Shotgun 2012: Pořádný festival musí být alespoň dvoudenní

Další ročník festivalu, který by si, jako jeden z mála u nás zasloužil...

5.9. 2012 10:36:50 | reporty | Holy Jay

.. být vyprodán ještě v den otevření předprodejů, nezastavily ani černé vize meteorologů.

Předpověď počasí na poslední prázdninový víkend opravdu nic dobrého nevěštila, nakonec ovšem kromě pátečního uvítacího lijáku mezi osmou a devátou hodinou už z nebe nespadlo větší množství vody a v sobotu na nás dokonce z jasné oblohy celou noc starostlivě dohlížel měsíc v úplňku. Holinky, které jsme ještě odpoledne před odjezdem ve spěchu koupili, se samozřejmě v travnatém festivalovém areálu báječně hodily, ovšem pokud se nějaká modelka (bez ohledu na pohlaví) nechala od návštěvy počasím odradit zcela, lze s jistotou hovořit o zbytečně promarněné šanci.

Noc první

Lehce před desátou sestupuji s mými dvěma platícími temnou dlážděnou cestou ke vstupu do festivalového areálu. Mimochodem v sobotu byl příchod už krásně osvětlen lampiony a kolem byly v lese rozesety bílé papundeklové srnky, kanci a další zvěř, což působilo tajuplným a velmi hezkým dojmem. U vstupu přede mnou nějaké nesrovnalosti s guestlistem řeší DJ Akira, kterému zanedlouho začíná šichta v DNB Tentu.

Na Bass Main Stagi už úřaduje Elektrabel, nedává dneska ale skoro žádné tradiční millsovky, je to více psychedelické, a velmi hutné. Paráda. Ans pak atmosféru celkem zklidní, aby nás Daho mohl rozsekat. Když konec svého setu graduje 15 let starou Surgeonovu bombou (Intro) Version II, to poslední co bych v tu chvíli chtěl vidět je sdělení projektoru „Change on Stage“. Místo Surgeona nastupuje Objekt. Žádné rozpaky ale nepřipouští, hraje výborně a mistr Surgeon už je pak jen třešničkou na dortu velmi vydařené dramaturgie.

Noc je chladná. Cesta k baru pro studené pivo je stále trnitější a nad ránem tak daleko více přijde k chuti výborná káva z brněnské polní kavárny Muah, případně svařený ovocný džus tamtéž.

Zvukaři uberte

Pořadatelé každoročně hledají optimální uspořádání festivalového areálu, s různým nasměrováním reproduktorových soustav. Třeba říci, že to letošní nepovažuji za nejšťastnější. Oba aparáty, jak na hlavním pódiu, tak ten ve stanu, byly namířeny sbíhavě severozápadním směrem, čili se zvuk zákonitě tloukl a to nejen když jste poslouchali zprostředka od Red Bull stanu nebo z druhé strany od barů, ale i když jste byli přímo na parketě - tišší momenty jednoho pódia protínal dusot od vedle. Umocněno to bylo i nastavením úrovně hlasitosti, která byla v pátek na hraně a v sobotu dost za hranicí fyzické únosnosti pro ucho (střízlivého) posluchače. V kotli se tedy dalo vydržet jen velmi krátce a přirozená tendence tanečníků shlukovat se v zimě do hustšího davu byla pekelnou silou zvuku bohužel narušená - stáli jsme tedy většinou opodál a slyšeli víc, než bylo třeba.

Zvuková aparatura byla velmi kvalitní, to ano, zvuk čistý, průzračný, nikde nic nechrčelo, každý klik, beat i basa vyzněly přesně tak jak je umělci nulami a jedničkami označili, zvukaři se ovšem možná právě proto nechali těmito technickými možnostmi unést. Pokud by se mě tedy někdo na toto ptal, prosím příště volume hodně doleva a stage postavit třeba tak, jak to bylo v roce 2009 - kolmo od sebe. Spát jdu ke konci Surgeonova vystoupení s poměrně nakřáplou hlavou.

Ráno u Kristýny

Místo zdlouhavé cesty domů se ale konečně pořádně vyspím, ráno pak cestu do koupelny vyměním za procházku k jezeru - zatopenému hnědouhelnému dolu Kristýna. Oběd v kempu sice věru není jako u babičky, ale zase potkám, nebo aspoň zahlédnu spoustu lidí „ze scény“ - DJů i clubberů, kteří, lámajíce první Svijany, pomalu procitají do nového dne. A všichni stejně dobře víme, že večer TO začne znova. Pořádný festival musí být alespoň dvoudenní. Jednoznačně. Proto je tu taková pohoda. Nikdo nic a nikam nemusí, stresující velkoměsto sem nedotepe.

Trocha zeměpisu

Česko-polsko-německé trojzemí kolem Hrádku je navíc opravdu zajímavé místo, všechny naše národy se tu spolu učí žít po staletí, a ač se jim to v historii ne vždy dařilo, teď je to myslím na dobré cestě. Než mezi sebou, tu raději bojují s divokou Nisou, která své okolí, stejně jako před dvěma lety, jednou za čas nemilosrdně propláchne. Pro krátký odpolední výlet je jasnou volbou krásná historická Žitava, město postavená tak velkoryse, že byste ani náhodou nehádali, že v něm žije jen necelých 30.000 lidí. A dobrá večeře v hrádecké restauraci Camelot, které náročná německá klientela snad nikdy nedovolí stát se klasickou českou pohraniční čtyřkou, nás připraví na další náročnou noc.

Noc druhá

Hudební proudy se překřížily, Future Main Stage rozpalují Misology a Touchwood & Nitrous. V Electronic Tentu mě zaujalo určitě živé vystoupení českého dua Popper-C, plné bublavých basových linek. Dobře zahrál i dMITRY, ovšem polské duo Chmara Winter, to je projekt, který si určitě budu chtít zase co nejdříve vychutnat samostatně. Na květnových warm-upech v Crossu jsme se bohužel mojí vinou nepotkali.

Tři v jednom

Jako technař jsem byl v sobotu spokojen. Jako junglista bych si v sobotu připadal trošku ošizený. Z dua Instra:mental vystoupila jenom půlka - Alex Green, který navíc na hlavním pódiu vystřihl regulérní techno set. Jako by to nastoupivší dBridge chtěl napravit a připomněl „bubnobasovou“ stránku produkce Instra:Mental skladbou Watching You. A pak už jel dál v nastaveném svižném tempu. V Electronic Tentu se díky personální přesmyčce (o které jsem do té doby neměl tušení) Alex Green představil za hodinu ve svém sólovém projektu Boddika. A zahrál ve stejném duchu jako na main stagi. A tak to šlo až do rána. Bum hlavní, bác stan, bar, bum hlavní, bác stan, bar, buuum báááác toi-toika. Vždyť to znáte.

Mějte rádi Shotgun

Letošní ročník mě znovu utvrdil v tom, že festival Shotgun si nemůžete neoblíbit. Kdo přijel jednou, bude se vždycky rád vracet. Problém je ale s tím poprvé. Mladých, zvědavých tváří jsem viděl zatraceně málo, přičemž výše vstupného by návštěvu dovolila určitě i pubescentům ze sousedství. Patnáctileté děti na párty s píšťalkami a mončičáky jsme svého času nesnášeli, ovšem pohled na řídnoucí řady třicátníků mě netěší o nic více. Kluci pořadatelský, držím vám pálce i do příštího roku. Zvládněte to. A když to pomůže, zrušte guest list, za poctivou práci si rád zaplatím.

PARTYINFO

Shotgun 2012

31.08.2012 - 01.09.2012 Areál Kristýna, Hrádek nad Nisou
DJs: Instra:mental, Surgeon, dBridge, Boddika, Objekt, Rido, Nymfo, Chmara Winter (live), Elektrabel (live), Touchwood + Nitrous, Jock The Lock, Ans, Daho, Deadly Viperz (Akira + Anakin), Abu, Eva Porating, dMITRY, Popper-C (live), Misology, Skuban + Fireball, Peet + Moower, Mooris + Zero, Tomig, MC Nowik
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně