Vložte kočku dělají hudbu stejně zvláštní, jako je jejich název

Vložte kočku! Schválně, co vás napadlo, když jste poprvé slyšeli...

9.10. 2012 09:54:59 | recenze | Jan „ian“ Hromek

.. nebo četli jméno této kapely? Vložit ano, ale spíš kocoura a do trouby?

Vložte kočku - TáTa [Landmine Alert - 2012]

1. Peří, 2. Peřiny, 3. Pudamara, 4. Bob, 5. Nevolnost, 6. DD, 7. Hradec

Osobně mi VK asociovalo myšlenkové prostředí moravské (brněnské) scény se všemi těmi Heavy mentaly, festivaly Frnda nebo Beseda u bigbítu, slavnými (v rámci žánru) To žluté, co máte na kalhotkách a mohl bych jmenovat dál, třeba i ještě slavnější Midi Lidi. Prostě celou tu společnost božských bláznů, kteří na Moravě (v Brně) dozráli.

Chyba lávky, VK jsou trochu překvapivě z Prahy, jakkoliv mi jejich hudba s výše jmenovanými elementy více než souzní. Pokud někoho zaskočilo už jméno kapely, nebude z údivu vycházet ani dál. Už jen nástrojové obsazení, kde kolem rytmického jádra - tradičních rockových bicí - sedí muzikanti ovládající nejen roztodivné elektronické klávesové nástroje archaického vzhledu a zvuku, ale vedle nich zůstalo i místo pro elektrickou kytaru a hlavně housle (violu).

Okolo Hradce

Jakou hudbu může asi tento neobvyklý quartet hrát? Určitě takovou, která se vzpírá běžnému popisu. Zvolněné a vyklidněné pasáže (nevolnost) střídají brutální zlomy, kdy celá kapela naráz „zabere“, metalové riffy a zpěvák, co svým vypjatým a emotivním projevem atakuje hranice „core“ stylů. Zajímavě sehraná party se často pouští do dlouhých instrumentálních gradujících pasáží, kam se umně vplétají nejen zmíněné housle, ale i tak nepravděpodobné motivy, jako jsou intuitivně použité úryvky z francouzské hymny (? Pudamara) nebo pochodového marše Okolo Hradce i moravské lidovky Okolo Hradičťa (Hradec).

Podobně ne vždy jednoznačně uchopitelné jsou i texty, spíše deklamované a rapované než zpívané, třeba jedněm málo konkrétnější je uplivnutí si za nenonacistou Fraňkem (Pudamara): „Kdybych se jmenoval Franěk, sliny škoda... Zmizel bych se rovnou, přiložil se do kamen, spáchal bych ámen.“ Jinak jsou spíše pocitové, plné absurdit, jen s lehce tušeným obsahem. Třeba zmíněná Pudamara prý jedná o původu 1/2 VK - bratrů Kaplanů.

Hledat svou cestu

Nahrávka Táta, která je od jara distribuována volným downloadem i pomocí flešky jako fyzickým nosičem, vznikla na základě staršího materiálu, který byl nově nahrám. Představuje Vložte kočku jako svébytnou a ničemu jinému nepodobnou formaci - rozvíjející tradici podobných až na samou hudební i výrazovou dřeň jdoucích živelných samorostů, jako byli Plastic people, WWW nebo Vanesa. Kapelu, která si musela svou cestu, než našla vlastní originalitu a osobitost, vyšlapat.

Video: Vložte Kočku - Peřiny

Video: Vložte Kočku - DD

PARTYINFO

Madness Day

10.10.2012 Fléda, Brno
Live: Vložte Kočku + Mashy Muxx
Cena: 50
REKLAMAREKLAMA