Zářijové technovinky: Přeci jen rostou!

Spočítat všechny moje zlomené hole nad českou techno scénou by mi zabralo pěknou chvilku. Ale občas dostanu chuť to s ní zase na chvíli zkusit. Jako teď, před nadcházející klubovou sezónou podzimu 2012.

29.8. 2012 09:06:18 | informace | Holy Jay

Shotgun 2009

Každoročně ve mě zažehne jiskřičku naděje festival Shotgun, který je vedle drtivě smečujících červnových Svojšic, jediným prázdninovým eventem, nabízejícím jména z první ligy. Ale i každý další zářijový týden pak dorazí alespoň jeden zajímavý artista. Surgeon, Darren Emerson, Boriqua Tribez, Joseph Capriati, Uto Karem, Umek. Pojďme na to. A co víc, kolega Carl W Vám ještě tentokráte poví něco o zajímavých releasech, které čerstvě vyšly anebo v nejbližší době vyjdou.

Kde tančit?

Shotgun Festival 2012 (31.8. -1.9. 2012 areál Kristýna, Hrádek nad Nisou): Britského lamače techno srdcí Surgeona, headlinera letošního ročníku, netřeba představovat. Jako producent vloni skvěle navázal - jedenáct let očekávaným album Breaking the Frame - na předchozí geniální Body Request. Současného Surgeona DJe pak zase skvěle reprezentuje Humanity Test [DJ mix], bezmála hodinu a půl dlouhá exhibice temné strany síly. V mixu se objevuje i vlastní track As You Breathe Here Now, označený jako Semantica 50. Kdy vyjde oficiálně, uvidíme. Label má zatím 47 katalogových čísel.

Kromě mistrů lámaných beatů Instra:mental a dBridge potkáme v Hrádku i další zajímavá jména z oblasti beatů rovných. Velmi produktivním autorem je britský Boddika, který už má letos na svém kontě 5 releasů. Zcela vlastní dvanáctipalec Acid Jackson / Basement pro britský label Swamp 81 a ve spolupráci s krajanem Joyem Orbisonem vinyly Dun Dun / Prone, Froth / Mercy pro label SunkLo a Swims opět pro Swamp 81. Na desce Faint / Nil (Reece) / Moist (SunkLo) se k nim přidává ještě projekt Pearson Sound. K poslechu vybírám zmíněnou Mercy.

Poslechni si: Boddika & Joy O - Mercy

Neméně atraktivním zvukem se prezentuje další z hrádeckých protagonistů Objekt. Na pomezí stylů se posouvá zajímavě lámanou rytmikou a tučnou basovou linkou desky Cactus / Porcupine (Hessle Audio). Laďte uši!

Poslechni si: Objekt - Porcupine

Návštěvu Hrádku nad Nisou tedy opět vřele doporučuji. Pokud byste však náhodou zůstali v Praze, zajděte na Císařskou louku, dejiště Cinda opan airu 2012, který nabízí českou klasiku v podobě Agenta, Niky 77, Steena, Keepera a dalších. Moravští zase mohou zavítat do Dubňan na Hodonínsku na akci DJs 4 Charity 2012. Mimo jiné vystoupí Kaisersoze.

House Elements (sobota 8.9.2012, Roxy, Praha): Klubovou sezónu zahájí Darren Emerson, který se kromě bezkonkurenční marketingové formulky “exUnderworld” může pochlubit synťákovým retro zvukem Original Mixu loňského tracku Au Go Go (Detone). V Darren Emerson Remixu už ho ale podstatně zaktualizoval a dobře si vedou i další remixéři Paul Loraine, Richard Seeley a SmaK Pony. Nic pro zaryté undroše, ale tato akce si rozhodně zaslouží pozornost.

Minimal People (pátek 14.9., Touster, Praha ): Sympatická klubovka zve na další pokračování, tentokráte vystoupí mimo jiné i německá DJane Christine Lau.

Exclusive Stately Open Air 2012 (sobota 15.9, Zámek, Kuřim): Asketickou minimalistickou estetiku rozhodně nečekejte na této akci. Zato pořádný nášup v podání tribal sekáčů Boriqua Tribez a Peppelino. Dle názvu nového EP Liquid Funk by se mohlo zdát, že Boriqua konvertuje k “drumíku”, ale nic takového. Dusavé techno beaty a fůra energie. Jako vždycky.

Rozehřívačky na Apošku: v pátek 21. září odstartuje sérii warm-up párty na listopadovou Apokalypsu Joseph Capriati v brněnském Perpetuu, téhož večera vystoupí v plzeňském klubu Watt Alex TB & Buchechaa v sobotu Capriati přijede ještě do pražského Tousteru.

Move 8 Festival (pátek 21.9., Temple Club, Praha): Určitě si nenechte ujít vystoupení italského borce Uto Karem, který letos kromě desky Deep Inside na vlastním labelu Agile Recordings zabodoval peckou Take Control pro Hawtinův Plus 8. Zvědav jsem i na domácí projekt Hory_Doly. Toto bude dobrý mejdan.

Elektra (čtvrtek, 27.9., Fléda, Brno): Novou sezónu legendární klubovky s podtitulem The Season of the Techno Kings zahájí veleúspěšný Slovinec Umek. Letos přidal do své diskografie již více než deset releasů, hlavně na labelu 1605 nebo Deeperfect Records. Pro vyčerpávající informace mrkněte na skvěle udržovanou rave diskusi.

V pátek 28.9. pak ještě můžete zajít do Pekelnýho Baru na párty Maniacs. Mimo jiné hraje Spiriakos live.

Co poslouchat? 5 releasů, co stojí za povšimnutí:

  • Marc Romboy & Ken Ishii - Taiyo [Systematic Recordings]

Systematic svedl k sobě dvě velká jména - šéfa vydavatelství Marca Romboye a jednu z japonských techno-ikon Kena Ishiiho. Ti dali dohromady track EP Taiyo, kde se kromě stejnojmenného originálu nachází také Och's Tokyo Dawn Remix. Originál je o něco svižnější a akčnější, Romboy o něm prohlásil, že se jedná o festivalové zlato. A podporu má také od kolegů Laurenta Garniera, Olivera Huntemanna nebo Stephana Bodzina.

  • Tomaz vs. Filterheadz - Sunshine (Remixes 2012) [1605]

Původní track se stal legendárním, remixoval ho sám Carl Cox a hrál se všude po světě. Deset let po jeho vydání je tady od Umekova "sixtýn-ou-fajf" balík remixů, do kterého vedle Uroše přispěli také Uto Karem, Filthy Rich, D Ramirez a samotní Filterheadz přidali svůj aktuální remix. Nejvíc mě oslovil D Ramirez a Uto Karem, oba se hodně drželi původní verze. A na tu žádný remix z výše zmíněných nemá.

  • Carl Cox At Space: The Revolution Recruits (2012)

Kája oslavil padesátku, třeba taky s českou Luccou, kterou sice do svého výběru nezahrnul, zato se ale do dvoucédéčkové mixované kompilace dostali Nicole Moudaber, Jon Rundell, Carlo Lio, Mark Broom, Marco Bailey a mnozí další.

  • HueHelix Article 2 [HueHelix]

Trocha asijského futurismu není na škodu, HueHelix představil druhý díl ze série Article, na kterém se prezentují Go Hiyama, Ryuji Takeuchi, Tomohito Sagae a Zazuya Kawakami se svým pojetím techna.

  • Mr G ‎- State Of Flux [Rekids]

Colin "Mr. G" McBean ubral na tvrdosti, přesto má ale co nabídnout. Například track Pumped Up, čtvrtý z celkových jedenácti na albu, si vybral Ben Sims jako první do své aktuální Top 10 a rozhodně není jediný, co stojí za poslech.

  • Top Release: Hideo Kobayashi - Underground Business [Apt. International]

Znova namažu med tomuto Japonci kolem úst. Album sice není ani "kulervoucí" nebo "hyperskvělé" a ani ho davy nesdílí po sociálních sítích. Vyšlo spoza rohu, je nenápadné a hlavně proto utkví v paměti a zůstane tam hodně dlouho. Z tracků vyberu Snow Monkeys nebo Was it a dream? a nesmím zapomenout zmínit i skladbu s označením ZX1200-A1.

Na co se těšit:

Pouze suše shrnu to, o čem jste jistě četli, resp. alba dvou postav současné main techno-scény.

Gary Beck - Bring a Friend (24. září): „Gary má již na svém kontě několik vypalováků, snad si jich pár schoval i do svého prvního alba.“

The Advent - Sonic Intervention (24. září): „Nebude to asi ta nekompromisní, přímá a tvrdá jízda, ale rozhodně je na co se těšit.“

REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně