Heineken Balaton Sound 2012: Příval hudby i hněv z nebes

Necelé dva týdny uplynuly od příjemného svojšického překvapení a na mě čekala další nálož kvalitní nejen elektronické hudby.

26.7. 2012 10:08:34 | reporty | finch

Tentokráte v rámci šestého ročníku populárního maďarského festivalu Heineken Balaton Sound 2012, rozprostřeného opět do čtyř dnů, mnohdy plných kompromisů.

Gossip [foto: Maciik]

Letošní novinkou byl tzv. nultý den (vstupenku na něj bylo nutno dokoupit zvlášť), v rámci kterého vystoupili domácí Ákos či Holanďané Apster a Afrojack. My jsme si tato jména nechali dobrovolně ujít a po lehce náročnějším prvním večírku (okořeněném bouřkou) jsme do areálu festivalu napochodovali první festivalový den po obědě.

Po lehčích obtížích ohledně akreditací jsme konečně začali prozkoumávat důvěrně známý areál a ověřovat si již před festivalem vypozorované změny. Tou největší bylo umístění alternativnější OTP Bank stage hned vedle vstupu, zbytek areálu zůstal bez větších změn. Změnil se akorát název druhé největší stage Rise FM Arena (loni Burn Arena) a loňské místo OTP Bank stage zaujalo menší podium Burn Studios Frame Array. To mě okamžitě zaujalo velice silným a křišťálově čistým zvukem (avšak lehce přebasovaným). Po této krátké obhlídce a občerstvení jsme se vrátili domů načerpat síly na první noc.

Ideální začátek

Ta začínala lehkými rytmy německého manželského páru Oliver Koletzki & Fran live. Lepší začátek festivalu jsme si nemohli přát, výkon perfektně sladěné dvojice v nás dokonale probudil tu pravou festivalovou atmosféru, která se v nás následně držela až do konce čtyřdenního klání. Já ovšem po půl hodině mířím nejdříve na bar pro zlatavé občerstvení nesoucí logo hlavního partnera festivalu (cena mimochodem stejná jako loni, tedy 0,4l za cca 45,-Kč), poté mě do útrob Rise FM Areny vtáhnou tvrdé techno beaty, které má na svědomí již pravidelný článek lineupu festivalu, domácí Kühl. Právě zahájená produkce v Areně zatím přilákala pár desítek návštěvníků, kteří se spokojeně vlní do rytmu. Zvuk je opět čistý a silný s úderným basem a jak později zjišťuji, děje se tak letos téměř na všech podiích. Zvuková stránka festivalu je tedy opět bezchybná a já si ji v následujících dnech několikrát vychutnávám (hlavně na menší Burn stagi) jen tak bez ohledu na to, co se právě hraje.

Burn Studios Frame Array přes den [foto: Maciik]

Následuje příjemná hodinka ve společnosti kapely Crazy P, jejichž skladby ve mně evokují soundtracky filmů let osmdesátých a protrpíme i několik minut s dvojicí Knife Party (dubstep, electro-house a buhví co ještě ala Skrillex, to fakt ne). Zbytek noci pak trávíme na Telekom Terrace, kde nám společnost dělá ten (pro mě) lepší z bratrské dvojice Kalkbrennerů, Fritz v jeho live vystoupení, poté Maceo Plex v uvolněném (deep) housovém setu a vše končí Dapayk solo live tech-housovou jízdou tvořenou tracky výhradně z jeho vlastní dílny.

Nestárnoucí papá Sven

Druhý den míříme do areálu o něco dříve, na hlavní stagi o půl osmé začíná americká kapela Gossip. Extravagantní zpěvačka Beth Ditto ani mezi jednotlivými skladbami nenechá na pokoji svůj dokonalý hlas a různými popěvky neustále hecuje publikum i přes nepřízeň počasí, která panovala první polovinu koncertu. Čas ovšem neúprosně letí a máme tu přídavek, kterým nemohlo být nic jiného než asi nejznámější skladba Heavy Cross. To ovšem netušíme, že to nejlepší má přijít až na úplný závěr koncertu. Zatímco zbytek kapely zmizel v backstagi, Beth zůstává a vzdává hold své nedávno zesnulé kolegyni Whitney Houston. Zazpívá asi polovinu titulní skladby z filmu Bodyguard a loučí se s publikem, jehož větší část je evidentně „naměkko“. Úžasné zážitky hned na začátku druhého dne.

Video: Gossip @ Balaton Sound 2012

Spěcháme na OTP Bank, kde již zahájil průřez svou tvorbou domácí Yonderboi, jedno ze dvou překvapení druhého dne. Opět příjemné rytmy z oblasti housu, electra a místy až k popu. Tento rok jsem nakonec neodolal a podíval se na zhruba posledních 20 minut komedie s názvem David Guetta. Ten se za stále stejného zvuku kroutí za pultem jako žížala při epileptickém záchvatu a lidé se můžou zbláznit. Nasmál jsem se hodně, navíc, kdo kromě těch skoro dvou desítek tisíc lidí, kteří stáli okolo může říct, že mu velký David ukázal srdce a vyznal mu lásku :) ? Ale zpět na OTP, kde tou dobou řádně přikládali pod kotel opět domácí Brains, druhé překvapení dne, kteří mi svým pojetím hodně připomínali české Skyline. O půl druhé má na „terase“ začít jeden z vrcholů celého festivalu, ještě předtím ale věnuji čas menší Burn stagi, kde Angličan Mike Hulme odehrává pěkný, lehce acidový techno set a velké představení může začít.

Sven Väth měl oproti Svojšicím dvě hodiny navrch a bylo to hodně znát. Podle mého očekávání začíná pozvolně, a tak po půl hodince odcházím na OTP, kde jsem zvědav na vystoupení electro-housového projektu Feed Me. Za tím stojí známý drumandbassový producent Spor a nebýt zbytečného, leč v poslední době moderního přimíchávání dubstepu, možná bych zůstal i déle. Na chvíli pak ještě zastavuji a oddávám se skvělé selekci matadora maďarské drumandbassové scény, Chrise.SU, a zbytek noci je pak ve znamení pokračováni příběhu v režii Svena Vätha. Je zajímavé sledovat, jak se za ty roky zklidnil a přesto jeho charisma působí to, že lidé reagují stejně, ne-li více než dřív na jakoukoliv změnu zvuku nebo náznak zdvižení ruky s deskou. Ano, papá Sven opět celých čtyři a půl hodiny odehrává z vinylu a i díky tomu má každé jeho vystoupení nezaměnitelné kouzlo. Je také asi jediným DJem planety (kromě Davida Guetty), který nemusí několik dlouhých minut sáhnout na mixážní pult a lidé přesto šílí. Po východu slunce Sven po prostřední tvrdší pasáži opět zvolňuje, hraje si s mixem, mává lidem, aby pak pár minut po šesté hodině ranní došlo na několikaminutovou děkovačku. První půlka festivalu končí skvělými zážitky, které ještě umocňuje společné sezení a slunění se naší výpravy na břehu jezera.

Pohroma z nebes

Na třetí den předpověď slibovala i nějaké srážky a všichni jsme se modlili, aby tomu tak nebylo. Jak se později ukázalo, asi málo. Tato sobotní noc byla také již tradičně nejsilnější co se síly lineupu týče, a spolu s námi tento názor sdílelo i tisíce lidí, kteří přijeli právě jen na tento den. Areál se tak zcela zaplnil a nejen na barech bylo zapotřebí trocha trpělivosti.

Na začátek si pro nás představil perfektní set plný deephousových tracků s nádechem disca mladý Němec Tensnake. Můj černý kůň mě nezklamal, ba naopak, a tak se spokojen vydávám na main stage, kde už touto dobou zaplněné prostranství baví miláček maďarského publika Paul Kaklbrenner. Ten nás během dvaceti minut nijak zvlášť nezaujal (poté to ovšem podle videí vypadalo přeci jen lépe), a proto se vracíme na „terasu“, kde netrpělivě očekáváme vystoupení kapely, která kvůli silné bouřce nevystoupila v roce 2008 v Břeclavi na Creamfields. Islanďané GusGus dokonale splnili roli dalšího černého koně, jejich směsice techna, housu a electra okořeněná táhlými, naživo zpívanými melodiemi, byla skvělým zážitkem.

Další zastávkou pak je psychedelické uskupení Caribou a v Rise FM Arene domácí techno matador Hot X, po němž přebírá natěšený dav Dubfire. Ten předvádí hutné pomalejší techno, mezitím už ale areál bičují provazy deště a pár stovek nešťastníků se tísní před branami Areny, která je ovšem plná a ochranka neústupná. Před druhou hodinou déšť naštěstí polevuje a já tak mohu přeběhnout na OTP, kde mají začít Mouse on Mars. Půlhodinka jejich roztodivné (ale rozhodně ne špatné) elektroniky bohatě stačí :) a jako další volím na poslední půlhodinku jejího vystoupení Ninu Kraviz. Právě včas, abych se schoval před další průtrží mračen, zatímco Nina nakládá pro ni nezvykle hodně tvrdé beaty.

Ve tři hodiny v noci začínají současně na dvou místech dva velikáni světové elektroniky, v Areně Carl Cox a na „terase“ Sasha. Oba dva nepředvedli žádné zázračné výkony a naší pozornost zaujmou až dva mladí Italové Minicoolboyz. Tohle by se určitě líbilo i českému publiku, tvrdé šlapavé techno ždíme z lidí poslední zbytky sil a třetí den, který byl hodně náročný, je u konce.

Video: Minicoolboyz @ Balaton Sound 2012

V ten poslední se do areálu dostáváme až kolem jedenácté hodiny večerní. I přes odpolední bouřku zdá se být skvěle připraven, sem tam bláto a louže. Jen zdálky tedy slyšíme závěrečné melodie z vystoupení Armina van Buurena a následný ohňostroj, který letos každý den končil hudební produkci na hlavním podiu. Na OTP to mezitím slušně rozjeli Digitalism, na „terase“ poté válí francouzské trio dOP. Další z hodně pohodových vystoupení střídá ještě pohodovější, přímo pohádkové v podání Guy Gerbera. Tomu sice na chvíli rozpačitě sekunduje zpěvák právě z dOP, ale celkový dojem z vystoupení zkazit nemůže. Tuto noc ještě za zmínku stojí mladý Angličan Pinch, hrající pro hrstku lidí technoidní dubstep a italské duo Tale of Us, na které jsem se těšil celý festival. Po necelé hodince ale podléhám únavě a loučím se s letošním ročnikem, na který budu ještě hodně dlouho vzpomínat.

Lze něco vytknout?

Odpověď zní ne. Kromě pár detailů opět vše klapalo na jedničku. Platební systém pomocí karet, bohatý výběr jídla, vinná zóna, letos dokonce, kdo chtěl, mohl protáhnout svaly v kryté posilovně, již samozřejmostí byly atrakce jako bungee či Captain Morgan Sky Bar.

Lehce zklamaní jsme letos byli z toho, jakým směrem se ubírala hlavní stage, kde jsme trávili podstatně méně času i kvůli nevynucené absenci hlavní hvězdy Björk. Zbytek vystupujících nás buď nezaujal (Calvin Harris, Avicii, Armin van Buuren) a když ano, byla tato vystoupení situována příliš brzy (Dizzie Rascal, Tinie Tempah, De La Soul). Přesto nejen já tento ročník hodnotím jako asi hudebně nejzdařilejší, bylo opravdu z čeho vybírat a pokud tomu tak bude i příští rok, poctím svou návštěvou Zamárdi počtvrté.

PARTYINFO

Balaton Sound 2012

12.07.2012 - 15.07.2012 , Zamárdi
Live: Example, Gossip, Animal Collective, Caribou, De La Soul, dOP, Oliver Koletzki & Fran, GusGus, Crazy P, Björk (nebude hrát)
DJs: Carl Cox, Armin van Buuren, Paul Kaklbrenner, Fritz Kaklbrenner (live), Nina Kraviz, Tensnake, Dubfire, Sasha, Avicii, Steve Angello, David Guetta, Knife Party, Dapayk (live), Shy FX, Sander van Doorn, Gareth Emery, Feed Me, Tale of Us, Guy Gerber, Martin Solveig, Calvin Harris etc.
Cena: 45 - 135 €
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně