Naslouchání svojšické Techno Hall

Až do letošního ročníku byla svojšická druhá pódia spíše jen zpestřením, doplňkem, který sotva...

20.6. 2012 16:07:36 | profily | Holy Jay

.. mohl nabídnout více než jedno světové vystoupení. Tentokrát ale tím, že se techno částečně stěhuje z hlavního pódia, vzniká velmi silná scéna, která může té hlavní směle konkurovat. Pojďme se tedy, plni očekávání podívat, jak hustá se bude v Techno Hall vařit polívka.

Nicole Moudaber: Dáma s dobrým doporučením

Po domácích stálicích Kaisersozem a Lucce zde prvním zahraničním vystupujícím bude britská DJane Nicole Moudaber, která se představí ve svojšické i české premiéře zároveň. Nicole ráda loví v čerstvých vodách, zakotvená je ovšem pevně v energickém tech housu ala Green Velvet. Pro něj má očividně slabost, když v jejím květnovém DJ setu z newyorského Electronic Dance Carnivalu zaznívá v Phil Kieran remixu stařičký Preacher Man z roku 1994 (na Beatportu je nový remix ke stažení od května) a i mega hit La La Land (2001) v remixu od Olivera Moldana (na Soundcloudu se objevil v listopadu 2011).

Co se týče vlastní produkce, vydala letos Nicole dvanáctipalce Hair (na Leena Music, podlabelu Mobilee, kde vydávají i Pan-Pot) a I'm A Gangster (Kling Klong). Oba dva jsou v setu ke slyšení. Hair hned na začátku poznáte podle krásné, silné basové linky.

www.rave.cz/shop
Kup si lístek na Svojšice na www.rave.cz/shop.

Mezi další jména, která se objevují v setech, patří Carl Cox,Paul Ritch, Ida Engberg, Kaiserdisco, Sian & Mladen Tomic, Jeff Moore & Boris Ross, F.Sonik a i borci, kteří v nedávné době osobně vystupovali v Česku. Ať už to je Alan Fitzpatrick s trackem Face of Rejection (diktoval na loňské kontroverzní Anitii) či Nicole Moudaber remix tracku Burundi od Stefana Noferiniho(ten rozpumpoval dobře hodnocenou dubnovou akci Plus Minus). Z pohledu letošních Svojšic pak zaujme nejvíce asi track Confronted od Pan-Pot v Adam Beyer & Jesper Dahlback remixu (ten si zahrála Nicole v březnovém setu na Yoshitoshi Radio).

Cristian Varela: Tribal by mi chýbal

Španěla Cristiana Varelu - hedlinera Svojšic 2008 - představovat místnímu publiku netřeba. V Čechách se objevil již několikrát, naposledy, jestli mě paměť neklame, přebíral na podzim 2010 apokalyptické publikum po mistru Millsovi.

Jsem člověk konzervativní a od Cristiana čekám jediné, energické a groovy vystoupení plné tracků od lidí jako je Dosem, David Moleon, Boriqua Tribez nebo The Advent and Industrialyzer. Není tohle očekávání, ale trošku mimo mísu, když jeho místo v line-upu je tentokráte mezi hráči tíhnoucími spíše k housové poetice, které nevládnou divoce dusající beaty obalené hustou perkusivní hmotou? Nechávám tuto otázku otevřenou, ostatně odpovědi na ní se dočkáme již zanedlouho.

Je ale jedna věc, která mě na Cristianovi dost udivuje, a to, že v jeho aktuálních setech se neobjevuje žádná z vlastních věci. Ani loňské desky jako Alvaroba, Abracadabra E.P., For My Bro EP Part 2 ani letošní Coolio, a přitom to je myslím právě ten zvuk, který by mohl v této „lajně“ a v tuto hodinu svojšickému publiku ideálně rezonovat. Uvidíme a hlavně uslyšíme...

Pan-Pot: vysněný kus Berlína

Přehoupli jsme se do nového dne a na pódiu stojí Tassilo Ippenberger a Thomas Benedix. Německé tvůrčí duoPan-Pot, které si letos v zaplněném pracovním diáři už odškrtlo jako splněné položky Time Warp (Mannheim), Sónar (Barcelona) a chystá se na další Awakenings (Amsterdam) nebo Space - Ibiza (with Carl Cox).

K poslechu vybírám set ze zmíněné březnové německé párty Time Warp, je údernější, víc do techna než house, a méně deep než třeba sety ze španělského Sónaru. A vůbec pro Svojšice se mi víc hodí.

Pan-Pot přicházejí (podle mého českého pohledu) z méně známého koutu hudebního Berlína - z klubu Watergate. Vedle Tresoru a Berghainu je to ale třetí místo, které se při návštěvě německé metropole rozhodně vyplatí navštívit. V jejich aktuální Top 10 se objevují legendy tech house Christian Smith nebo Bushwacka!, ale i nové tracky od poměrně neotřelých jmen - Klay projektu Matador ze stáje M_nus nebo Pan-Pot remix kusu Beggin' For The Heatkooperace Marco Resmann & Kiki právě z berlínského labelu Watergate. Takže není tohle právě ten světový zvuk, po kterém se v našich končinách stále tak volá? Internetoví kverulanti, odhoďte klávesnice - čekám Vás, jak se předvedete na parketě.

Takaaki Itoh b2b Go Hiyama: Bez debat

Dalším duem jsou Japonci Takaaki Itoh a Go Hiyama. Oni se však ve Svojšicích již objevili. Takaaki v roce 2001 a Go o čtyři roky později. Oba jsou v tuto hodinu sázkou na jistotu - jména vyčnívající z proudu tvrdého techna, který z české kotliny jen tak neodteče.

Soudě dle dubnového DJ setu z japonské Osaky zůstává Takaaki opravdu věrný energickému temnému technu. Tu a tam zazvoní Ruskinova Work, objeví se i ten nepříjemně vrzavý zvuk z Regisova Montrealu či geniální hustá Guiltless z dílny O´Connor + Sutton - prostě krásný old school. Samozřejmě zazní i aktuálnější zvuk - třeba Discipline projektu Silent Servant, který byl velmi vítaným východiskem pro ty, co se nevzdali birmingham soundu a zároveň nechtěli být vysmíváni (obzvlášť od těch, co Spastik slyšeli poprvé v roce 2004), že jsou sto let za opicemi. Křišťálově čistý minimalistický zvuk tedy jistě také bude ozdobou svojšického vystoupení.

Z podobného soudku jsou i Hiyamovy sety a pánové si za mixem budou skvěle rozumět, o tom není pochyb. Celkově mi ale Go přijde čerstvější než Takaaki a tak by mohlo v jejich společném setu být méně nostalgie a více svěžesti třeba ve stylu současného berlínského Berghain soundu. Stařičká Plastikmanova Konception nebo smyčka ze Surgeonových Magnezí se krásně mísí s aktuálními tracky vcelku neznámých projektů, ať už to je Chris Liebing remix věci Altogether Lostprojektu Emptyset, zbrusu nová věc Socket od Ctrls nebo Amnion od Dadub - tak se mi to líbí.

No a jak dál o půl páté ráno? To už nechme osudu. Kdo neprchne na hlavní stage k Adamu Beyerovi, bude nemilosrdně vyždímán od dobrých známých Tokyho s Bossem a až do šesti jim může s radostí odevzdávat poslední zbytky energie. Těším se naviděnou.

PARTYINFO

Svojšice 2012

29.06.2012 Amfiteátr Svojšice, Svojšice
DJs: Sven Väth, John Digweed, Pan-Pot, Joris Voorn, Adam Beyer, Nicole Moudaber, Jeremy Olander, Cristian Varela, Takaaki Itoh + Go Hiyama, Toky + Boss, Tomaš Haverlik, Peet Walk, Adlet, Ronny, Enrico, Mischa Daniels, Chris Sadler, Subgate
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně