Neobyčejně rozmanitý a pestrý Sónar 2012 už je minulostí

V Barceloně skončil 19. ročník výjimečného festivalu.

18.6. 2012 15:49:34 | reporty | Kaisersoze

Úctyhodnou řádku jar už je katalánská metropole dějištěm trojdenního Festivalu Internacional de Música Avancada i New Media Art. Letošní, 19. ročník se konal od 14. do 16. června. Navštívilo jej 98.000 lidí z 80 zemí. Pořadatelé zůstávají věrní oblíbeným prostorům, denní aktivity se tradičně odehrávaly v Muzeu moderního umění v centru města a noční ve výstavních halách na předměstí.

Organizační team Sónaru vytvořil fenomén, funkční hned v několika rovinách. Baví a často šokuje programem. Pokouší se o výhled do budoucnosti. Představuje umělce s nesporným vlivem na vývoj hudby. Poskytuje prostor k presentaci technologií a zprostředkovává setkání výrobců s uživateli. Pomáhá španělským muzikantům. Na čas mění Barcelonu v hlavní město světové elektronické hudby.

Sónar prolíná a nechá působit historii na současnost. Účinkující a styly mísí v programu přímo dobrodružně. Kde jinde se na jednom pódiu střídají New Order, Lana del Rey a Fatboy Slim, nebo Amon Tobin, Richie Hawtin, Squarepusher a Nina Kraviz? Taková dramaturgie je přinejmenším odvážná a světe div se, funguje skvěle. Stačí se jen zamyslet a zkusit hledat, vazby mezi zdánlivě nesourodým se objeví. Může to být inspirace, zvuk, tematika, názor. Přitažlivým je také obohacování line upu alternativními skupinami, letos například kytarovkou Friendly Fires.

Taneční odpadlíci

Pomalý odklon od modelu ryzího festivalu elektronické taneční hudby k neobyčejnému až vizionářskému podniku je u Sónaru patrný již několik let. Denní program vždy byl a zůstává dílem zábavný, zčásti informační. To, co se mění, jsou noci, dříve velké parties s hvězdnými DJs, někteří (Richie Hawtin, Laurent Garnier, ...) jsou tady téměř neodmyslitelní, především proto, že neustále přicházejí s něčím převratným. Stále více prostoru dostávají projekty přesahující hranice žánrů, případně tvůrci zcela nových (tentokrát Die Antwoord, Hot Chip, DVA a Nicolas Jaar).

Stylová nestabilita, pro někoho možná až koncepční roztříštěnost odebrala Sónaru část příznivců a zároveň přivedla nové, nastupující generaci clubberů, ale také starší posluchače, kterým čistá elektronika nezní tak, jako nejrůznější křížení a experimenty. Odpadlíci míří na souběžné festivaly, či parties. Druhý červnový víkend je jimi Barcelona doslova přecpaná. Jejich program je tak zajímavý, že při procházce městem vytapetovaným plakáty čtete bezmála kompletní světovou DJ elitu.

Překvapení, to je jedna z devíz Sónaru. Tentokrát nebyla jen příjemná. Vášnivé diskuze vzbudil už předem a nejrozporuplnějším tématem zůstal páteční koncert Američanky Lany del Rey. Nechme stranou otázku, jak zpívá a do jaké míry je marketingovým produktem. Přišly za ní tisíce lidí a ze zaplněného SónarPubu sklidila takový aplaus, že hned poté, co dolíbala první řadu, přidávala.Propracované intro rozjelo netrpělivě očekávané vystoupení Richie Hawtina, miláčka (nejen) španělského publika, průkopníka používání technologií vylepšujících presentaci muziky. Po nedávném zhlédnutí videa, v němž team Hawtin/Demirel představil novou formu videoprojekce, jsem se opravdu moc těšil, až To uvidím na vlastní oči. Nestalo se, což je velká škoda, taková akce si To zasloužila.

Při tak obrovském počtu účinkujících není možné vyzdvihnout přednosti a vytknout nedostatky jednotlivým kapelám, projektům a umělcům, takže jen stručně největší úžasy. Španělský DJ Coyu, výborně rozehřál Sonar Club, Britové Simian Mobile Disco si to umí užít s publikem, výbornou atmosféru přenášelo živě BBC Radio One v rámci Essential Mixu Pete Tonga.

DJ ročník 1951

Vrcholy Sónar de Día byli Američan Flying Lotus, ani jedna ze dvou show nebyla nudná. Mostly Robot prokázali, že uměle vytvořené těleso může produkovat opravdovou hudbu. Objevem festivalu se pro mnohé stal britský DJ Daniel Miller, zakladatel nezávislé nahrávací společnosti Mute records (Depeche Mode, Erasure, Goldfrapp...) Tento pán se narodil v roce 1951. Na pódiu Sónar Village dokázal, že DJ může s přibývajícími léty zrát. Svým pojetím techna a minimalu i elegantními mixy roztancoval a zcela si podmanil všechny v doslechu. Mluvilo se o něm ještě dlouho a mělo by dál.

Velmi přátelským bylo propojení Demos a SonarPro. Jeden z přilehlých sálů muzea MACBA, opatřený pódiem posloužil jako odrazový můstek pro začínající DJs a live acty, kteří se zúčastnili výběrového řízení, obstáli a mohli své dovednosti a pojetí muziky předvést publiku. Hned v sousedství bylo do kruhu rozestavěno několik stánků předních světových výrobců techniky či software, probíhaly tam ukázky, workshopy, diskuze a kdokoliv si mohl osobně vyzkoušet například práci s Ableton Live, Pacemaker, výrobky Adagio, Stanton, Novation Launchpad, Vestax i Pioneer RMX-1000.

Festival je dokonalý stroj

Sónar měl několik doprovodných akcí situovaných mimo areál denního programu. Výstava Ghost Forest Francisca Lópeze v pavilonu Miese van der Rohe představila kolekci nahrávek lesů z různých zemí po celém světě. Nenápadné knihkupectví a galerie Mutt v historickém centru Barcelony hostí expozici Matthew Hawtina Dimensions. Umělec je bratrem Richie Hawtina a většina z jeho děl zdobí obaly singlů i alb vydaných u M_nus nebo Plus8 (F.U.S.E. „Dimension Intrusion“, Gaiser Presents Void (44) „No Sudden Movements“, Alberto Pasqual „Last Train to Party“...) Budova CosmoCaixa poskytla prostory METEOlabu, společnému dílu Chrise Watsona, Thomase Könera a Biosphere. Tito producenti složili kompozice inspirované meteorologií a ty se pak staly základem projektu.

19. Sónar byl rozmanitý a nápaditý, tradičně dokonale připravený a bez chyb fungující stroj, který vás vtáhne, nadchne, pobaví, poučí, roztančí a po třech dnech vyplivne, totálně vyždímané, ale spokojené a obohacené, s pocitem, že to byl smysluplně a příjemně strávený čas. Zkuste to na vlastní oči a uši.

Na závěr ještě pár čísel. Sónar a You Tube připravili speciální kanál, přes který bylo možné sledovat určitá vystoupení a koncerty. Podle předběžných výsledků se první den připojilo 380.000 lidí a v součtu obou dnů, kdy byl stream dostupný, by se mohl konečný počet diváků vyšplhat přes 800.000.

Video: Richie Hawtin - Sónar 2012

PARTYINFO

Sónar 2012

14.06.2012 - 16.06.2012 , Barcelona
Live: The Roots, Hot Chip, New Order, Fatboy Slim, Richie Hawtin, Amon Tobin, Squarepusher, Deadmau5, Laurent Garnier, Lana Del Rey, Mouse on Mars, Die Antwoord, Daedelus, Nicolas Jaar
DJs: James Blake, Kode9 + Cooly G + Scratcha DVA, The 2 Bears, Madeon, Discodromo etc.
REKLAMAREKLAMA