Uhrančivá a plachá Soap&Skin odehrála v Brně skvělý koncert

Ve čtvrtek jsem se vydal na Flédu, jelikož koncertovat zde měla...

23.9. 2012 09:26:14 | reporty | Carl W

.. mladá rakouská avantgardní zpěvačka a klavíristka Anja Franziska Plaschg.

Abych se přiznal, moc jsem nevěděl, co od koncertu čekat, a tak jsem si něco málo před osmou vykračoval s očekáváním něčeho nového a zajímavého a zároveň s pocitem strachu, že by to nemusel být úplně můj šálek kávy. Na Flédě se již v osm hodin, kdy byl avizován začátek koncertu, tísnilo před zavřeným hlavním sálem celkem hodně lidí. Brány do sálu se otevřely až pět minut před devátou, samotný koncert začal ještě o půl hodiny později.

Pódiu jasně dominoval jemně osvětlený klavír, jinak bylo ale celé zahaleno tmou. Po příchodou zpěvkačky ihned začal hrát elektronický podklad a Anja uhrančila všechny příchozí svým silným a pevným vokálem. Stojí necelý metr před diváky a všechny tak zaujmou její kožené kalhoty v kombinaci se lehkým kabátkem, který má skoro až po kotníky. Vypadá extravagantně, ale ne tolik, aby to rušilo vnímání její hudby. Po první písni sedá ke klavíru a tentokráte bez podkladu sama hraje i zpívá. Z jejího posledního EP uslyšíme takřka vše, hned jako třetí se pouští do své cover-verze francouzského hitu "Voyage, Voyage" od Claudie Fritsch-Mentrop. Od ní zní ale velice procítěně a hodně mě překvapilo, že jej zahrála již tak brzy a o to víc jsem zvědavý, co nás ještě tedy čeká.

Královna ve vlastním vesmíru

Druhá pasáž koncertu je velice emotivní, dominuje jí skladba "Vater", kterou zpívá v němčině a u které ji ukápně nejedna slza. Kde vzala inspiraci k této písni, myslím, nemusím říkat. Poprvé se otáčí směrem k publiku a do mikrofonu potichu doslova kuňkne její první "thank you". Doteď to bylo, jako by byla v jiném světě, jinde, než jsme mi ostatní, prostě si zpívala pro sebe a publikum nijak nevnímala. Vždy, když se k němu obrátila, působila velice plaše a vystrašeně. Úplný opak ale byl, když si mohla vylít srdce v nějaké své písni. To byla jistá, přesná, odhodlaná - to byla ve svém vesmíru, kde byla jasnou královnou. Nejsilněji působila u songu "Big Hand Nails Down". Nádherná pasáž, kdy jí jedno silné světlo osvětluje směrem k divákům a kdy každý tak může vnímat její pohyby těla i jejích neuvěřitelně plných rtů. Nejednomu naskočila husí kůže.

Anja výborně střídá zpívané pasáže s elektronickým podkladem a klavírem, po vokálové písni přide tvrdý temný shluk beatů a do něj si zahraje své klavírní sólo, které má neuvěřitelnou gradaci až lidi nevěřícně koukají, když bokem dlaně doslova tříská do klapek a pořád to zní neuvěřitelně uceleně. Pak předstoupí před diváky a střihne si elektronickou pasáž, kterou považuji snad za vymítání ďábla. Jinak se to snad ani nedá nazvat. Po necelých 70 minách odchází do zákulisí, samozřejmě jen proto, aby se s potleskem vrátila a dala nějaký ten přídavek. To jsem si říkal, co proboha ještě chce lidem dokázat? Vždyť musí být fyzicky i emočně úplně vyčerpaná? Zasedla za klavír, a spustíla hit The End od The Doors - samozřejmě ve své předělané verzi. Málokdo už vnímal slova a užíval si pouze krásu okamžiku, která byla nepopsatelná. Pak bez rozloučení odchází do zákulisí a už se nevrací. To chápu, je na ní vidět, že koncertu dala všechno, je vysílená a ve svém světě je sama, diváky tam nepotřebuje a kdyby řekla jenom "Ahoj, Česko", asi by její aura plaché holky, která si odchází vylít srdce do jiného vesmíru, byla narušena.

Anja v projektu Soap&Skin není obyčejná zpěvačka, obrovskou přidanou hodnotu dělá elektronický temný podklad i komorní světelná show, která neruší, ale zvýrazňuje zážitek. Hudebně zní úžasně, a přestože je ponořená jinde, než my ostatní smrtelníci, čiší z ní její čistota a jemnost, kterou v pravý okamžik odhazuje, aby šokovala. Experimentální, někdy hodně artová muzika, by se dala škatulkovat jako dark ambient či elektronický dark wave. Rozhodně nelituji, že jsem se zašel podívat, byl jsem hodně mile překvapen a uhrančen zpěvaččinou přirozeností a čistou krásou, nejen fyzickou, ale hlavně hudební. Na tento zážitek budu ještě dlouho vzpomínat a musel jsem si vše přes noc nechat rozležet v hlavě, abych si ujasnil, co jsem vlastně viděl a slyšel. Pokud přijede znovu do Česka, tak neváhám. This is the end. My only friend, the end. 

PARTYINFO

Soap&Skin

20.09.2012 Fléda, Brno
Live: Soap&Skin
Cena: 330 (předprodej) / 380
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně