tyDi: Za mix pult jsem si stoupl poprvé ve 14 letech!

Za necelé tři týdny se uskuteční podzimní Trancefusion. My vám přinášíme rozhovor s australským producentem tyDi, který si v Praze na Trancefusion odbyde svou premiéru!

12.9. 2012 19:16:31 | rozhovory | Zdeněk M.

- Zdeněk: Ahoj Tysone, jak se máš, co nového? Koukal jsem, že máš za sebou tohle léto nějakých zhruba 25 vystoupení, hádám, že Ti nezbývá moc čas na cokoliv jiného?

- tyDi: Ahoj vespolek! Jo, já vlastně furt cestuju po světě křížem krážem díky hraní, ale to je to, co miluju dělat, takže ani nepotřebuju čas na cokoliv jiného.

Pojďme trochu do Tvé minulosti: Víme, že jsi ve svých teenagerských letech studoval hudební konzarvatoř a pyšníš se titulem Bakalář hudebních technologií. Mohl bys nám o svých studiích prozradit malinko víc? Pomohlo Ti to v kariéře jakožto DJi a producentovi převážně elektronické taneční hudby?

To rozhodně! Jsem moc rád, že jsem se rozhodl hnát se za titulem z konzervatoře, naučil jsem díky tomu všechny správné způsoby jak skládat, psát nebo produkovat hudbu. Některé úkoly byly fakt obtížné, například vyhodnocování kompletních orchestrálních děl. Ve finále to ale všechno stálo za to, rád pomýšlím na to, že prvky mého tradičního skládání písní prosakují do mých současných produkcí.

Hodně fanoušků by určitě zajímaly Tvé DJské začátky, protože do světa taneční hudby jsi vlétl jako kometa. Vzpomeneš si ještě, jak to celé začalo?

Celé to začalo, když mi bylo okolo 14, jako začíná každá vášeň pro mladého kluka. V tu dobu už jsem hrál na piano a bubny, ale když jsem poprvé slyšel elektronickou hudbu, úplně jsem se do ní zamiloval - okamžitě jsem věděl, že to musím začít dělat sám. Začal jsem sbírat různý software a dávat do kupy různé nástroje, které člověk potřeboval, aby mohl skládat elektronickou hudbu na základním domácím počítači... Takže odtud se píše ta historie.

Jak vůbec vypadá trancová scéna v Austrálii a jak moc cítíš Ty osobně, že se liší třeba od té evropské, když to srovnáš?

Nyní nejsem už zase tak moc trancový DJ, snažím se nezaškatulkovávat se takhle. Scéna v Austrálii je nicméně hodně silná, právě jsem dělal turné po Austrálii a měli jsme tisíce lidí a show po celé zemi.

Minulý rok jsi vydal své druhé album „Shooting Stars“, které bylo velmi úspěšné a obsahovalo některé velice zajímavé vokálové spolupráce. Co takhle nějaké další album tyDiho do budoucna, neplánuješ? Případně jaké máš jiné plány pro blízkou budoucnost?

Právě se chystám vydat nový vokálový singl, který jsem udělal společně s Christinou Novelli a jsem z něj fakt unešen! Pak se budu pomalu chystat na vydání toho dalšího alba, ze kterého jsem zatím dokončil asi 10 skladeb.

Zaujalo mě, že jsi spjat se světem módy a spolupracuješ s módním návrhářem I Andrzejem K. Pytelem, který Ti navrhuje trička pro Tvá vystoupení, ostatně i fanoušci si je můžou pořídit. Můžeš nám o tom říct trochu víc? Jak tahle spolupráce vůbec vznikla?

Andrzej byl vždycky velkým fandou mojí hudby, potkali jsme se v mém domovském Brisbane, když chtěl spolupracovat na focení. Potom, co jsme spolu strávili trochu času, jsme zjistili, že moje hudba a jeho „styl“ módy splynul v jeden skvělý produkt... Rozhodli jsme se spustit spolu módní značku s kousky, které bych nosíval při svých vystoupeních po celém světě. Tohle vedlo k „tyDi módě“!

Co rád děláš ve svém volném čase? Viděl jsem na Tvém Facebooku, že seš obstojný bubeník a hráč paintballu, co třeba takový surfing jako každý správný Australan :-)?

Haha, ve svém zbývajícím volnu rád popíjím hodně vína se svými přáteli! V surfování bohužel nejsem moc dobrý.

V Čechách se brzy představíš vůbec poprvé - v pátek v klubu Fabric na Trancefusion warm-up party a v sobotu v hale na velké Trancefusion Autumn edici. Je pro Tebe nějaký rozdíl, co se týče skladby Tvých setů, když hraješ v klubu a když naopak v hale? A jelikož budeš hrát v Čechách poprvé, můžou se fanoušci těšit i na nějakou Tvoji starší produkci?

Nikdy si své sety neplánuju, prostě jdu na stage a pracuju s jakoukoliv vibrací, která se mi dostává od davu. Když dav šílí, pak se obvykle snažím si trošku zaexperimentovat a překvapit je věcmi, které by ode mě nejspíše neočekávali. Jinak určitě zahraju taky pár mých starších „klasik“ - právě proto, že to pro mě bude první vystoupení v České republice.

PARTYINFO

Trancefusion Autumn

29.09.2012 Průmyslový Palác, Praha
DJs: Cosmic Gate, tyDi, Kai Tracid, Alex M.O.R.P.H., Lange, Tenishia, Artento Divini, Bryan Kearney, Jes (zpěv)
2nd: Michael C Cross Ryders, Thomas Coastline, Jean Luc, Spark 7, Sandeagle
Cena: 590 - 2.890 (diamond VIP)
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně