Budou Svojšice 2012 nejlepší v historii?

Ty letošní budou kromě skvělé muziky (rozboru jsme se už věnovali) zajímavé a výjimečné hned ze dvou důvodů.

25.6. 2012 06:16:33 | ankety & názory | Holy Jay

Prvním je absolutní počet zahraničních účinkujících, druhým pak jejich relativní hodnota na světové scéně či jejich hvězdnost chcete-li.

Tentokráte se objeví na třech různých pódiích 12 zahraničních účinkujících (bratři Slováci promiňte, Vás počítám mezi domací), což je nejvíce v celé historii festivalu (od roku 2000). Němci Sven Väth, Tassilo Ippenberger a Thomas Benedix aliasduo Pan-Pot, britští Nicole Moudaber a John Digweed, Holanďani Joris Voorn a Mischa Daniels, Švédové Adam Beyer a Jeremy Olander, španělský Cristian Varela a Japonci Takaaki Itoh s Go Hiyamou. V tomto směru se letošnímu počtu může přiblížit pouze ročník 2006, kdy přijelo zahraničních borců osm - v čele s legendárním Holanďanem Stevem Rachmadem. Festivalový průměr je pak mezi 5 a 6 zahraničními hráči na ročník.

Co se týče zářivosti hlavních hvězd směřujících do Svojšic, snese letošní ročník srovnání pouze s rokem 2007. Tehdy vystoupily americké legendy Jeff Mills a Joey Beltram, kterým sekundoval velmi oblíbený Slovinec Umek.

Papírově top sestava

Posuzováno pouze podle velikosti hlavní hvězdy se pak letošku blíži i ročník 2010, kdy byl headlinerem Dave Clarke. Mezi ním na Svenem Väthem nacházím určitou paralelu. Oba sice mají ve své nepříliš rozsáhlé diskografii několik nesmrtelných hitů, které psaly dějiny a zejména na začátku 90. let spoluvytvářely základy svých stylů (vzpomeňme hlavně Clarkovu sérii Red a Väthovy singly An Accident in Paradise nebo L´Esperanza), oba jsou ale především skvěli DJové a svojí slávu vybojovali na tomto poli - Sven svojí bezprostředností a geniální komunikací s publikem, Dave pak svojí schopností získat si bezmezný a nekompromisní respekt publika.

Na této úrovni dokonalosti samozřejmě již ztrácí smysl jakkoliv diskutovat o tom kdo je lepší. Měřeno ale optikou globální světové slávy - třeba již jen za pomoci technaři nepříliš respektovaného žebříčku britského DJ Magu - bychom však pravděpodobně museli výše postavit Svena. Takže řečeno fotbalovou hantýrkou, papírově máme co do činění s nejsilnější svojšickou sestavou, jaká tu kdy byla. Bude to zatraceně dobré střetnutí.

PARTYINFO

Svojšice 2012

29.06.2012 Amfiteátr Svojšice, Svojšice
DJs: Sven Väth, John Digweed, Pan-Pot, Joris Voorn, Adam Beyer, Nicole Moudaber, Jeremy Olander, Cristian Varela, Takaaki Itoh + Go Hiyama, Toky + Boss, Tomaš Haverlik, Peet Walk, Adlet, Ronny, Enrico, Mischa Daniels, Chris Sadler, Subgate
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně