Squarepusher abstraktně manicky schizoidní

Tom Jenkinson aka Squarepusher předvede na Sónaru v Barceloně nový koncertní program.

15.5. 2012 06:19:41 | profily | Kaisersoze

Squarepusher je pseudonym pod nímž produkuje Tom Jenkinson, narozený v roce 1975 v Chelmsfordu v britském hrabství Essex. Squarepushera proslavila produkce na značce Warp Records, u níž vydává stylově roztříštěnou elektroniku.

All that jazz!

Jenkinson vyrostl na jazzu a dubu, zásadně jej ovlivnili Miles Davis, Augustu Pablo, Charlie Parker a Art Blakey. Důležitou roli bezesporu sehrál Tomův otec, jazzový bubeník. Syna nasměroval ke studiu basy na střední škole. Tam se Tom se seznámil s elektronickou muzikou a jejími alternativními podobami. Poslouchal například LFO a Carla Craiga. Vzal si od nich pouze určité základy a sám rozvíjel své hudební vize, jež měly a mají blízko k lámaným beatům protkaným jazzovou muzikou.

Squarepusher skládá manický, schizoidní, experimentální drum´n´bass, významně ovlivněný progresivním jazzem. V polovině 90. let koketoval s remixy pro DJ Food, pokoušel si superrychlý jungle, důkaz je na Rephlex, labelu Aphexe Twina. Výrazně se uklidnil při spolupráci s jazz fusion pionýry Mahavishnu Orchestra. Publikum si jej zamilovalo díky úžasným kouskům s basovou kytarou obohaceným hi-tech divadlem.

Zboží z Warp

Počáteční producentské pokusy zúročil na singlu Conumber, vyšel v roce 1995 u Spymania a zaujal vedení společnosti Warp Records z Londýna. Po krátkých námluvách a podpisu smlouvy, vydal už v roce 1996 první Warp singl Port Rhombus, následovaném debutním albem Feed Me Weird Things, následované dalšími 11 LP.

K těm nejlepším patří Music is rotted one note z roku 1998, nebo Do you know Squarepusher 2002 a zcela jistě Solo electric bass z roku 2001, kolekce akustických improvizací na basovou kytaru. Většina Squarepusherovy produkce je synonymem pro experimentální drum´n´bass. Živá vystoupení Toma Jenkinse, one man show, při níž obsluhuje bicí, basu a klávesy, milují účastníci parties a festivalů po celém světě.

Video: Squarepusher - Dark Steering

Současná muzika Toma Jenkinse snese označení breakbeat, IDM, leftfield i ambient. Dva roky čekali příznivci Squarepushera na jeho nové album. Ta doba je pryč, aktuální kolekce skladeb vyjde už v pondělí 14. května, jako album Ufabulum, na Warp. Vzápětí vyráží Squarepusher na turné s novým koncertním programem, s nímž se představí v rámci většiny významných letních festivalů, včetně Sónaru v Barceloně, vidět jej můžete 15. června, během páteční noci.

Linky:

Video: Squarepusher - The Exploding Psychology

PARTYINFO

Sónar 2012

14.06.2012 - 16.06.2012 , Barcelona
Live: The Roots, Hot Chip, New Order, Fatboy Slim, Richie Hawtin, Amon Tobin, Squarepusher, Deadmau5, Laurent Garnier, Lana Del Rey, Mouse on Mars, Die Antwoord, Daedelus, Nicolas Jaar
DJs: James Blake, Kode9 + Cooly G + Scratcha DVA, The 2 Bears, Madeon, Discodromo etc.
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně