale připravili diskotékový electro-house, zahráli tak třeba Don't You Worry Child od Swedish House Mafia nebo Maximal Crazy od Tiesta. Něco, co si spojím se Sensation White, ale ne s Maydayem. Pro mě to tak znamená něco málo po šesté odchod na hotel.

Párty byla hodně povedená, škoda jen hudebně nesourodé Areny. Techno, které se linulo Showroomem, bylo výborné a mně by tam stačila i tato jedna stage. Bylo toho opravdu hodně a mrzí mě, že jsem neslyšel sety německého dua Extrawelt nebo Adama Beyera, jehož vystoupení si ti, kteří jej slyšeli, velice pochvalovali. Tak příští rok musím prostě přijet zase.

Linky:

PARTYINFO

Mayday Poland 2012

10.11.2012 Spodek, Katowice
Live: Extrawelt, Eric Sneo, BMG aka Brachiale Musikgestalter, Ravers Nature, Niereich, Members of Mayday
DJs: Westbam, Adam Beyer, Rush, Kevin Saunderson, Showtek, Felix Kröcher, PET Duo, W&W, Simon Patterson, Tom Novy, Dr. Motte, Mark`Oh, Stoneface & Terminal, Tommy Four Seven, Kai Tracid, Taucher, Siasia, Cherry
Cena: 129 / 550 (VIP) Zł
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně