CrossNineTroll: Inspirace může přijít odkudkoliv

9. listopadu proběhne v brněnském Perpetuu speciální narozeninová edice klubovky Coonk, kde kromě jiné vystoupí i maďarské tech-housové duo CrossNineTroll. Při této příležitosti jsme je pozvali na rozhovor.

5.11. 2012 07:22:17 | rozhovory | Tomika

- Tomika: Ahoj kluci! Už jen pár dní nám zbývá do akce COONK, kde jsem se rozhodl oslavit své 30. narozeniny. Spolu s některými z domácích DJs bychom vám rádi položili pár otázek. Hned zkraje bych se rád zeptal, jak vůbec vznikla formace CrossNineTroll a jak jste vůbec přišli na toto jméno?

Ahoj! Před pár lety nás seznámil jeden společný kamarád, nicméně vzdáleně se známe už asi nějakých deset let. Co se týče společného projektu, myšlenkou byla jakási fúze a mix těch věcí, které máme rádi jako jednotlivci. I jméno CrossNineTroll vzniklo podobně – použili jsme „přesmyčkový“ slovník a jednoduše jsme zamíchali písmenka svých jmen :)

- Pete White: Gábore, po ukončení spolupráce na projektu Collins & Behnam jsi se za docela krátkou chvíli otřepal a jako samostatný Snilloc a nově také jako Váš společný projekt s Norbim CrossNineTroll jsi se stal úspěšným producentem. Byl pro tebe tento rozchod velkým zlomem pro to, že jsi na sobě začal ještě více pracovat a dotáhl to do takové podoby, která je dnes?

Snilloc: Už před ukončením zmíněného projektu jsem cítil, že pouze při sólo produkci dokážu být stoprocentně svůj a prosadit svůj hudební svět. Nicméně jelikož jsem příliš pohodlný, přišlo to až s ukončením dua Collins & Behnam. Jelikož jsme s Behnamem působili spolu 7 let, za tu dobu jsem získal docela dost producentských zkušeností, a podle svého vnímání to otočení jména Collins na Snilloc bylo nakonec přece jen správně načasované.

- Luke Nova: V dnešní době je trh s elektronickou hudbou celkem přesycený a je těžké vyniknout s underground music, jakou děláte vy dva. Co se snažíte dělat při vytváření tracků jinak než ostatní, abyste nadchli posluchače, a kde nabíráte inspiraci?

Nemáme žádné extra zásady, ani nějakou taktiku. Důležité je, aby vznikly takové tracky, které bychom sami rádi hráli. Samozřejmě máme občas nějaké představy, ale stejně pak často vznikne něco úplně jiného. Inspirace může přijít odkudkoliv.

- Tomika: Vaši produkci pravidelně hrají velikáni „oboru“, jako Loco Dice, Marco Carola, Robert Dietz, atd., a to stále ve větším počtu. Jak jste dostali svoji produkci do jejich CD bagu?

Poslali jsme nějaká dema pár DJ-ům z této kategorie. Nedá se moc čekat, že oni budou reagovat na vše, nicméně pozitivní bylo, že Loco Dice a později další začali hrát některé naše společné či sólo tracky. Standardně se o promo stará label.

Poslechni si CrossNineTroll - COONK Podcast (Autumn 2012)

- Luke Nova: Co používáte za SW/HW při produkci a jak dlouho vám trvá vytvoření jednoho tracku?

Snilloc: Když jsi součásti dua, je samozřejmě nezbytné, aby se při vytváření jakékoliv hudby prosadil vkus obou stran. Z tohoto důvodu tvorba společných tracků trvá obvykle déle ve srovnání se sólo produkcí, a oba musíme být otevření kompromisům, aby výsledek naší práce stál za to. Když pracuji sám, musím vyjít vstříc jen sám sobě a to bývá jednodušší :) Například track „Lines“ jsem vyhotovil během jediného dne, naopak na některých „písničkách“ jsme pracovali i několik měsíců. Je to prostě různé.

Co se týče zázemí, používáme PC, příprava jednotlivých částí se koná pomocí programu Nuendo, které následně zpracováváme v Sony Acid Pro. Dále používáme VST Instruments a Machine, a nedávno jsem si pořídil také Jomox XBase 09 drum machine. Plánuji i nové „železo“, ale ještě musím zjistit, co by bylo pro mě nejlepší.

Nigel Snorter: Já používám Acid a Ableton. Něco stihneme udělat za den – dva a pak už to chce pouze nějaké finální ladění, ale jak říkal i Gábor, na něčem jsme schopní pracovat i měsíce. Když nevíme jak pokračovat, tak pomáhá udělat si od daného tracku pár týdnů pauzu a pak se k tomu zase vrátit a najednou to jde rychle a s očekávaným výsledkem. Společná práce probíhá u Gábora, nicméně doma se snažím vždy něco předpřipravit nebo pracovat na polohotových věcech, nebo najít nějaký nápad či zajímavý sample. I to se stává, že jeden nebo druhý něco rozpracuje a pak to dokončíme spolu.

- Tomika: Kdyby se nemusela hlídat finanční stránka, jaký by byl další HW či SW do vaší výbavy?

Snilloc: Bohužel ani přes neomezené možnosti bych se nedokázal rozhodnout, co bych asi později nejlépe využil, ale kdybych toho mohl vybrat víc, tak: Slim Phatty, Nordrack 2X, Minimoog, a 2x Genelec 1032A.

Nigel Snorter: V současnosti by se jednalo o Akai MPC a dobře vybudované studio.

- EliO: Co nutně potřebujete ve svém studiu, aby vám skládání šlo od ruky? Nemyslím teď technické vybavení… mám na mysli něco jako talisman, oblíbený svetr, rostlinu, obraz, hrnek na kafe, něco, čeho se nesmí nikdo dotknout, jen vy :)?

Snilloc: Já potřebuji především místnost bez vnějších vlivů, kde je jednoduše klid od okolního světa. Jinak práce ve studiu se neobejde bez mých dvou psů :)

Nigel Snorter: Ocením vypnuté telefony, zavřený internetový prohlížeč, atd :).

- EliO: Určitě znáte stav, když přijdete ráno z akce a máte obrovský hlad. Co za dobroty si nejčastěji v podroušených stavech připravujete :)?

Nigel Snorter: Jak kdy, nicméně vitamíny a doplňky stravy jsou základ :)

Snilloc: Z nějakého důvodu se málokdy cítím být unavený po akci, ale nejčastěji se zastavím u „mekáče“ pro míchaná vajíčka, která zbaštím (velmi vkusným způsobem) cestou domu za volantem :) Doma to ještě zapiji obrovským hrnkem kakaa.

- EliO: Trochu vážněji… Čeho chcete v hudbě, kterou se prezentujete a produkujete dosáhnout? Jaké máte cíle do budoucna? Největší sbírka kalhotek nebo zkrátka uznávaný hudebník, vyprodané stadiony? Nebo ikona undergroundu, o které konzumní svět vlastně neví, ale klub je nakonec beznadějně vyprodán?

Snilloc: Málokdy přemýšlím nad nějakými svými cíly. Díky své povaze (a znamení) nežiji v tomto materiálním světě. Ohledně peněz řeším jen to nejnutnější. Nejsem ani trochu exhibicionistický typ člověka, což možná není ideální pro tuto kariéru. Skrz tento povahový rys jsem se nikdy nechtěl stát nějakou superhvězdou, a za ta léta jsem se naučil rozpoznat, kdo se chce se mnou seznámit jako s Gáborem a kdo se Snillocem. Jednoduše dělám to, co se mi líbí a co jsem doopravdy já. Když se to lidem líbí, tak už se to vyplatilo. Jinak existuje pár hudebních projektu v Maďarsku, pro které čas od času dělám něco v podstatě na zakázku, ale své jméno bych k tomu nikdy nedal.

Nigel Snorter: Já chci jednoduše bavit lidi.

CrossNineTroll - Is A Thang (Snilloc Remix)

- EliO: Čím byste chtěli v životě být, kdyby neexistoval DJing? A čím jste vlastně původně chtěli být, než jste se stali hudebníky?

Nigel Snorter: Já jsem tenkrát neměl žádné extra plány. První, co mě oslovilo a o čem jsem cítil, že by mě to asi bavilo, byla hudba. Kdyby tato možnost neexistovala, tak bych se věnoval něčemu, kde nejsou dané hranice a pravidla.

Snilloc: Za mlada jsem se chtěl přihlásit do školy výtvarného umění, ale odradily mě zkušenosti na základce, tak jsem se nakonec rozhodl pro školu elektrotechnickou. Takže bych byl zřejmě malíř nebo sochař, což jsem pořád nevyloučil. Až budu mít někdy čas, chtěl bych to zkusit ve volných chvilkách.

- EliO: Jako grafik a designér se musím zeptat, jak je pro vás důležitá vizuální prezentace vaší hudební práce? Flyery, grafika releasů, fotky, atd.

Vizuální věci dostávají v dnešní době čím dál větší důraz. Považujeme za důležité, aby hudební zážitek a pocity s ním spojené byly v souladu s vizuální stránkou, jako jeden velký celek. Nicméně je potřeba dbát na to, aby předimenzovaná vizuální stránka nebyla na úkor té hudební. Je důležitá rovnováha. Obě věci vyžadují obrovskou kreativitu a mají asi největší vliv na to, s jakým zážitkem odcházíme domu z akcí.

- Tomika: Kterou zemi či město nejvíc obdivujete po hudební stránce?

Nigel Snorter: Každá země má svoji kulturu a hudební kořeny. Narodit se a vyrůstat v Berlíně či v Londýně a být součástí tamní pártykultury dá člověku určitě zcela jiný pohled. Osobně nemám žádného favorita, ale rád bych strávil pár let v jiné zemi či v městě, určitě by to byla zase nová inspirace.

Snilloc: Ani jedno. Podle mě ať už se člověk narodí kdekoliv, vždy bude závidět či obdivovat nějaké jiné místo na světě, a to i po hudební stránce. Vždy ti připadá lepší noční život tam, kam zavítáš jen málokdy nebo o tom jen slyšíš. Navštívil jsem už spoustu míst na světě, a naštěstí to do budoucna vypadá snad ještě lépe. Tak se pak někdy vraťme k této otázce :)

- Tomika: Ať se vám splní sny! Děkujeme za váš čas. Užijte si párty v Brně i v Praze. Těšíme se na vás!

Nigel Snorter: I my se už moc těšíme!

Snilloc: Nemůžu se dočkat. Mám pouze pozitivní vzpomínky na české mejdany.

Další info:

PARTYINFO

Coonk Special

09.11.2012 Perpetuum, Brno
DJs: CrossNineTroll, Dandy, Devis, Shala, EliO, Pete White, Luke Nova, Archie
2nd: Holic, Christian Cardwell, Kellys, Guga + EliO
Cena: 80
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně