Orbital se s Wonky podařil euforický návrat

Osm dlouhých let trvalo bratrům Hartnollovým, než vydali nové album. Jak je asi obecně známo, nebylo to zapříčiněno nechutí skládat nový materiál, ale tím, že se Phill s Paulem hudebně rozešli.

11.6. 2012 15:11:24 | recenze | Jan „ian“ Hromek

„Blue album“ označili jako tečku za svou zářnou kariérou, odehráli poslední triumfální koncerty a šli si každý po svém.

Orbital - Wonky [ACP - 2012]

1. One big moment, 2. Straight sun, 3. Never, 4. New France, 5. Distractions, 6. Stringy acid, 7. Beelzedub, 8. Wonky, 9. Where is it going?

Nemá smysl v recenzi rekapitulovat oněch osm let, co od rozchodu uplynuly, ale úspěšný comeback, který byl nejprve koncertní a který brzo podpořil i nový singl (Don't Stop Me / The Gun is Good z roku 2010) dával tušit, že se od Orbital dá čekat ještě mnohé. Tedy i časem další album. Popravdě řečeno, radost z jejich návratu do studia doprovázely i otazníky, zda ten má vůbec smysl. Zda Orbital, kteří se dají považovat za etalon hudební kvality a novátorství, tuhle vlastní laťku trapně nepodskočí. A zda zmíněné „Blue album“, vcelku solidní, nemělo být raději doopravdy to poslední.

Dívčí element

Osm let je v rychle pádícím století digitálních technologií předlouhá doba a za tu dobu se změnilo mnohé. Změnila se hudba, změnilo se její vnímání a ani formát alba nemá tu magickou moc jako dřív. Orbital si půdu pro Wonky připravovali vydáním několika video-singlů i „pouštěním“ informací, podle kterých na něm měli spolupracovat s divou s ruskými kořeny Zolou Jesus (skladba New France) a birminghamskou rapperkou Lady Leshurr (Wonky). Jak je aktuální praxí, polovina Wonky tedy byla volně k poslechu, ještě než bylo album oficiálně venku.

Shodou okolností jsou mezi nimi skladby s oběma umělkyněmi a dále Straight Sun a Never. Ač mají Orbital při volbě ženských vokálů většinou dobrý vkus (vzpomeňme Alison Goldfrapp nebo Lisu Gerrard), Wonky i New France zklamaly. Od Zoly jsem čekal velké věci, místo toho jen nevýrazně přispěla takovým polokřikem na obyčejnou New France, která by mohla být sestrou slavné The girl with the sun in her head, ale bohužel sestřičkou šedou myškou - úplně bez její hudební hloubky. A „kočičí“ Wonky skutečně pořádně poškrábe zvukovody a byla by s výřečnou Lady veselá záležitost, kdyby netrvala předlouhých 6 minut. Dost na to, aby se jeden na celé album zrovna netěšil.

Hudební radost

To je ale ve skutečnosti osvěžující záležitost, která se, když si odpustíme jmenované zbytečnosti, výborně poslouchá od první do poslední noty. Je překvapivě a výrazně melodické, na jediný poslech sympatické a vůbec vycházející z tradic toho nejlepšího, co Orbital dosud natočili. Ať je to úvodní One big moment s pohádkově bombastickým úvodem plným samplů, který se doslova zhoupne do příjemné a majestátní skladby, nebo Straight Sun, co zřetelně reflektuje pro Orbital typická ekologicko-civilizační témata. Neznámý motiv dívčího hlasu okrášlil prostou a půvabnou Never, ve Where is it going dostane Wonky vygradované a strhující finále.

Nejkrásnější pasáž je ale trojce navzájem propojených tracků: vůbec nejdelší kus Distractions, kde si Orbital opět pomohli útržky dívčího zpěvu a kde se dramaticky střídají rytmy u hudební motivy, Stringy acid, kde melodické orgie vrcholí a kde je skutečně učiněno zadost jejímu jménu - jde o fenomenální acid raveovou hymnu. Střih a drtivý synkopický beat dohromady s rozloženou basou v Beelzedub doslova přibije posluchače k zemi. Svébytná interpretace dubstepu, která dává smysl.

Tip: Kam na Orbital vyrazit?


Co dodat? Od „kluků“, co jim táhne na padesátku, nemůžeme čekat, že převrátí hudební svět vzhůru nohama. Přesto však Wonky, byť opravdu výrazně loví v hudebních vodách největší „orbitalí“ slávy, je opravdu povedenou kolekcí. Nahrávkou, jejíž celkový poslech ani na chvíli nedá podnět k úvahám, že celá ta euforie tu je jen z pouhé radosti, že jsou Orbital zpět!

Video: Orbital - Never

Video: Orbital - Straight sun

PARTYINFO

Rock for People 2012

03.07.2012 - 06.07.2012 Festival Park, Hradec Králové
Live: Orbital, The Prodigy, Franz Ferdinand, Faith No More, The Subways, Pete Doherty, Example, Crystal Castles, Two Door Cinema Club, Skrillex, The Kooks, Enter Shikari, Dreadzone etc.
DJs: B-Complex, Bounce! Bounce!, The Fakes, Robot, Tata Bojs DJs, Charlie Straight DJs, Horkýže Slíže DJs, Philip T.B.C., Bidlo, Shades of Gray, Dan Cooley, DJ Czech, Kubatko, Mucho + Baltazar etc.
REKLAMAREKLAMA