Monegros 2012: Harder, Faster, Hotter

V Evropě už jsme si zvykli na širokou nabídku festivalů nabízejících každoročně více...

30.4. 2012 09:17:33 | informace | Dan

.. či méně nabušené a designově vymazlené letáky plné těch největších jmen elektronické i multižánrové hudby.

Každý z nich nabízí něco „speciálního“ nebo „ještě neviděného“. Jeden je u jezera, další v horách, jeden má řetízkové kolotoče, jiný zase točí levné pivo nebo dokola vyčpělé hvězdy. Málokdy ovšem máte pocit, že to, co jste právě zažili, těžko někde jinde dostanete. Tak na mě osobně působí každoročně jen jeden evropský fesťák, a to španělský Monegros.

Někdy před rokem jsem se poprvé na stránkách Rave-u zmínil o Monegros Desert Festivalu jako o akci, na kterou se nezapomíná. V tomto smyslu také vyzněl I obsáhlý report clubbera Ivana, který navštívil minulý ročník.

Minulý ročník ovšem dávno zavál pouštní písek a je čas připravit se na další. Organizace festivalu nám tento týden představila velkou porci učinkujících a celkový koncept tohoto 20ti hodinového tanečního maratonu.

Pozor na poušť?

Než se vrhnu na jména,rád bych vysvětlil, proč je Monegros pro mě tak vyjímečný event. Jak zde již padlo, festival trvá „pouhých“ 20 hodin. Obvykle začíná v sobotu v 5 odpoledne otevřením všech 5 stageí a zakončuje ho davová tancovačka na hlavní stage, kde do přeživších (minulý rok přes 30tis.) nasype závěrečný set vybraný DJ v pravé nedělní poledne - tento rok byl zvolen resident Monegros, kanaďan Richie Hawtin. Výbava na tak dlouhou juchačku je pro mě osobně hodně vody (na začátku a konci akce sahají teploty přes 30 stupňů) a především zachránce dlouhým španělských nocí a to vysokoenergické míchané drinky, tzv. cubatas, do kterých vám jsou barmani schopni přes led nalít i více než jednu deci tvrdého a kombinace s redbulem, colou nebou jiným cukrovým nápojem činí z cubaty energetickou třaskavinu.

Monegros je pro odhodlané fanoušky elektronické hudby, kterým nevadí dojet na poušť, zůstat tam přes odpoledne, noc až do dalšího poledne. Monegros je pro ty, kdo jsou připraveni na všudypřítomný pouštní písek, možné poklesy nočních teplot k 15 stupňům a především nekompromisní nálož hudby od začátku do konce.

Mně osobně se líbí přístup pořadatelů festivalu, kteří si jdou za svým a každoročně připravují podle mého největší legální rave v Evropě bez campingu, jakýchkoliv ruských kol nebo fancy bazénků či možnosti odjet z festivalu před 10 ranní. Počítá se s tím, že kdo na Monegros přijede,bude připraven na horší časy (zažil jsem i momenty úprku do stanu před chladným nočním větrem nesoucím pouštní písek nebo úpornou snahu vyhnout se silnému slunci),ale taky pravděpodobně na životní festivalový zážitek.

Monegros festival má pod kontrolou největší španělská promotérská rodina Arnau, jejíž čtvrtá generace pořádá party od doby, kdy současní matadoři jako Cox nebo Garnier byli opravdu ještě v plenkách. Propracovanost konceptu a organizační kvalita není tedy u Monegros téma k diskuzi. Kromě festivalu řídí rodina Arnau i nejstarší klub v Evropě Florida135 u Zaragozy a objev poslední klubové sezóny, denní klub Row14 v Barceloně, kde podle vyjádření hlavy rodiny Juana Arnau testují nové DJské projekty a jména po celý rok a dle reakcí lidí ze Španělska i ze zahraničí pomalu skládají line up na další Monegros. Sympatické.

A co letos?

Pro tento rok nám pořadatelé uvolnili přes 70 procent seznamu účinkujících a mezi všemi se vyjímají klasici velkých stageí Prodigy a velký tahák Wu Tang Legends, ze kterých přijede téměř kompletní sestava snad největšího hip hopového seskupení historie - Wu Tang Clan.

Seznam pro 20 party-hodin je „až moc“ a nerozhodným jedincům, kteří musí stihnout všechno a snaží se s line-upem v ruce oběhnout vše, co by rádi viděli, zde začnou kruté časy. Pro ty, kdo jste z festivalů zvyklí, že stihnout vše je skoro nemožné, tak na Monegros na to rovnou zapomeňte. Všechno je tak nahuštěné, že nemáte šanci. Z vlastní zkušenosti doporučuji nechat se unášet pouštním větříkem ze stage na stage a ochutnávat nezávazně tu úžasnou energickou atmosféru, která je úplně všude. Jaký je tedy line up na letošní Monegros desert Festival 2012?

Technove všech (i klidnějších) podobách budou mít na starosti klasici Ben Sims, Adam Beyer, Marco Carola, Dubfire, Umek, Joseph Capriati, The Advent či Paul Kalkbrenner a mladá krev Loco Dice nebo třeba Supernova. Jak již padlo,closing set byl věnován Richiemu Hawtinovi.

Electro bude jako obvykle silnou částí programu v čele s belgickými baviči 2manyDJs, italskými Bloody Beetroots nebo třeba objevem minulého roku South Central.

Housové rytmy rozbubnuje ten, který asistoval západu slunce minulý rok Luciano, nebo třeba legenda žánru James Zabiela.

Drum&Bass a Dubstep bude representovat Subfocus Live, Caspa, Borgore a velká část lajny je v očekávání.

To co je Mekka pro islám,je Monegros pro hard techno a schranz. Celý stan bude opět věnován nekompromisní nakládačce. Zatím víme o Pet Trio (Pet Duo + Miss Djax), Underdogz vs Metamorphosis live band, Frank Kvitta vs Mario Ranieri nebo třeba Triple religion (Natus & Arkus P & Boris S). U tohoto stanu předpokládám pro tento ročník extra silné upevnění stožárů.

O potvrzení dalších účinkujících vás na Rave.cz budeme včas informovat, stejně tak o očekávaném odhalení tématu letošní akce. Po tom, jaké live theme performance a umělecké úlety jsme měli tu šanci vidět v klubu Row14, jsme ve velkém očekávání. A to platí také o celém 18. ročníku Monegros festivalu.

Uvidíme se tam?

A ještě povinné informace!

Lístky „print at home“ a info k dostání: na webu festivalu

Levné Letenky do Madridu a Barcelony z Česka nabízí Easyjet, Ryanair, Wizzair nebo Vueling. Z letiště Vás na festival odveze autobus přímo na festival.

Video: aftermovie 2011

PARTYINFO

Monegros 2012

21.07.2012 , Fraga
Live: Prodigy, Wu Tang Clan
DJs: Richie Hawtin, Ben Sims, Adam Beyer, Marco Carola, Dubfire, Umek, Joseph Capriati, The Advent, Paul Kalkbrenner, Loco Dice, Supernova, 2manyDJs, Bloody Beetroots, South Central, Luciano, James Zabiela, Subfocus (live), Caspa, Borgore, Pet Trio (Pet Duo + Miss Djax), Underdogz + Metamorphosis live band, Frank Kvitta + Mario Ranieri, riple religion (Natus + Arkus P + Boris S)
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně